У НБУ прокоментували розслідування Al Jazeera щодо "грошей Януковича"

10 січня 2018, 17:48

Національний банк України відповів на розслідування арабського видання Al Jazeera про те, що українська інвестиційна компанія ICU (Investment Capital Ukraine) допомагала президенту-втікачу Віктору Януковичу вивести з країни $1,5 млрд в період з 2012 по 2014 рік.

Так, НБУ на своїй Facebook-сторінці повторно опублікував офіційну заяву голови Нацбанку Валерії Гонтаревої від 7 жовтня 2016 року щодо ролі брокера і голови особисто при купівлі облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) для компаній-нерезидентів:

Відео дня

"Останнім часом у засобах масової інформації з’явилися чергові інсинуації відносно ролі брокера та власне мене при купівлі восени 2013 року ОВДП для компаній-нерезидентів. Щоб зупинити цю хвилю неправдивої інформації, вважаю за необхідне поставити крапки над "і".

Спочатку хочу зауважити, що Національний банк і я особисто неодноразово наголошували на тому, що ми цілком підтримуємо закон про спецконфіскацію чи будь-який інший законний спосіб повернення коштів до бюджету країни. Ця позиція є відкритою та загальновідомою, проте деякі політики намагаються маніпулювати фактами та звинувачувати Національний банк України в затягуванні цього процесу. Національний банк вважає такі заяви маніпулятивними та безпідставними. Адже очевидно, що саме депутати мають прийняти закон про спецконфіскацію, який дозволить повернути кошти до бюджету. Національний банк зі свого боку зробив усе можливе для того, щоб ці кошти були арештовані ще в червні 2014 року. Регулятор із нетерпінням чекає від депутатів прийняття цього закону та поповнення державного бюджету.

Тепер по суті звинувачень проти мене персонально. Компанія ICU вже понад вісім років є лідером на ринку ОВДП як за брокерськими послугами, так і за послугами торгівлі державними цінними паперами. Про її лідируючі позиції говорять публічні рейтинги щодо торгівлі ОВДП та управління активами клієнтів. Тому, коли інвесторам чи банкам потрібно було професійне супроводження угод із борговими цінними паперами, вони, у більшості випадків, зверталися за послугами до компанії ICU.

У жовтні 2013 року вийшла нова редакція Закону України Про депозитарну систему України, яка зобов’язала учасників ринку оформлювати всі угоди купівлі-продажу ОВДП через ліцензовані компанії-брокери. Також цей закон змінив правила розрахунків щодо операцій з цінними паперами, які повинні були здійснюватися виключно через ПАТ Розрахунковий центр.

Коли у державного Ощадбанку виникла необхідність залучення ліцензованого брокера для проведення угод вторинного ринку між нерезидентами та банком, вони звернулися до компанії ICU. До виходу нової редакції цього закону в Ощадбанку такої необхідності не було – він був обслуговуючим банком, зберігачем ОВДП та первинним дилером для нерезидентів і купував у 2012-2013 роках у Міністерства фінансів України ОВДП за замовленнями компаній-нерезидентів самостійно.

Ощадбанк підтвердив надходження коштів та проведення фінансового моніторингу компаній-нерезидентів, тому у ICU не виникло жодних підозр щодо цих компаній, адже всі документи та витяги з рахунків у державному банку повністю відповідали вимогам чинного законодавства. Всі розрахунки за операціями з ОВДП проводилися в Ощадбанку та продавцем ОВДП на користь нерезидентів виступав Ощадбанк.

У середині 2014 року з'явилася інформація, що ці компанії-нерезиденти можуть належати "злочинній владі" і Національний банк України почав активно сприяти арешту їх рахунків. У червні 2014 року відповідно до ухвал Печерського суду м. Києва на рахунки цих компаній в Ощадбанку накладено арешт.

Наразі цінні папери та гроші на рахунках компаній-нерезидентів в Ощадбанку арештовані та очікують рішення Верховної Ради України щодо спецконфіскації. Станом на кінець вересня 2016 року на арештованих рахунках перебувало $645,4 млн і 1.8 млн грн. Загальна номінальна вартість ОВДП, придбаних на користь цієї групи компаній, – становить $981 млн.

Зараз деякі політики звинувачують мене у сприянні виведенню коштів "злочинною владою". Вважаю таке звинувачення нісенітницею, адже ці кошти не виводилися за кордон, а інвестувалися у внутрішній державний борг – це пряма позика державному бюджету, яку державі, у разі прийняття закону про спецконфіскацію, не потрібно буде повертати.

Принагідно хочу зауважити, що моя практична діяльність у компанії ICU головним чином була спрямована на управління активами. Я не мала відношення безпосередньо до брокерської діяльності про що, до речі, добре відомо усім професійним учасникам ринку".Група ICU створена e червні 2006 року, надає послуги з торгівлі цінними паперами, інвестиційно-банківські послуги, а також здійснює управління активами інститутів спільного інвестування. До її складу входять Інвестиційний капітал Україна, однойменна компанія з управління активами (КУА), банк Авангард і КУА-АПФ Трійка Діалог Україна.


У 2014 році новопризначена голова Національного банку України Валерія Гонтарева пішла з поста глави ради директорів групи Інвестиційний Капітал Україна (ICU) і продала свою частку групі.

Після продажу Гонтаревою частки в ICU основними партнерами групи залишилися Макар Пасенюк і Костянтин Стеценко з частками 41,7%, а також Олександр Вальчишен і Володимир Демчишин, яким належить 6,5% і 9,9% відповідно.

ICU, як і сама Гонтарева, мають тісні зв'язки з урядом України. Так, після вступу на посаду президент України Петро Порошенко найняв ICU для продажу своїх активів. У квітні 2016 року ICU заявила про завершення передачі у "сліпий" траст компанії Rothschild Trust частки Порошенка в корпорації Roshen.

У квітні 2017 року Гонтарева повідомила про відхід у відставку з поста глави НБУ. Станом на початок 2018 року вона все ще перебуває у відпустці і не має наміру повертатися до роботи в НБУ.

З 11 травня Нацбанком керує Яків Смолій як в.о. Раніше він обіймав посаду першого заступника голови правління центробанку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X