Газпром нездатний зупинити рішення Стокгольмського арбітражу - Коболєв

1 березня 2018, 13:41

Глава Національної акціонерної компанії Нафтогаз Україна Андрій Коболєв заявив, що спроба оскаржити рішення Стокгольмського арбітражу компанією Газапром, спираючись на процедурні питання, не стане підставою для зупинення дії цього рішення.

Про це він повідомив на прес-конференції в Києві, передає Інтерфакс-Україна.

Крім того, Коболев наголосив, що кожен день затримки з виплатою на користь Нафтогазу визначеної судом суми буде коштувати Газпрому штрафних санкцій в розмірі близько 7% річних.

Відео дня

Він додав, що можливість оскарження є, але для цього Газпрому потрібно довести порушення процедури трибуналом. Він також зазначив, що це дуже складно і навіть початок таких дій не зупиняє рішення Стокгольмського арбітражу.

При цьому Коболєв нагадав, що оскаржити рішення по суті російська компанія не має права.

Нагадаємо, що Нафтогаз України виграв Стокгольмський арбітраж проти Газпрому за більшістю оспорюваних положень контракту на транзит газу.

Так, арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу про компенсацію за обсяги газу для транзиту, що недопоставив Газпром. Суд зобов'язав Газпром виплатити Нафтогазу компенсацію у розмірі $4,6 млрд за цим положенням.

Як відомо, претензії Нафтогазу до Газпрому становили близько $18 млрд за транзитним контрактом в частині недопостачання і недоплати за послуги з транзиту через ГТС України в 2009-2016 роках. Українська компанія вимагала привести цей контракт у відповідність до європейського антимонопольного і енергетичного законодавства, зобов'язати Газпром надавати шиппер-коди. Водночас Газпром подав зустрічний позов на суму близько $7 млн.

Нагадаємо, Нафтогаз виграв Стокгольмський арбітраж проти Газпрому за контрактом на постачання газу практично з усіх спірних питань, заявили в українській компанії 22 грудня 2017 року. Судові розгляди між компаніями почалися ще у червні 2014 року.

Зокрема, українська сторона домоглася скасування вимог Газпрому "бери або плати" на $56 млрд.

Крім того, Стокгольмський арбітраж знизив ціну газу для України, що купується у Газпрому.

Суд також відмовив Газпрому у вимозі покласти на Україну обов'язок платити за газ, який РФ самовільно постачає на неконтрольовані території Донбасу.

Утім, рішенням арбітражу за контрактом про постачання газу Нафтогаз мав виплатити Газпрому близько $2 млрд заборгованості за поставлений газ в попередні періоди.

Водночас ще раніше, в листопаді 2017 року, Газпром подав апеляцію про оскарження та часткове скасування рішення Стокгольмського арбітражу щодо продажу-купівлі газу.

У січні 2018 року українська сторона запропонувала російському монополісту провести взаємозалік штрафних санкцій. Остаточні суми розрахунків між компаніями стануть відомі після другого рішення суду - за контрактом про транзит газу.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У свою чергу Європейський Союз має намір провести з Україною і Росією тристоронні переговори щодо продовження транзиту російського газу через українську газотранспортну систему після фінального рішення Стокгольмського арбітражу. Термін дії 10-річного контракту на транзит між Нафтогазом і Газпромом закінчується в 2019 році.

Показати ще новини
Радіо NV
X