Ціни на нафту кидає з боку в бік, а на стелах українських АЗС виросла вартість всіх видів палива – огляд і прогноз ринку нафти і пального

16 січня 2017, 13:21
З початку минулого тижня світові ціни на нафту різко обвалювалися, але також швидко відіграли позиції до її завершення. Нестабільний курс гривні, а також збільшення акцизу спровокували зростання палива на стелах АЗС

У минулий понеділок, 9 січня, світові ціни на нафту знижувалися через зростання експорту з Ірану, а також збільшення кількості бурових установок у США. Так, дані американської нафтогазової сервісної компанії Baker Hughes свідчили, що за підсумками робочого тижня, яка завершилася 6 січня, кількість бурових зросла на 1,06% – до 665 одиниць.

Відео дня

У вівторок різке падіння котирувань на нафту продовжилося. Цьому сприяли повідомлення про зростання видобутку сировини в Ірані та Лівії. Газета The Wall Street Journal повідомила, що Лівія збільшила видобуток більш, ніж у три рази за останні півроку. Так, видобуток нафти в країні збільшився до 708 тис. барелів на добу, що стало максимумом за останні три роки.

Втім, у середу, 11 січня, світові ціни на нафту відновили свої позиції. Вартість сировини зростала у зв'язку з новинами про скорочення поставок Саудівською Аравією.

Така динаміка продовжилася і в четвер, коли міністр нафти Іраку Джабар аль-Лаібі заявив про повне виконання угоди щодо скорочення видобутку сировини до кінця січня.

Однак у п'ятницю, 13 січня, світові ціни на нафту знову перейшли до зниження. Інвестори зберегли сумніви про виконання нафтодобувачами угоди ОПЕК про скорочення. Не надали підтримку навіть дані про початок зменшення нафтовидобутку деякими країнами.

Цього тижня ціни на нафту будуть визначатися тим, наскільки точно учасники групи ОПЕК +11 будуть дотримуватися домовленості про скорочення видобутку, вважають аналітики консалтингової групи А-95.

Крім того, ринок буде уважно стежити за даними про виробництво сировини в Лівії і Нігерії, а також заявами з Іраку, який погрожує довести видобуток рідких вуглеводнів у лютому до рекордно високого рівня.

Але повернемося до українського ринку нафтопродуктів, де з початку року відзначається різке зростання оптових цін. На думку директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, це пов'язано із зростанням ставки акцизів з 1 січня 2017-го (на бензин до €213,5/1 тис. л (у 2016 році – €171/1 тис. л) і на дизпаливо до €139,5/1 тис. л (у 2016 році – €97-125/1 тис. л). За даними Куюна, за останній тиждень ціни на бензин А-92 та дизпаливо зросли на 400-500 грн/т.

Основною причиною зростання оптових цін стало падіння курсу гривні на міжбанківській валютній біржі до 27,75 грн/$1 і офіційного курсу євро, за яким сплачується акциз, до 29,10 грн/€1, відзначає Куюн.

Наступного тижня оператори ринку очікують продовження зростання цін, викликане ослабленням курсу національної валюти. Рівень цього зростання може, як стримуватися, так і стимулюватися європейськими котируваннями, які з початку року мають не високу волатильність – в діапазоні до $15/т.

Нестабільний курс гривні, а також збільшення акцизу спровокували зростання палива і на стелах АЗС. Вартість нафтопродуктів у роздробі відбувається з кінця грудня і до сьогодні. Лише з початку другої декади січня подорожчання стало менш істотним. За даними аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренко, в результаті стела у рітейлерів виросла на 0,5-1 грн/л на всі види палива.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Залишився непохитним Приват, продовжує Сіренко. Так, на АЗС групи вартість бензинів і дизпалива залишилася в колишніх кордонах: 22,45–22,50 грн/л на А‑95 і 20,50 — на ДП. Інші національні оператори пішли далеко вперед. Так, WOG, ОККО, Shell встановили на стелах 25,99 грн/л на "п'ятий" і 22,85–22,99 на ДТ. На 1 грн/л дешевше продається паливо на АЗС AMIC – 24,99 та 21,99 грн/л відповідно.

"У підсумку з моменту подорожчання сумарний приріст середніх цін по Україні становив 1,2% (або +28 коп/л) на бензини А‑92 і А‑95, 1,9% — на преміальні бензини (+47 коп/л), 1,6% — на дизпаливо (+33 коп/л) і більше 2% — на преміальне ДТ (+49 коп/л)", - говорить Сіренко.

А ось зріджений газ продовжує інерційно дешевшати. За даними Куюна, мінімальні пропозиції вже досягли 11,15 грн/л в Києві. У теж час, очевидно, цей відкат зупиниться вже цього тижня через курсову проблему.

"Показовими стануть аукціони Укргазвидобування і Укрнафти 19 січня, на яких реалізується близько 25 тис. т автогазу", - говорить Куюн.

Показати ще новини
Радіо НВ
X