Цифровий потенціал нової України

17 січня 2018, 10:00
Новини компаній

Українська компанія IT-Enterprise понад 30 років розробляє і впроваджує системи управління підприємствами в Україні та за кордоном. Про те, що таке цифрова економіка і чи потрібна вона українським компаніям, розповідає технічний директор IT-Enterprise Володимир Михайлов

- Поясніть, будь ласка, саму суть поняття "цифрова економіка" та назвіть її головні відмінності від економіки звичайної. Чи не можна просто вважати, що економіка в цілому вийшла на новий рівень, не додаючи прикметники?

Відео дня

- Це не новий рівень, це цілий новий світ. Змінюється не тільки економіка, разом з нею технології змінюють політику, медицину, індустрію розваг. Сам термін пройшов довгий шлях – в 1995 він був чисто академічним, потім він позначив електронну комерцію. Зараз же це одна з характеристик постійно мінливого світу, який синергічно рухають вперед інтернет речей, штучний інтелект і машинне навчання, адитивне виробництво – це 3D-принтери – роботизація, генетика, великі дані, мобільний інтернет тощо. Те, що називається проривними технологіями. Відмінностей безліч, але кардинальних три: людині більше не потрібно займатися виробництвом і типовими процесами завдяки smart factory і системам управління. І вона спрямована на індивідуальний запит, тому що швидко адаптується. До того ж вкрай зручно, що всі сервіси, які вам потрібні, зібрані, часто, на одній знайомій платформі. Цифрова економіка – це Четверта промислова революція, Industry 4.0.

- Чи настане момент, коли вся економіка стане цифровою?

- Ні. Будь-яка економіка завжди буде містити елементи укладів 3.0 і навіть 2.0. Але можна впевнено говорити про те, що вже на початку двадцятих років цей уклад буде превалювати. Українці повсюдно користуються мобільними платіжними системами, система торгів Prozorro успішно працює, квитки в громадському транспорті можна купити через PayPass. Цифровізація економіки – звичайна практика як для повсякденного життя, так і для бізнесу.

- Питання, яке цікавить багатьох: яка роль людини в цьому світі? Чи зможе цифрова економіка забезпечити зайнятість 7,5 мільярдам людей?

- Це риторичне запитання. Безумовно, зможе. Як і кожна інша економіка, вона обслуговує потреби всього населення, зокрема й у роботі. Тільки люди займуться чимось іншим. Так було завжди. У 19 столітті луддити ламали верстати і машини, тому що боялися, що ті відберуть їх роботу. А їх нащадки зараз користуються антибіотиками, їздять на безпілотних автомобілях і викладають фото в соцмережі. Уклад змінює професію, старі йдуть, приходять нові.

- Як із цим справи в Україні? Порівняно з тією ж Європою?

- На побутовому рівні Київ її випереджає. Я останнім часом часто буваю в Німеччині, багато моїх знайомих там дивуються, коли я показую, що керую банківськими рахунками з iPhone, покупки роблю в мережі, готівкою не користуюся, а вдома – гігабітний інтернет. А ось промисловість відстає – тільки поодинокі підприємства підійшли до розуміння, що це, хоча і працівники, і топ-менеджмент щосили користуються досягненнями цифрового світу у себе вдома. Це підприємства, які усвідомили, що таке цифрова економіка, в основному експортери, яким потрібно конкурувати на світових ринках. Наша компанія працює саме з такими візіонерами від українського бізнесу, які активно впроваджують елементи Industry 4.0. Це Interpipe, ПАТ «ФЕД», низка підприємств «Укроборонпрому». Зараз проводимо конференції та семінари для інших промисловців.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

- Ви згадали світові ринки...

- Так, більшість промислових підприємств планети зараз кардинально змінили бізнес-моделі. Вони продають не товар, а послугу, передплату – і все завдяки технологіям, які реалізовані в системах управління. У корпоративних системах управління IT-Enterprise є всі інструменти, щоб створювати свої моделі – це і планування, і прогнозування, і конструкторські модулі, і бухгалтерія. І все це зібрано в одному місці.

- Багато сучасних продуктів використовують досягнення в сфері ШІ. Ви навчаєте нейромережі управляти бізнесом?

- Штучний інтелект перестав бути персонажем наукової фантастики. Це робочий інструмент, який використовується в усіх сферах – обробляє фотографії для астрофізиків, ставить діагнози краще за лікарів, водить автомобілі, пише музику, готує їжу. У вигляді конкретних структур він реалізований і в наших проектах – таких, як IT-Enterprise.SmartFactory, SmartEAM, SmartTender. Ці елементи щодня обробляють гігабайти великих даних і приносять користь клієнтам. Роботи допомагають нам, роблять життя простішим.

- Бізнес любить цифри. Що дало впровадження систем українським компаніям?

- Наведу кілька прикладів. Фармацевти збільшили обсяги випуску ліків на 60%. Будівельники заощаджують п'ять мільйонів гривень на місяць. Електротехніки знизили кількість аварійних ремонтів на 90%. Подібних прикладів багато.

- Ви перебуваєте, по суті, на краю прогресу. Чому варто вчити молодих українців, щоб вони могли знайти себе в світі через п'ять-десять років?

- Насамперед потрібно вчити їх думати, а не просто напихати величезними обсягами інформації, що застаріває з неймовірною швидкістю. Співставляти. Використовувати інструменти нового світу, але цього вони й самі навчаться. Дуже важливо постійно освоювати нове на стику своєї спеціальності і всього іншого світу.

Показати ще новини
Радіо НВ
X