«Вигідніше було заплатити штраф». Газпром і так перевиконав зобов’язання щодо прокачування газу через Україну — Путін
За дев’ять місяців 2021 року Газпром прокачав через ГТС України на 8% більше газу, ніж це передбачено контрактними зобов’язаннями. Далі збільшувати обсяги прокачування економічно невигідно.
Про це заявив президент РФ Володимир Путін під час наради з питань енергетики 6 жовтня, повідомляє пресслужба Кремля.
«Наші контрактні зобов’язання щодо постачання через ГТС України — 40 млрд кубічних метрів газу на рік. За дев’ять місяців поточного року Газпром збільшив ці постачі, це прокачування точніше, через транспортну систему України більш ніж на 8%. І можна з упевненістю сказати, що ми перевищимо свої контрактні зобов’язання щодо постачання газу через територію України», — сказав Путін.
За його словами, Газпрому економічно невигідно збільшувати прокачування через Україну.
«Прокачування за новими системами значно дешевше, приблизно на $3 млрд на рік до відповідних обсягів поставок», — заявив Путін.
Крім того, як повідомляє Інтерфакс, Путін доручив міністру енергетики РФ Миколі Шульгінову забезпечити дотримання зобов’язань Газпрому з транзиту російського газу через територію України.
«Газпром вважає, що йому економічно доцільніше, вигідніше було б навіть заплатити Україні штраф, але збільшити обсяг прокачування (за новими маршрутами, — ред.). […] Але я прошу цього не робити. Потрібно повністю дотримуватися контрактних зобов’язань з транзиту, прокачування газу через територію України», — заявив Путін.
За його словами, це необхідно для того, щоб «не підривати довіру до Газпрому».
Як повідомлялося, між Газпромом, Нафтогазом і Оператором ГТС України в кінці 2019 року було укладено договір про транзит російського газу. У 2021−2024 роках обсяги транзиту повинні складати 40 млрд кубометрів на рік за формулою «качай або плати» — Газпром зобов’язаний оплатити законтрактоване прокачування незалежно від його фактичних обсягів.
Водночас у 2021 році Газпром, починаючи з травня, поступово припинив бронювати додаткові обсяги прокачування через ГТС України, хоча раніше купував і використовував їх.
Обмеження поставок російського газу в Європу, разом з іншими факторами (затяжний опалювальний сезон навесні, зростання цін на СПГ в Азії, зниження поставок СПГ зі США тощо
6 жовтня вони вчергове побили історичний рекорд, досягнувши рівня близько $ 1950 за тисячу кубометрів.