Інфографіка. Оператор ГТС України за п’ять років заробить на транзиті газу 225 млрд грн
ОГТСУ підрахував вплив газового транзиту на економіку України.
Сукупний дохід компанії Оператор ГТС України у 2020−2024 роках складе 225 млрд грн з ПДВ за поточними тарифами, затвердженими Нацкомісією з регулювання енергетики, повідомили в ОГТСУ.
З цієї суми 40 млрд грн складатиме дохід від транспортування газу всередині України та 185 млрд грн — від транзиту.
«Фактично, більш ніж 80% тарифного доходу буде отримано за рахунок транзиту, та менш ніж 20% за рахунок українських споживачів. Якби не було підписано контракт на транзит газу, дохід ОГТСУ за цей період склав би 123 млрд грн, із яких 115 млрд грн — за рахунок транспортування всередині країни та лише 8 млрд грн за рахунок транспортування газу до Молдови», — заявили у компанії.
Оператор ГТСУ підкреслив, що окрім прямих доходів від транзиту, значно зменшиться тарифне навантаження на промислових та приватних споживачів України, оскільки тарифи на транспортування газу значно знизились у порівнянні з тими, які могли бути, якщо б транзиту не було.
«Для споживачів (промисловість і населення) тариф знизився в два рази. Тарифи на імпорт газу та тариф на вхід для газовидобувних компаній зменшились фактично в чотири рази», — сказано у повідомленні Оператора.

У 2020−2024 роках тариф на транспортування для газовидобувних компаній складає 102 грн за тисячу кубометрів (без ПДВ) — це майже в 4 рази менше, ніж було б у випадку «нульового транзиту».
Для споживачів (промисловість та населення) тариф складає 124 грн за тисячу кубометрів (без ПДВ), що вдвічі менше за тариф при «нульовому транзиту» та на 21% нижче у порівнянні з тарифами 2019 року.
Для імпортерів тариф становить $4,45 за тисячу кубометрів (без ПДВ), що також майже в 4 рази менше, ніж було б у випадку «нульового транзиту», та на 29% менше у порівнянні з 2019 роком.
За розрахунками ОГТСУ, контракт на транзит газу додаватиме Україні до 2% ВВП на рік та покращить сальдо балансового поточного рахунку на $12 млрд у порівнянні до «нульового транзиту».
Зокрема, $7,2 млрд — прямі надходження від транзиту (у відповідності до інформації Нафтогазу); $2,9 млрд — вже сплачені Газпромом кошти згідно рішення Стокгольмського арбітражного суду; до $2,3 млрд — уникнення потенційних витрат на подорожчання імпортного газу.
Раніше виконавчий директор Нафтогазу України Юрій Вітренко заявив, що Оператор ГТСУ віддаватиме Нафтогазу частину свого прибутку, щоб розрахуватися за газотранспортну систему.