Тихі американці. Як найбільш недооцінені топ-менеджери світу забезпечили успіх своїм компаніям

23 лютого 2019, 09:22

Журнал НВ розповідає про п'ятьох топ-менеджерів провідних компаній світу, які досягли грандіозних успіхів, але водночас примудрилися залишитися у тіні. Всі вони керують бізнесом у США.

Опитавши понад 4 тис. топ-менеджерів великих компаній, американський журнал Fortune у січні назвав п'ятірку виконавчих директорів, чия репутація недостатньо відображає їхні високі досягнення, а також п'ятірку переоцінених СЕО. Всі учасники рейтингу - лідери найбільших компаній світу, які перетворили власне ім'я на бренд і разом із популярністю придбали як фанатів, так і критиків. У підсумку деякі з них потрапили в обидва списки одночасно.

Відео дня

Журнал НВ вирішив розповісти про директорів, чиї заслуги, на думку колег, ще не отримали належного визнання.

Сатья Наделла, голова Microsoft

Вік - 51 рік, розмір компенсації за 2018-й - $25 млн

Обійнявши нинішню посаду в 2014 році, Сатья Наделла - уродженець індійського Хайдарабада, який пропрацював у Microsoft понад 20 років - прийняв рішення змістити фокус із марних спроб завоювати ринок ПЗ для смартфонів на розвиток хмарних технологій і сервісів доповненої реальності.

Сатья Наделла, голова Microsoft (Фото: EPA)
Сатья Наделла, голова Microsoft / Фото: EPA

До того ж Сатья Наделла вирішив по-новому подивитися на конкурентів і замість відкритої війни обрав партнерство. Згідно з його філософією, сервіси Microsoft повинні бути доступні користувачеві на будь-яких пристроях, навіть якщо на них немає Windows. У підсумку корпорація під керівництвом Сатьї Наделли створила пакет ПЗ Microsoft Office для Apple iPad, розробила низку додатків для iPhone і телефонів на Android і навіть використовувала конкурента Windows операційну систему Linux для створення своєї хмарної платформи Azure.

За перший рік президентства нинішнього топ-менеджера вартість акцій Microsoft зросла на 14%. А до 2018-го вона практично потроїлася, вперше перевищивши позначку $100 за штуку. Минулий рік виявився особливо успішним для дітища Білла Гейтса: у листопаді Microsoft за своєю ринковою капіталізацією обігнала Apple і Amazon, ставши найдорожчою компанією світу. А через місяць її СЕО увійшов до сотні найвпливовіших людей року за версією авторитетного американського журналу Time.

З нинішнім СЕО корпорація також зробила два свої найбільші поглинання

З нинішнім СЕО корпорація також зробила два свої найбільші поглинання: у 2016 році IТ-гігант придбав за $26,2 млрд соціальну мережу для встановлення ділових контактів LinkedIn, а восени 2018-го оголосив про закриття 7,5-мільярдної угоди з купівлі найбільшого сервісу для розробників GitHub.

Аналітики ринку позитивно оцінюють динаміку розвитку Microsoft і переконані: протягом 2019 року ринкова вартість компанії досягне $1 трлн.

Джефф Безос, засновник і голова Amazon

Вік - 55 років, розмір компенсації за 2018-й - $1,68 млн

Джефф Безос, засновник і глава найбільшого американського онлайн-ритейлера Amazon і найбагатша людина планети зі статком понад $130 млрд, відомий своєю вимогливістю до підлеглих.

У пресі мільярдера нерідко критикують за несправедливу політику зарплатні, недостатні податкові відрахування і низьку активність у сфері благодійності. Суперечливу оцінку дають чолі Amazon й інші топ-менеджери, тому в рейтингу Fortune він фігурує одночасно в обох списках - недооцінених і переоцінених СЕО. І хоча не всі вважають репутацію бізнесмена виправданою, сам він спокійно ставиться до невтішних відгуків про себе.

Джефф Безос, засновник і голова Amazon (Фото: ЕРА)
Джефф Безос, засновник і голова Amazon / Фото: ЕРА

"Якщо ви не терпите критики, то не робіть нічого нового чи цікавого", - радить мільярдер.

Результати Amazon чітко демонструють успіх Безоса в управлінні бізнесом. Восени 2018-го його інтернет-гігант став другою в історії компанією, ринкова вартість якої перевищила $1 трлн, - раніше це вдавалося тільки Apple. Тим часом опитування соціальної мережі LinkedIn виявило, що саме в Amazon у 2018-му прагнули працювати найбільше американців.

Грамотний підбір персоналу - одна із сильних сторін Безоса

Грамотний підбір персоналу - одна із сильних сторін Безоса, визнають експерти. Сам топ-менеджер підкреслює, що наймає тільки тих людей, які викликають у нього повагу і здатні підвищити ефективність команди.

Ще один управлінський талант мільярдера - вміння грамотно вибудувати стратегію розширення компанії. Так, влітку 2017-го Amazon зробила своє найбільше поглинання, заплативши $13,7 млрд за американську мережу супермаркетів Whole Foods. У підсумку в компанії з'явилася офлайн-платформа, що дозволяє економити на доставці та маркетингу, а також вивчати поведінку покупців у магазинах для вдосконалення механізмів онлайн-продажів.

Мері Барра, голова General Motors

Вік - 57 років, розмір компенсації за 2017-й - $22 млн

П'ять років тому у світовій автомобільній індустрії відбулася історична подія: главою одного з найбільших автоконцернів уперше стала жінка. Мері Барра, яка в січні 2014-го зайняла пост CEO американської корпорації General Motors (GM), починала свою роботу в компанії зі штампувального цеху. І за наступні 30 років пройшла шлях від інспектора з якості до керівника заводу, директора з персоналу, віце-президента з розвитку продуктів і, нарешті, CEO.

Мері Барра, голова General Motors (Фото: EPA)
Мері Барра, голова General Motors / Фото: EPA

Сьогодні з дитинства закохана в автомобілі уродженка Детройта посідає четверту сходинку у списку найвпливовіших жінок світу за версією американського журналу Forbes. Вона керує компанією зі штатом понад 180 тис. осіб, що співмірно з населенням невеликої острівної держави, і робить це досить успішно. У 2018 році виторг GM сягнув $147 млрд, перевищивши очікування ринку, і продовжить зростати, прогнозують аналітики ринку.

Барра поставила собі за мету повернути компанії колишню славу після банкрутства 2009 року

Очоливши автоконцерн, Барра поставила собі за мету повернути йому колишню славу після банкрутства 2009 року.

Барра цінує в підлеглих готовність визнавати помилки і рухатися далі, а власну репутацію будує на чесності та вмінні приймати складні рішення, зазначають експерти. Так, у листопаді 2018-го глава GM заявила про звільнення 14 тис. співробітників у країнах Північної Америки в рамках плану реструктуризації компанії. Цей крок викликав критику з боку президента США Дональда Трампа, однак скорочення витрат позитивно відбилося на вартості акцій GM, які одразу подорожчали на 5%.

Барра також зайнялася розширенням компанії в нових перспективних напрямках: придбала за $1 млрд невелику фірму Cruise Automation, яка спеціалізується на розробці систем автономного керування, і інвестує мільярди доларів у електричні автомобілі та сервіс каршерингу - спільного користування автомобілями.

Джеймі Даймон, голова JPMorgan Chase

Вік - 62 роки, розмір компенсації за 2018-й - $31 млн

Восени 2018-го відомий американський інвестор і мільярдер Воррен Баффет, якого за чуття до вигідних вкладень називають оракулом з Омахи, виклав $4 млрд за акції банку JPMorgan Chase. Після цього вартість цінних паперів компанії зросла на 1,5%.

Потім банк оголосив фінансові результати за рік, відзвітувавшись про рекордний виторг $30,7 млрд. А рада директорів компанії схвально відгукнулася про роботу голови фінустанови Джеймі Даймона, підвищивши розмір його компенсації на 5% проти попереднього року.

Джеймі Даймон, голова JPMorgan Chase (Фото: EPA)
Джеймі Даймон, голова JPMorgan Chase / Фото: EPA

Даймон обіймає свій пост уже 12 років. За цей час його вміння працювати з ризиками і диверсифікувати активи допомогло JPMorgan Chase подолати кризу, пережити низку скандалів із регуляторами і в кінцевому підсумку завоювати статус найбільшого у великій четвірці американських банків, відзначають аналітики. За нинішнього СЕО активи кредитної установи зросли практично вдвічі, а виторг потроївся.

Даймон очолив JPMorgan Chase в 2006-му. У своєму першому листі акціонерам досвідчений фінансист попередив про прийдешній кінець буму нерухомості. Саме цим прогнозом Даймон пояснив своє рішення позбутися $12 млрд іпотечних кредитів, виданих банком під високі відсотки малонадійним позичальникам. Згодом дії СЕО напередодні фінансової кризи назвали майстер-класом з управління ризиками.

Даймон кілька років поспіль утримується у двадцятці найвпливовіших людей світу за версією Forbes

У 2008-му американська іпотечна бульбашка луснула, потягнувши на дно фінансових гігантів Lehman Brothers і Merrill Lynch. Тим часом банк Даймона встояв, зберіг прибутковість і навіть урятував від банкрутства конкурента Bear Stearns і банківський холдинг Washington Mutual, поглинувши обидві ці установи.

Сьогодні Даймон володіє статком $1,3 млрд, будучи одним із небагатьох мільярдерів серед керівників банків. Він уже кілька років поспіль утримується у двадцятці найвпливовіших людей світу за версією американського Forbes. А його управлінські таланти визнають не тільки оглядачі та колеги топ-менеджери, але й впливові політики.

Тім Кук, голова Apple

Вік - 58 років, розмір компенсації за 2018-й - $136 млн

Істинний трудоголік, який прокидається о четвертій ранку й одразу береться розбирати електронну пошту, приходить в офіс о 6:30 і залишає його одним з останніх. Так описує Тіма Кука, главу Apple, найдорожчої компанії світу, американська преса. Він вимогливий до себе і ставить не менш високу планку для підлеглих, має багато питань і вміє слухати, але водночас не займається мікроменеджментом, відзначають оглядачі.

Тім Кук, голова Apple (Фото: EPA)
Тім Кук, голова Apple / Фото: EPA

Після того як п'ять років тому Кук змінив на посту легендарного засновника Apple Стіва Джобса, багато хто сумнівався у його здатності зберегти і примножити досягнення яблучного бренду. Проте Кук показав високий результат. Під його керівництвом Apple стала першою у світі компанією, ринкова капіталізація якої перевищила $1 трлн.

У ролі глави Apple Кук підвищив її прибутковість, упорядкував структуру і розширив продуктову лінійку

Ще після свого приходу в Apple Кук став правою рукою Джобса. Він дисциплінував постачальників компанії, усунув прорахунки в логістиці і реорганізував виробництво, скоротивши витрати. Починаючи з 2004 року Кук періодично заміняв Джобса, поки той проходив курси лікування, а в 2011-му творець Apple повністю відійшов від справ і рекомендував Кука на пост CEO.

Так почалася нова ера в історії компанії. У ролі глави Apple Кук підвищив її прибутковість, упорядкував структуру і розширив продуктову лінійку. І хоча критики не раз відзначали, що розміреного лідерства Кука бракує енергії Джобса, і докоряли йому втратою Apple духу новаторства, топ-менеджер спокійно реагував на невтішні порівняння і не намагався стати заміною генію Джобса.

Під керівництвом Кука компанія зробила найбільше у своїй історії поглинання: придбала за $3 млрд виробника навушників Beats. А також уклала партнерство з великими технологічними компаніями IBM і Cisco для зміцнення позицій на корпоративному ринку. Відкривши у 2017 році новий суперсучасний кампус у Купертіно вартістю $5 млрд, Кук планує подальше розширення Apple: будує офіс в Остіні, штат Техас, і вже заявив про створення тисяч нових робочих місць.

Читайте повну версію цього матеріалу у свіжому номері журналу НВ - №6 від 21 лютого 2019 року

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X