«Нерівність і надруковані гроші». Інвестбанкір Фурса пояснив, чому JP Morgan зміг виділити 5,4 млрд євро Суперлізі
Американський банк JP Morgan надав клубам-засновникам футбольної Суперліги грант у розмірі 5,4 млрд євро. Це стало можливим завдяки тому, що наразі у світі надруковано дуже багато нових грошей, заявив інвестбанкір Сергій Фурса в інтерв'ю Радіо НВ.
«Тому що ці клуби вирішили, що вони бажають заробляти багато грошей, і їм у цьому намагався допомогти JPMorgan. Один із найбільших банків, який пообіцяв 5,4 мільярди євро», — зазначив Фурса.
За його словам, це дуже великі кошти, адже 2019 року УЄФА заробили 3 мільярди євро за всі клубні розіграші й турніри.
«Із цих 5,4 млрд євро клуби мали отримати одразу десь 400 мільйонів доларів бонусів і зайти. Для них це була дуже економічна історія, а для мене це історія фіксації. Тому що зараз у традиційному футболі усе може змінитися — маленька команда може виграти, якийсь олігарх купить маленьку команду, вона буде вигравати і зайде у клуб найбільших. А команда, яка заробляє найбільше, може стати через п’ять років ніким і нічим. Для прикладу, Арсенал, який ввійшов до цієї ліги, він падає-падає-падає і теоретично через 10 років може вилетіти з англійської прем'єр-ліги. А тут ці компанії, клуби забезпечують собі місце найбільш багатих», — наголосив Фурса.
Як зауважив інвестиційний банкір, це вирішило би проблеми топ-клубів, а наступні кілька років вони би отримували постійно набагато більше, ніж зараз дає УЄФА, без жодних обмежень.
«Проблема нерівності виникла через дуже багато грошей, які надрукували останнім часом, ще воюючи із кризою 2008 року і точно воюючи із кризою пандемії. Зараз у світі дуже багато грошей! Ці гроші вилазять скрізь. Саме в тому в нас яйця зростають в ціні. По одній і тій самій причині», — додав Фурса.
Суперліга: історія і факти
Раніше JP Morgan заявили, що шкодують про підтримку футбольних клубів в створенні Європейської Суперліги після того, як план провалився через бурхливий протест з боку фанатів і посадовців.
Нагадаємо, JPMorgan надав клубам-засновникам грант в розмірі 3,5 мільярда євро (4,2 мільярда доларів) для фінансування інфраструктури та відновлення після пандемії COVID-19. У цілому на проект виділили 5,4 млрд євро.
Банк був єдиним кредитором нового футбольного турніру, організованого президентом Реала Флорентіно Пересом. Пакет фінансування був ключем до того, щоб допомогти Пересу завоювати довіру інших великих європейських клубів і скласти юридично зобов’язуючу угоду, відповідно до якої дванадцять клубів, включно з Ювентусом (JUVE.MI), Манчестер Юнайтед (MANU.N), Ліверпулем і Барселоною, будуть переходити на новий рівень.
У новому чемпіонаті, старт якого був намічений на серпень 2021 року, повинні були взяти участь команди Барселона, Атлетико, Інтер, Мілан, Манчестер Сіті, Манчестер Юнайтед, Ліверпуль, Челсі, Арсенал і Тоттенхем. Однак дев’ять із 12 команд-засновників турніру прийняли рішення покинути Суперлігу.

Наразі до складу нового чемпіонату входять тільки три команди — Реал, Ювентус і Барселона. Раніше стало відомо про їхнє можливе усунення від участі в наступному сезоні Ліги чемпіонів. УЄФА незадоволені можливою участю клубів у Суперлізі і мають намір ввести санкції щодо цих команд.