Молдавський метзавод хоче через суд скасувати антидемпінгові мита, введені минулого року в Україні
Українські суди скасовують антидемпінгові мита на металопрокат з Придністров'я. Імпорт продукції зростає.
В Україні призупинено дію антидемпінгових мит, введених в кінці 2019 року щодо металопродукції Молдавського МЗ (ММЗ, Рибниця, Придністровська Молдавська Республіка).
2 січня 2020 року ММЗ через суд оскаржив грудневе рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (МКМТ) при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України (Мінекономіки) про введення антидемпінгового мита. Вже 13 січня суд призупинив дію рішення МКМТ.
Це фактично призвело до того, що імпорт металопродукції з Придністров'я в Україну став можливий без оплати мита.
Мінекономіки разом з АрселорМіттал Кривий Ріг (АМКР, український виробник аналогічної продукції) оскаржили зупинку дії мит. Як стало НВ Бізнес, 16 березня 2020 року, вже після ведення в Україні карантину, Шостий апеляційний адміністративний суд (Київ) прийняв постанову, якою ухвалу Окружного адміністративного суду (Київ) від 13 січня 2020 року залишено в силі.
«АрселорМіттал Кривий Ріг оскаржив ухвалу і постанову в касаційному порядку. Зараз Верховний Суд лише відкрив касаційне провадження, але скаргу до розгляду не призначив», — повідомили НВ Бізнес в прес-службі АМКР.
У компанії нагадують, що поки дію рішення Міжвідомчої комісії зупинено, Україна недоотримує 13,8% антидемпінгового мита від кожної поставки молдавського виробника.
Представники двох металоторгових компаній, що працюють в сегменті довгого прокату, на умовах анонімності розповіли НВ Бізнес, що в лютому-квітні не фіксували зростання конкуренції з боку продукції ММЗ. Один з них припустив, що це може бути пов’язано з тим, що металотрейдери, які раніше імпортували таку продукцію для продажу будівельним компаніям, чекають остаточних судових рішень щодо мита.
Проте, за даними Державної митної служби (ДМС) України, імпорт металопрокату з Молдови (через митні служби цієї держави оформляється продукція, яка ввозиться з Придністров'я — НВ Бізнес) істотно збільшився. У 1 кварталі 2020 року було ввезено металопрокату майже на $7 млн, у той час як роком раніше — на $2,7 млн. Згідно з інформацією Державної служби статистики України за перші два місяці 2020 року імпорт довгомірного прокату з Молдови в натуральному вираженні збільшився в 2,3 разу рік до року з 3,4 тис. тонн до 7,8 тис. тонн.
Один зі співрозмовників НВ Бізнес припустив, що це можуть бути прямі поставки кінцевим споживачам, в яких металотрейдери не беруть участь. Наприклад, метизним заводам.

«Зупиняючи дію рішення Міжвідомчої комісії, суди повністю проігнорували позицію Верховного Суду. Суд вищої інстанції вже неодноразово зазначав, що саме по собі незгода заявника з оспорюваним рішенням не є підставою для зупинення його дії. Така позиція Верховного Суду є стабільною і обґрунтованою», — підкреслюють в АрселорМіттал Кривий Ріг.
У АМКР нагадали, що навесні 2018 року українське підприємство звернулося до Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі зі скаргою про захист від демпінгового імпорту арматурного прокату, кола і катанки виробництва Республіки Молдова. Антидемпінгове розслідування почалося в липні 2018 року і тривало майже 1,5 роки. За цей період обсяги демпінгового імпорту сортового прокату зросли на 3722,5%.
У листопаді 2019 року Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України підготувало Основні факти та висновки про результати антидемпінгового розслідування, в ході якого були детально вивчені аргументи всіх зацікавлених сторін: АрселорМіттал Кривий Ріг, молдавських виробників, українських споживачів.
У грудні 2019 року МКМТ прийняла рішення про застосування остаточного антидемпінгового мита терміном на п’ять років за ставкою: для ММЗ — 13,8%, для інших виробників з Республіки Молдова — 35,37%.
При цьому для Білоруського МЗ, яка виробляє схожу продукцію, була введена нульова ставка антидемпінгового мита, яку лобіювали, в тому числі українські метизні підприємства. За даними ДМС імпорт такої продукції з Білорусі за 3 міс. 2020 року в грошовому еквіваленті майже подвоївся і досяг $ 19,5 млн.