Суд змінив формулу ціни на газ у договорі Нафтогазу і Газпрому

6 червня 2017, 15:38
Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма (Швеція) кардинально змінив формулу ціни в газовому контракті Національної акціонерної компанії Нафтогаз України і компанії Газпром (Росія)

Про це заявив голова правління НАК Нафтогаз України Андрій Коболєв в ефірі 5 каналу, повідомляють Українські новини.

"Формула ціни кардинально змінена. Вона змінена з 2014 року. Вона змінена на новий ринковий принцип... Про що я можу говорити, що вона буде і зараз є не тільки менше тієї ціни, яку від нас вимагає Газпром, але вона є меншою, ніж та ціна, яку нині Україна платить за газ, який ми купуємо з європейського напрямку. Тобто серед усіх можливих цін газу на українському ринку та формула, яку ми отримали, зараз є найменшою", - сказав він.

Відео дня

Коболєв уточнив, що формула ціни, яку Стокгольмський арбітраж встановив у своєму проміжному рішенні, є остаточною.

"Зараз нам необхідно привести ті розрахунки і елементи, які є цифровими до формулювань, які будуть закладені в остаточний контракт... Формула ціни була одномоментно змінена для України з прив'язки до нафти до прив'язки до ринку. Раніше у нас було 100% нафти, зараз - 100% ринку. Більшість європейських країн і компаній йшли цим шляхом 10-15 років, і навіть зараз у багатьох з них немає повної прив'язки до ринку. Це, як правило, комбінація і ринку, і нафти. На наше глибоке переконання, 100%-а прив'язка до ринку є найбільш справедливою і найбільш ефективною формулою в поточному положенні справ на газовому ринку Європи", - зазначив Коболєв.

Він додав, що остаточний розрахунок компенсацій за рішенням Стокгольмського арбітражу стане продуктом роботи експертів протягом трьох найближчих місяців і потім цей розрахунок буде покладено в остаточне рішення.

"Що зараз можна сказати, ми не розрахувалися з Газпромом на суму, якщо прибрати відсотки, 2-2,5 млрд доларів. Ми точно зараз можемо сказати, що ми отримаємо компенсацію за ті обсяги газу, які ми оплатили, починаючи з 2014 року, де ціна була вищою, ніж та ціна, яку зараз встановив суд. тобто ця цифра буде точно зменшена, істотно, на скільки, я зможу говорити тільки після остаточного рішення трибуналу ", - сказав Коболєв.

Він зазначив, що найближчим часом буде розглянута транзитна частина справи, в якій українська сторона вимагає істотну компенсацію, при цьому за розрахунками Нафтогазу, якщо рішення по транзитній справі буде позитивним для компанії, баланс розрахунків буде суттєво на користь України.

Раніше російський монополіст Газпром спростував заяву української сторони про те, що суд скасував норму "бери або плати" (take or pay) в контракті.

У той же час, в Нафтогазі України повідомили НВ Бізнес, що наполягають на скасуванні принципу "бери або плати".


Нагадаємо, що 31 травня Стокгольмський арбітраж відхилив вимоги Газпрому щодо принципу "бери або плати".

Також арбітраж задовольнив вимоги Національної акціонерної компанії Нафтогаз України про перегляд ціни на газ в контракті з компанією Газпром і скасував заборону на реекспорт газу.

За контрактом купівлі/продажу газу, розгляд по якому було одночасно ініційовано сторонами 16 червня 2014 року, вимоги Нафтогазу полягали в ретроактивності перегляду контрактної ціни газу і компенсації йому 18 млрд доларів переплати (близько 14,1 млрд доларів без урахування нарахування відсотків).

У свою чергу Газпром щодо цього спору вимагає порядку 47,1 млрд доларів (2,2 млрд гривень в якості оплати газу, поставленого за період листопада 2013 - травня 2014 року і 34,5 млрд доларів в якості компенсації за контрактною нормі "бери або плати ", а також штрафи і відсотки).

За контрактом про умови транзиту газу через Україну, розгляд по якому було ініційовано Нафтогазом 13 жовтня 2014 року, українська компанія вимагає від Газпрому близько 12,3 млрд доларів компенсації через низькі обсягів транзиту (нижче обумовленого контрактом рівня) і низького тарифу, який Газпром відмовлявся переглядати.

За цим контрактом Газпром заявив вимоги в сумі 7 млн доларів, але залишив за собою право вносити додаткові зустрічні вимоги після отримання рішення арбітражу за контрактом купівлі / продажу газу (очікується на 2 місяці раніше).

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X