«Може стати смертельним ударом по режиму». Аналітики спрогнозували ефект від страйку на Білоруськалії

18 серпня 2020, 18:22

Білоруськалій контролює до 20% світових поставок калійних добрив і тривалий страйк на підприємстві може помітно позначитися на ціні товару.

Страйк на Білоруськалії, який є одним з найбільших у світі виробників і експортерів мінеральних калійних добрив і одним з найбільших підприємств Білорусі, може обернутися квартальним скороченням світового видобутку калійної солі на 3,5%, в разі якщо протест робітників триватиме два тижні.

Відео дня

Про це пише The Wall Street Journal з посиланням на оцінку Scotiabank.

«Це (страйк на підприємстві - ред.) може стати смертельним ударом для Лукашенка», — зазначив Тімоті Еш, стратег з ринків в BlueBay Asset Management, маючи на увазі економічне значення Білоруськалія.

Білоруськалій контролює до 20% світових поставок калійних добрив, а це означає, що будь-які тривалі страйки або перебої в роботі компанії можуть вплинути на ціни на товар, який широко використовується фермерами для вирощування рослин.

Водночас негайний вплив страйку на ціни побачити складно — калій переважно продається за довгостроковими контрактами, а не на спотовому ринку, як більшість інших сировинних товарів.

Відзначається, що коливання цін через страйк на Білоруськалії може бути обмежено тим фактом, що протягом багатьох років в світі спостерігається надлишок калійних добрив, вважають аналітики.

Видання пише, що після проведення виборів в Білорусі акції великих виробників калійних добрив зросли в ціні. Акції канадської Nutrien подорожчали на 7%, а ізраїльської ICL Ltd — приблизно на 5%. Ще один великий світовий виробник калію — російський Уралкалій — на біржі не торгується.

Нагадаємо, що 17 серпня білоруські ЗМІ повідомили про те, що шахти Білоруськалія перестали видавати руду. Шахтарі Білоруськалія оголосили страйк через невдоволення результатами виборів в Білорусі і подальшими діями правоохоронних органів щодо учасників протесту.

У ЦВК Білорусі стверджують, що перемогу здобув Олександр Лукашенко (80,1% голосів), опозиційний кандидат Світлана Тіхановском нібито набрала 10,1% голосів.

На страйк виходять і працівники багатьох білоруських підприємств і заводів. Протестуючі вимагають чесних виборів без участі Олександра Лукашенка і звільнення політв'язнів.

Євросоюз не визнав результати виборів в Білорусі і заявив про готовність запропонувати підтримку в діалозі між владою і мітингувальниками. Крім того, депутати Європарламенту оголосили Лукашенко персоною нон грата в ЄС.

Редактор: Люба Балашова
Показати ще новини
Радіо НВ
X