НАБУ та САП оголосили 15 нових підозр у справі Роттердам+

27 жовтня, 08:54
У справі Роттердам+ оголосили нові підозри (Фото:centrenergo.com)

У справі Роттердам+ оголосили нові підозри (Фото:centrenergo.com)

НАБУ та САП оголосили про підозру 15 колишнім і чинним членам енергорегулятора у справі Роттердам плюс.

Прокурори САП та детективи НАБУ повідомили про підозру ряду колишніх та чинних посадових осіб Нацкомісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Відео дня

Про це повідомляє пресслужба відомств.

У НАБУ повідомили, що 26 жовтня повідомлено про підозру 15 особам, серед яких колишні та чинні посадові особи НКРЕКУ і посадові особи групи приватних теплогенеруючих компаній, які причетні до впровадження та застосування так званої формули Роттердам+.

Зокрема про підозру повідомили двох колишніх голів енергорегулятора ; шести колишнім і трьом чинним членам НКРЕКУ ; чинному та колишньому працівникам комісії , а також чинному та колишньому посадовим особам групи приватних теплогенеруючих компаній.

У САП зазначили, що внаслідок застосування формули Роттердам+ споживачі електроенергії протягом 2018-2019 років незаконно переплатили понад 20 млрд гривень.

Це другий епізод масштабного розслідування антикорупційних органів. Розслідування першого — щодо незаконної переплати понад 19 млрд грн — завершили у вересні 2022 року», — зазначили у НАБУ.

Слідство вважає, що у формулу Роттердам+ було закладено витрати на послуги, які фактично не виконувались, а саме транспортування вугілля національного виробника до теплових електростанцій із порту у Роттердамі, зазначає САП.

Таким чином, протягом 2016-2019 років споживачі електроенергії переплатили понад 39 млрд. грн.

У ході розслідування цього факту з'ясувалося, що прийняти таку формулу обчислення окремих членів НКРЕКУ вмовили представники групи приватних компаній, що теплогенерують. Як зазначається, у результаті ці компанії і отримали надприбутки.

« Як наслідок, відбулася безпідставна сплата всіма споживачами електроенергії коштів через зростання тарифів на електроенергію», — йдеться у повідомленні.

У САП додали, що інші члени НКРЕКУ « Неналежно виконали свої службові обов'язки через недобросовісне ставлення до них і проголосували за затвердження так званої формули Роттердам+, що надалі спричинило тяжкі наслідки державним та громадським інтересам».

Шістьом із вищевказаних осіб інкримінується вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Дії інших осіб кваліфіковано за ч. 2 ст. 367 КК України.

У вересні цього року Національне антикорупційне бюро ( НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура ( САП) завершили розслідування у справі Роттердам+.

Влітку 2019 року НАБУ повідомив про підозру шістьом особам, причетних до впровадження формули Роттердам+, у заподіянні споживачам електроенергії 18,87 млрд грн збитків. Йдеться про ексглаву Національної комісії, яка здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, Дмитра Вовка, ексчлена НКРЕКУ Володимира Євдокимова, а також двох співробітників Нацкомісії та двох топменеджерів енергохолдингу ДТЕК олігарха Ріната Ахметова.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

За даними слідства, представники ДТЕК чинили тиск на керівництво НКРЕКУ, щоб воно включило до тарифу на електроенергію, яку виробляли ТЕС цієї групи, витрати, яких насправді не було — на доставку та перевалку енергетичного вугілля в Україні з портів у Європі. У березні 2016 року НКРЕКП схвалила формулу Роттердам+. Це спричинило зростання вартості всієї електричної енергії. В результаті подорожчали товари та послуги для кінцевого споживача, у тому числі першої необхідності.

У ДПЕК заявляли, що вважають претензії НАБУ «безпідставними та необґрунтованими».

Редактор: Люба Балашова
Показати ще новини
Радіо НВ
X