Гроші тижня. Скільки триватиме блекаут, як Зеленський та Ердоган поставили Путіна на місце і як українці полетять на Місяць

Реджеп Таїп Ердоган і Володимир Зеленський у Львові 18 серпня 2022 року (Фото:Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS)
НВ Бізнес обрав головні новини економіки, найцікавіші заяви і показові цифри тижня, що минає.
Чи далеко до блекауту? Ракетні удари російських терористів по українській енергетичній інфраструктурі 15 та 17 листопада знову змусили задуматися, наскільки реальним є тотальний блекаут в Україні. За словами президента Зеленського та прем'єра Шмигаля, з ладу виведено половину енергосистеми України. До «звичних» ударів по електропідстанціях додалися удари по газодобувних об'єктах та спроби зупинити АЕС України.
- Усупереч обставинам. Які ритейл-мережі продовжують працювати за відсутності електрики — онлайн-карти та адреси
- Уряд дозволив українцям завозити генератори, трансформатори, зарядні станції та акумулятори без сплати мита
- РФ нанесла Україні до мільярда доларів прямих збитків внаслідок ракетної атаки 15 листопада
В інтерв'ю ВВС Максим Тимченко, гендиректор найбільшої української енергокомпанії ДТЕК (власник — Рінат Ахметов), заявив, що Київ може зіткнутися з повним відключенням електроенергії. І українцям краще б на три-чотири місяці знайти собі альтернативне місце проживання. Згодом у ДТЕК пояснили, що слова Тимченка вирвані з контексту: топ-менеджер не закликав виїжджати за кордон, «у нас немає надзвичайної ситуації, за якої треба їхати», — запевнили у ДТЕК.
Таке вже було: тижнем тому з легкої руки західних ЗМІ розтиражували заяву чиновника київської мерії, який нібито говорив про необхідність евакуювати 3 млн киян — і у Кличка цю заяву також спростували.
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко підбив своєрідний підсумок дискусії про блекаут: якщо він відбудеться, то на відновлення знадобиться щонайменше три дні (за найсприятливішого сценарію), а в гіршому випадку — до 10 днів.
Херсон — це Україна. На звітному тижні українські компанії влаштували справжню гонитву, хто найпершим відновить роботу у звільненому Херсоні. Не виділяючи когось особливо, зауважимо, що проявили себе всі: Укрзалізниця, Укрпошта, Нова пошта, АТБ, ОККО, ПриватБанк, Ощадбанк та Укргазбанк — і вибачте, якщо когось забули згадати.
- Не лише кавуни. Чому повернення Херсона важливе для України — 7 фактів про бізнес у регіоні
- Бліц. Ростислав Шурма з ОП — про націоналізовані підприємства, російські активи та енергетичну інфраструктуру
- «Вертикаль президента». Чому фігурант корупційного розслідування журналістів Резніченко відновлюватиме Херсон — Подоляк
Війна війною, а зернова ініціатива — за розкладом. Зернову угоду, яка дозволяє Україні експортувати свою агропродукцію через порти Чорного моря, продовжили на 120 днів. Гарантами виступають ООН та Туреччина.
У зв’язку з цим повідомлялося, що РФ нібито збиралася включити до угоди експорт аміаку трубопроводом Тольятті-Одеса. Президент Володимир Зеленський відповів, що це можливо лише після обміну полоненими за формулою «всіх на всіх». Поки що ініціатива затихла.
Що цікаво, Туреччина вкотре показала Росії, хто контролює море: з 1 грудня Босфор і Дарданелли будуть закриті для всіх нафтових танкерів, які не висунуть міжнародну страховку. Фішка в тому, що російську нафту і так не поспішають страхувати, а з 5 грудня набуде чинності ембарго на її продаж, що ще більше скоротить можливість застрахувати такий вантаж.
Незважаючи на. Попри війну українські компанії продовжують підкорювати західні ринки. Ось лише кілька новин:
— власник Універсал Банку Сергій Тігіпко анонсував запуск аналога monobank у Польщі;

— виробник товарів для дому Біосфера завершує угоду щодо придбання австрійської торгової марки Alufix: заводу та чотирьох торгових представництв у європейських країнах;
— в українській IT-компанії SoftServe стартував проєкт розробки дронів, які будуть використовуватися на Місяці.
Техногіганти під ударом. Найбільші технологічні компанії світу почали масово звільняти своїх співробітників — і йдеться не лише про експресивного Ілона Маска, який нещодавно купив Twitter. Скорочення проходять і в Amazon, і в Meta. Рахунок звільнених йде на десятки тисяч, анонсовані скорочення також оптимізму не додають. Як здається, IT-компанії переживають не найкращі часи, надувши «міхура» капіталізації під час пандемії коронавірусу та повсюдних локдаунів. Хоча глобальна рецесія США у 2023 році може й оминути.
Що стосується Маска і Twitter, то шоу триває — найбагатша людина планети заявила, що шукає нового CEO для компанії, відновила обліковий запис Дональда Трампа і звільнила ключових інженерів, які його публічно критикували.
Крах. У рядок до цих новин лягає ще одна: Елізабет Холмс, засновницю колись чи не найперспективнішого стартапу Theranos, у США засудили до 11 років ув’язнення. «Це стало кінцем багаторічної саги, що породила суперечки про „культуру перебільшень“ Кремнієвої долини», — пише НВ.
Повністю з історією зльоту та падіння можна ознайомитися за посиланням.
Цифри тижня
З 58-го на 71-е місце відкотилася Україна у Глобальному індексі продовольчої безпеки у 2022 році. У Європі Україна опинилася на останньому, 26-у місці.
Понад 1 трлн грн втратить ВВП України в 2022 році через повномасштабне вторгнення РФ, це становить 33−35% ВВП, — Сергій Марченко, міністр фінансів України.
До 67% від нормальних показників падав інтернет-трафік в Україні через аварійні відключення електрики після терористичних російських ракетних ударів.
Цитати тижня
«Я не думаю, що є загроза, що мобільний зв’язок зникне на довгий час у всій Україні. Це залежатиме від того, як витримуватиме енергетична система. Але я вважаю, що є ризик, що мережа може перетворитися на точкове покриття, тобто такими островами буде зв’язок, а якимись островами не буде. І це зараз ми бачимо на прикладі Києва, коли відключають цілі райони з великою кількістю мешканців, і за кілька годин зникає мобільний та фіксований зв’язок», — Олександр Комаров, президент Київстар.
«Найефективніший спосіб відновлення світової економіки — це припинити війну Росії проти України», — Олаф Шольц, канцлер ФРН.
«Мені здається, що як Путіну відповіли з приводу ядерної бомби, що розгромлять його в бункері на смерть, вже настав час йому так само сказати і з приводу інфраструктури. Що якщо він продовжуватиме це робити з нашою інфраструктурою і займатиметься терором населення, то його все одно розгромлять у його бункері», — Валерія Гонтарева, ексглава НБУ.