Скарбниця України втратила 3,6 млрд грн від ІТ-контрабанди

17 травня 2016, 18:35
1388
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Фото: pixabay

Держскарбниця втрачає кошти через тіньовий імпорт ІТ-товарів та споживацької електроніки

Щорічно через "діри" у законодавстві та державному кордоні збитки від тіньового імпорту високотехнологічних товарів сягають мільярдних величин

Втрати держскарбниці від тіньового імпорту ІТ-товарів і споживацької електроніки щороку складають 3,6 млрд грн. Про це сьогодні повідомила Асоціація підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ), понад 70 учасників-членів якої охоплюють близько 90% вітчизняного високотехнологічного ринку.

За оцінками дослідницьких компаній в середньому за рік в Україні продається 15-20% ноутбуків, не призначених для нашого ринку. Втрати від несплати ПДВ сягають 150-200 млн грн щомісяця при середній ціні ноутбука $450. Цю цифру навела голова правління АПІТУ Еліна Шнурко-Табакова під час круглого столу "Тіньовий імпорт ІТ-товарів і споживчої електроніки – основні схеми та пошук шляхів протидії".

Представник Lenovo Тарас Джамалов застеріг, якщо не вдатися до рішучих дій, то з теперішніх 15-20% тіньовий імпорт за пів року може вирости до 40-50%. Тоді держава може недоотримати вже "не сотні мільйонів гривень ПДВ, а мільярди", зазначив він.

Голова комітету імпортерів АПІТУ Микола Фабро розповів, що розбіжність між кількістю проданих і офіційно завезених в Україну карт пам’яті в 2015 році сягнула близько 870 тис. штук. Він з посиланням на оцінки аналітиків зазначив, що в сегменті професійної фототехніки "паралельний імпорт" уже перевищив 50%.

Керівник підрозділу з розвитку бізнесу ТВ/АВ продуктів LG Олександр Шабанов розповів, що тіньовий імпорт телевізорів за останні три роки збільшився в рази. За його словами, в 2015 році приблизно 30% телевізорів (55,6 тис. шт. на суму $25,2 млн) цього виробника потрапили в нашу країну неофіційно. В попередні роки частка цих побутових пристроїв, які перетнули кордон України без сплати належних податків, був значно менший: 13% у 2013-му та 10% - у 2014-му.

Загалом ринок телевізорів стрімко падав, з $753 млн у 2013-му, до $572 млн у 2014-му і аж до $264 млн – у минулому році. За даними LG, тіньовий ринок скоротився значно менше, з $98,9 млн до, відповідно, $56,7 і $77,6 млн. Втрати ПДВ представиники корейського виробника оцінили в $16,5 млн, $9,5 млн і $12,9 млн.

Комерційний директор ERC Володимир Костенко підсумував – держбюджет через тіньовий імпорт недоотримав податків в межах 5-10 млрд грн. І якщо стан справ не зміниться, то до цієї цифри можна буде додати ще кілька мільярдів, припустила Еліна Шнурко-Табакова.

Присутні на круглому столі представники Державної фіскальної служби (ДФС) поскаржилися, що в них нема достатньо повноважень для боротьби з тіньовим імпортом. Начальник відділу головного оперативного управління ДФС Андрій Щербак заявив, що для вилучення неофіційно завезених товарів у його відомства нема законодавчих підстав. "Без прийняття додаткових законів ми як ДФС не зможемо кардинально вплинути на ринок", - розвів руками він. "В законодавстві не існує поняття товарної контрабанди", - підкреслив Руслан Харів, ще один начвідділу головного оперативного управління ДФС.

АПІТУ звернулася до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з низкою пропозицій для рішучого зменшення тіньового імпорту. На думку учасників ринку, потрібно ввести облік розрахунків при торгівлі імпортними товарами та оприлюднювати деталізовану митну статистику. Варто постійно порівнювати дані зарубіжних країн, які експортують товари в Україну, із даними імпорту всередині країни. Асоціація вважає за потрібне відновити скасовану кілька років тому обов’язкову реєстрацію кодів ІМЕІ для пристроїв з модулем стільникового зв’язку. Поряд з цим треба зобов’язати мобільних операторів відключати телефони, смартфони, планшети тощо із незареєстрованими ІМЕІ-кодами.

Зверніть увагу

30 грудня 2018, 10:35
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
30 грудня 2018, 10:35
29 грудня 2018, 11:53
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 11:53

Головне

Політика

Вчора, 10:06

article_img
Вибори-2019: Тимошенко подала документи до ЦВК
Геополітика

Вчора, 22:29

article_img
Мадуро розриває дипломатичні відносини з США
Економіка

Вчора, 15:48

article_img
Лише місяць. В Україні спливає пільговий період оформлення авто на єврономерах