У разі продовження заборони на експорт засобів індивідуального захисту на цілій галузі можна ставити хрест — власник Текстиль-Контакту

18 травня 2020, 09:45

Засновник групи компаній Текстиль-Контакт Олександр Соколовський розповів, що захисні комбінезони, які не підійшли МОЗ, готові купувати за кордоном, але Мінекономіки не дає ліцензію.

Соколовський нагадав, що 12 квітня компанія Текстиль-Контакт виграла тендер, який проводило уповноважене держпідприємство МОЗ, на поставку до 15 травня 90 тисяч захисних комбінезонів для МОЗ за 22 млн грн замість очікуваних 36 млн грн. Після цього Текстиль-Контакт закупив сировину і почав шити комбінезони, але 16 квітня МОЗ виставив додаткову вимогу - підтвердження відповідності якості продукції міжнародним ДСТУ EN 14 126. Через відсутність обладнання та методик це не може поки перевірити жодна лабораторія в Україні, тому компанія звернулася в європейську, але чекати треба до кінця травня. В результаті МОЗ 17 квітня провів новий тендер на закупівлю 71 тисячі одноразових комбінезонів на 36 млн грн з поставкою до 1 травня.

Відео дня

Текстиль-Контакт намагався знайти покупців в Україні, але безрезультатно, оскільки тепер у всіх держтендерах є обов'язкова вимога підтвердження відповідності стандарту ДСТУ EN 14 126. Тендери виграють або імпортери китайської продукції, що показують копії міжнародних сертифікатів, або українські постачальники, «які самодекларують таку відповідність і отримують висновок Держсанепідекспертизи, які підтверджуються "дивними" рішеннями різних органів, включаючи навіть комісію Центру превентивної медицини самої ДУСі (Державного управління справами. - ред.)».

За словами Соколовського, компанія отримала пропозиції про постачання комбінезонів в ряд європейських країн і уклала перший контракт на експорт до Німеччини. Оскільки до 1 червня існує заборона на експорт захисної продукції, Текстиль-Контакт звернувся в Мінекономіки для отримання ліцензії на експорт, але відомство відмовило.

«Наш контракт із замовником, який був готовий робити передоплату за три фури захисних комбінезонів і халатів, розірваний. Перспектива на наступні контракти і поставки досить туманна. Західні замовники не готові ризикувати і чекати, чи отримали ми ліцензію чи ні, продовжать в Україні заборону на експорт чи ні. І звертаються до китайських, турецьких, польських та інших виробників, які повним ходом розширюють виробництво захисної продукції. І ніхто не буде чекати, коли Україна захоче вийти на ринок захисних комбінезонів, халатів, масок і інших засобів індивідуального захисту. На той час і ринок може насититися, і стійкі звичні контакти ніхто вже не захоче втрачати. На нові ринки потрібно влазити рішуче і розштовхувати китайсько-турецьких конкурентів ліктями. Ніхто нас там з розпростертими обіймами не чекає. І тільки ситуація, що склалася, в тому числі в геополітиці, дає шанс хоч трохи потіснити китайців. І по сировині, до речі, теж!» - написав Соколовський.

Він сподівається, що Кабмін не продовжить заборону на експорт захисної продукції, оскільки в противному випадку «на цілій галузі можна ставити хрест».

«Адже все, що експортувалося нашими фабриками на захід  це понад 70% всіх швейних виробництв в Україні), це - модний, так званий "цивільний" одяг. Попит на який впав на порядок і продовжує падати. І потрібно шукати нові напрямки і нові ринки збуту. І не просто зберегтися важливо, але і розвиватися - потенціал у галузі величезний, включаючи інвестиційний. І якщо не допомагаєте, то хоч не заважайте. І не намагайтеся продовжити заборону на експорт, щоб потім влаштувати ще одну годівницю з "продажем квитків" на видачу індивідуальних ліцензій!» - додав Соколовський.

Нагадаємо, 17 квітня Міністерство охорони здоров'я підписало договір з ТОВ Меддів на поставку 71 374 китайських захисних комбінезонів на 34,87 млн гривень. Міністр охорони здоров'я Максим Степанов повідомив, що на цьому тижні почнеться розподіл костюмів по медустановах і лабораторних центрах.

21 квітня двоє депутатів і держпідприємство Медичні закупівлі України повідомили, що замість того, щоб придбати костюми в українського виробника, МОЗ оголосило новий тендер з неозвученою раніше умовою і вирішило придбати костюми китайського виробництва на 40% дорожче у невідомого посередника.

У зв'язку з цією ситуацією українські громадські та пацієнтські організації провели брифінг, після якого опублікували заяву про те, що Міністерство охорони здоров'я закупило захисні костюми для лікарів за завищеними вдвічі цінами. У громадській організації Центр протидії корупції вважають, що умови тендеру МОЗ змінив виключно для того, щоб взяти закупівлі під власний контроль.

Торговий представник - заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тарас Качка заявив 14 травня, що українські виробники за два місяці наситили ринок засобів індивідуального захисту в частині масок, рукавичок і комбінезонів, в зв'язку з чим немає необхідності продовжувати заборону на експорт.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X