Сімейні цінності. Як українські підприємці створюють бізнес-династії — чотири історії

20 листопада 2020, 08:21
Спецпроект
NV Преміум
Найбагатша родина у світі — Джим, Роберт і Еліс Волтони, акціонери компанії Walmart, заснованої у 1945 році (Фото:Reuters)

Найбагатша родина у світі — Джим, Роберт і Еліс Волтони, акціонери компанії Walmart, заснованої у 1945 році (Фото:Reuters)

Журнал НВ увійшов у святая святих українського бізнесу — сім'ї, які будують перші династії вітчизняного і світового капіталізму. Нехай вони самі про себе й розкажуть.

Журнал НВ спільно з FBN — Асоціацією власників сімейного бізнесу України — розповідає про найстаріший університет ділового світу Family Capital. Правда, найстаріший він у світі. Для українців усе тільки починається.

Відео дня

Гроші забутих предків

У легендарного царя Соломона був прекрасний батько і нікудишні діти. У спадок від тата, царя Давида, Соломону перейшла успішна держава Ізраїль. А ось його діти кинули країну в безодню громадянської війни. Соломон як у воду дивився, коли записав у Книзі Екклезіястовій: «І зненавидів я весь свій труд, що під сонцем трудився я був, — бо його позоставлю людині, що буде вона по мені. І хто знає, чи мудрий той буде чи нерозумний? А він буде над цілим трудом моїм».

Цьому болю вже три тисячі років. Батьки і діти. Спадкоємці і спадок. Транзит капіталу генеалогічному дереву — ризиковане завдання. Хоча б тому, що активів стає більше, компаній, керованих сім'ями, — десятки мільйонів, статки, якими вони володіють, становлять трильйони доларів. Але ділове, та й біологічне життя людини набагато коротше, ніж життя капіталу.

«Людство щороку втрачає величезний обсяг капіталу не через війни або інші катаклізми, — пояснює Михайло Вейсберг, головний редактор журналу Сімейний Бізнес. — А просто тому, що власники йдуть, і бізнес розвалюється».

У попередні роки українці рідко замислювалися про бізнес-спадкоємність усередині сім'ї. Нічого дивного. Країна молода. Бізнес-династії тільки відрощували свої тонкі коріння. Тепер же, коли середній вік українського підприємця досяг 45 років, здобуто необхідний досвід, з’явився актив, нажито капітал, — саме час прилаштувати все це у світле майбутнє.

«В Україні виросло нове покоління власників, — зазначає Владислав Бурда, засновник і президент Family Business Network (FBN). — Бізнес, який стартував, коли це стало можливим, тобто на початку 1990-х, за часом вже готовий до передачі. Він подолав два основні ризики — ризик новизни і ризик розміру. Однак виникли інші ризики».

У великій сім'ї

Згідно з індексом The World’s TOP-750 Family Businesses, який публікує британський онлайн-ресурс Family Capital спільно з міжнародним аудиторським гігантом PwC, сукупний виторг 750 компаній, які підпадають під визначення «сімейний бізнес», досягла $9,1 трлн. Це приблизно 10% світового ВВП.

Показати ще новини
Радіо NV
X