Сіли на трубу. Українські олігархи захопили імпорт газу з Європи – ЗМІ

26 травня 2017, 11:04
З початку цього року на конкурентний ринок імпорту газу з Європи вийшли компанії Віктора Пінчука і група Приват Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Ще до них в міжнародний газовий трейдинг повернувся Рінат Ахметов і Дмитро Фірташ з партнерами, пише liga.net

"Поки що обсяги поставок газу з Європи українських великих фінансово-промислових груп невеликі. Тим не менше, різниця в цінах газу в Європі та Україні дозволяє їм непогано заробити на імпорті", - зазначає видання.

Відео дня

В кінці березня перші обсяги газу з Європи закупила газовидобувна компанія Укрнафтобуріння. Контроль над цією компанією після Революції гідності повернула собі дніпропетровська група Приват Ігоря Коломойського. Їх партнерами у бізнесі також стали Віталій Хомутинник і Павло Фукс.

З кінця березня Укрнафтобуріння імпортувала понад 5 млн кубометрів через Словаччину по $240/тис. кубометрів на кордоні, свідчать дані ДФС, наявні в розпорядженні видання. У цей період НАК Нафтогаз України пропонував найдешевший ресурс по $268/тис. кубометрів (без ПДВ і витрат на транспорт).


Бізнесмен Дмитро Фірташ після зміни влади в 2014 році втратив свій основний газовий бізнес. Компанія Ostchem Holding Ltd, що належить Фірташу, втратила статус найбільшого приватного імпортера блакитного палива в Україну.

У 2016 році Дмитро Фірташ і його партнери повернулися в міжнародний газовий трейдинг. З червня минулого року газ в Україну почала поставляти швейцарська компанія Nafta-Gaz Trading Ltd, зареєстрована в кантоні Цуг, пише видання.

Крім поставок природного газу Nafta-Gaz Trading займається імпортом скрапленого газу з Білорусі та Росії для облгазів, підконтрольних Фірташу.

У березні, за даними ДФС, через цю компанію скраплений газ купували дочірні підприємства Івано-Франківськгазу (ДП Івано-Франківськ Пропан) і Житомиргазу (ДП Пропан). Обидва облгази контролюються Фірташем і управляються підконтрольною йому Регіональною газовою компанією.


У лютому цього року пробну партію природного газу завезла з Польщі група Інтерпайп Віктора Пінчука. Продавцем виступив польський трейдер AOT Energy (Польща), покупцем - Нижньодніпровський трубопрокатний завод. Це перші обсяги газу, завезені Інтерпайпом. Про подальші плани в групі не поширюються.

На відміну від власника Інтерпайпу, Рінат Ахметов зайнявся імпортом газу ще в 2013 році разом зі структурами Сергія Курченко. За 2013 рік ДТЕК, за даними компанії, завіз з Європи 630 млн кубометрів. З 2014 року цей бізнес простоював. Фаворов звільнився з ДТЕК і з партнерами заснував власну компанію ЕРУ Трейдинг, що стала одним з найбільших приватних імпортерів палива в країну.

ДТЕК відновив закупівлі блакитного палива в Європі тільки у вересні 2015 року, імпортування за рік 27 млн кубометрів. Результат 2016-го ще скромніше - 17 млн кубометрів. За перші три місяці нового року обсяг поставок не перевищив 4 млн кубометрів, свідчать дані ДФС.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Невеликі обсяги імпорту пояснюються просто. Найбільші фінансово-промислові групи володіють власними видобувними активами.


Тільки на частку компаній Ахметова, Пінчука і групи Приват в минулому році довелося більше 3,5 млрд кубометрів, або 66% всієї приватної газовидобутку (з урахуванням Укрнафти). Газ українського видобутку обходиться їм дешевше, ніж імпортний.

Показати ще новини
Радіо NV
X