Повний провал. Чому українська металургія відкотилася до рівня середини 1990-х

28 січня 2020, 14:13
Автор: Артем Ільїн

Виплавка сталі в Україні зменшилася до антирекордних показників. Чи зможуть металурги в 2020 році поліпшити свої результати, і як на це впливає Китай, Туреччина і Росія

Вчора стало відомо про нову покупку найбагатшого українця. Рінат Ахметов через кіпрську компанію SCM Holdings Limited купив віллу у Франції. Операція оцінюється в 200 млн євро. У той же час його металургійний бізнес, який становить основу групи СКМ, відчуває серйозні складнощі. У листопаді Група Метінвест заявила про оптимізацію діяльності в зв'язку з кризовими явищами в галузі. Чи справді металургія України перебуває в непростій ситуації?

Відео дня

За даними Тимофія Милованова, міністра економіки України, за 11 місяців 2019 року українські металурги недоотримали приблизно $1,2 млрд. З них $900 млн — це втрати від зниження цін на світових ринках. Ще $300 млн — втрати від зміцнення курсу гривні. З урахуванням витрат на імпортну сировину та матеріали, ці втрати виявилися дещо меншими. Але все одно негативно вплинули на роботу металургів України.

У 2019 за даними ОП «Укрметалургпром» українські металургійні підприємства виробили трохи більше 20 млн тонн чавуну (-2,6% рік до року) і 20,85 млн тонн сталі (-1,2%). Це найгірший показник з моменту здобуття Україною незалежності. Однак в ньому є нюанс.

Останній раз подібні показники українська металургія демонструвала 1995-1996 рр. У розпал кризи 1990-х метпідприємства виробляли трохи більше 22 млн тонн сталі на рік. Але тоді було набагато більше заводів і комбінатів, які плавили сталь і чавун. На сьогодні день частина з них ліквідовані, ще частина залишилися на окупованій частині Донбасу. Їх показники не враховуються в українській статистиці. Хоча за даними агентства Метал Експерт, разом з їх урахуванням українська металургія збільшила б виплавку сталі майже на 5% рік до року — до 24,2 млн тонн.

НВ Бізнес розбирався чому стався спад у минулому році, що очікувати в 2020 році і що чинить вирішальний вплив на українських металургів.

Провал-2019. В чому причина?

Насамперед, нас цікавлять підприємства, розташовані на контрольованій урядом частині України. Тут виробництво скоротилося. Більш того, поточні показники на 10% гірше результатів 25-річної давності.

Що вплинуло на такі скромні результати? 

«Показники роботи металургійної промисловості України формуються ситуацією на внутрішньому ринку і кон'юнктурою експортних ринків. Вони обумовлюють, відповідно, 30% і 70% виробництва сталі в країні», — нагадує Олександр Сірик, СЕО Metals Consulting Int. (MCI, Німеччина).

Структура експорту чорного металопрокату з України (Фото: НБУ)
Структура експорту чорного металопрокату з України / Фото: НБУ

В Укрметалургпромі називають такі основні причини падіння виробництва:

  • падіння попиту і цін на світовому ринку;
  • надлишкові глобальні потужності близько 440 млн тонн сталі на рік;
  • посилення політики урядового протекціонізму на основних ринках збуту української металопродукції (США, Європейський союз, Канада, країни Перської затоки);
  • підвищення тарифів державних монополістів (Укрзалізниця, Нафтогаз України, Адміністрація морських портів України тощо), що призводить до підвищення собівартості продукції металургів;
  • слабкий внутрішній ринок споживання металопрокату.
poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

«Зниження вітчизняного металургійного виробництва спостерігається у всіх сегментах», — нарікає Олександр Каленков, президент Укрметалургпрому. Він уточнює, що з середини 2019 р. практично всі метпідприємства працюють у збиток.

Схожу думку висловили в агентстві Метал Експерт, нагадавши про падіння обсягів споживання і цін на світовому ринку. «З середини III кварталу ефективність експорту напівфабрикатів для українських заводів опинилася під питанням, а для деяких гравців — Дніпровський МОЗ (ДМЗ, Дніпро) — реалізація стала збитковою», — розповідає Інна Шевченко, провдний оглядач Метал Експерт. Як повідомляв НВ Бізнес, минулої осені ДМЗ повністю зупинив виплавку сталі й чавуну.

Падіння виробництва і експорту напівфабрикатів, за оцінками Метал Експерт, в 2019 році склало 6% (без урахування підприємств на непідконтрольній території). «З введенням власних сталеплавильних потужностей в регіонах споживання (наприклад, в Алжирі) потреба в імпортній заготівлі скоротилася. Крім того, підтримка з боку турецького ринку постачальникам також була недостатньою, оскільки перекатникам досить тривалий період було вигідніше закуповувати брухт», — наводить приклади Інна Шевченко. Практично такий же спад відзначається за сортовим і плоским прокатом.

Передчасна радість

Напередодні нового року Дніпровський МК (Кам'янське, входить в корпорацію ІСД) заявив про відновлення роботи трьома доменними печами після тривалого простою частини обладнання. Це було сприйнято як сигнал відновлення в металургії. Але опитані експерти дуже обережно оцінюють цю подію.

«Дніпровський МОЗ продовжує простоювати, Електросталь (Курахово) працює неритмічно. Але якщо говорити про причини збільшення завантаження доменних і сталеплавильних потужностей, наприклад Дніпровського МК, то воно стало можливим завдяки відновленню попиту і цін на напівфабрикати після того, як обсяги експорту з СНД в кінці минулого року помітно впали і утворився локальний дефіцит», — пояснює Інна Шевченко ситуацію в сегменті довгомірного прокату і квадратної заготовки. Вона попереджає, що зараз ситуація з експортом на межі розвороту. Після поповнення складських запасів у споживачів і падіння попиту, постачальники вже змушені йти на цінові поступки.

Трохи краща ситуація із завантаженням листопрокатних потужностей, але і там роль відіграє скорочення виробництва і відвантажень з підприємств СНД через ремонти. «Але коли комбінати відновлять завантаження і обсяг пропозиції збільшиться, не виключено, що ціни також почнуть рухатися вниз», — попереджає провідний оглядач Метал Експерт.

У Укрметалургпромі також вважають, що про стабілізацію годі й говорити. «Якщо порівнювати завершальні три місяці 2019 року з відповідними місяцями 2018 р. чітко простежується тенденція до подальшого, причому, істотного, зниження виробництва (близько 18 ... 20%)», — акцентує президент об'єднання.

Сталеві х/к рулони МК Запоріжсталь (Фото: Артем Ільїн)
Сталеві х/к рулони МК Запоріжсталь / Фото: Артем Ільїн

Як змінилася ціна металопрокату в 2019 році і як зміниться в 2020-му

«Зміна одного з найбільш показових бенчмарків для Групи — ціни на гарячекатаний рулон (базис поставки FOB Чорне Море) — склало близько $100. Таким чином, середня ціна гарячекатаного рулону знизилася з $550 в 2018 році до $460 в 2019 році», — повідомили НВ Бізнес в прес-службі Групи Метінвест.

Згідно з інформацією Метінвесту, ціна на чавун в 2019 році знизилася на $50 $397 в 2018 до $346 в 2019 році, на умовах CIF США), ціна на квадратну заготовку знизилася на $80 $488 до $408, на умовах FOB Чорне море), ціна на сляби також знизилася на $90 c ($512 $ до $422, на умовах FOB Чорне море).

Згідно з дослідженням GMK center, в минулому році середньорічні ціни на металопрокат впали на 18% щодо рекордного, з точки зору кон'юнктури, 2018 року.

В ДП Укрпромзовнішекспертиза (УПЕ) підтверджують зниження цін на металопрокат. «У 2020 році ми прогнозуємо продовження цього тренду», — сказав у грудні минулого року Володимир Власюк, директор УПЕ, виступаючи на одному з галузевих круглих столів. Він назвав основні причини такого сценарію:

  • Зниження споживання сталі внаслідок уповільнення економічного розвитку, насамперед, на Близькому Сході і в Північній Африці;
  • Зниження темпів розвитку економіки Китаю. Китайський металопрокат не знаходить збуту на внутрішньому ринку, тому його все більше експортують;
  • Падіння цін на залізорудну сировину після відновлення поставок з Бразилії (вони були зменшені після декількох великих аварій — НВ Бізнес).

В Укрметалургпромі підтримують песимістичні очікування на 2020 рік. Тут впевнені, що ціновий тиск на світовому ринку сталі буде не тільки зберігатися, але й посилюватися. «Тож, якщо на початку 2020 року ціни на деякі категорії металопрокату дещо підвищаться, буквально через кілька місяців вони знову підуть вниз», — прогнозує Олександр Каленков.

Прогнозувати ціни в річній перспективі складно. Адже крім ринкових факторів, на них все сильніше впливає геополітика. Але навіть якщо відносини між провідними економіками світу будуть стабільні, то передумов для зростання споживання і цін в ключових регіонах збуту українського прокату небашато.

«Певним імпульсом може стати очікуване зростання споживання прокату в країнах Далекого Сходу і Азії, але логістичний фактор і наявність більш доступної альтернативи у вигляді прокату з РФ буде перешкоджати значному зростанню поставок з України в цьому напрямку», — каже Інна Шевченко.

Доменний цех МК Запоріжсталь (Фото: Артем Ільїн)
Доменний цех МК Запоріжсталь / Фото: Артем Ільїн

Прогноз виплавки сталі на 2020 рік

Чи зможуть українські металурги в 2020 році збільшити виробництво чавуну, сталі і прокату? У промислових бізнес-групах не дають публічних прогнозів про фінансові та виробничі результати. З великих підприємств лише на меткомбінаті Запоріжсталь (Запоріжжя) заявили про наміри зберегти обсяги випуску продукції на рівні минулого року.

В Укрметалургпромі не очікують помітного поліпшення ситуації в цілому по галузі.

У GMK Center прогнозують, що залежно від цінової ситуації на ключових для України ринках, виплавка сталі в 2020 році складе від 20,5 до 21,6 млн тонн. Тобто залишиться практично на рівні 2019 року.

«Все буде залежати від стану галузей споживання і рівня конкуренції на світовому ринку. Сьогодні ослаб тиск з боку Китаю, але є факт розвитку власних сталеплавильних потужностей в регіоні MENA, одному з ключових ринків збуту для українських виробників, що може скоротити потребу і в покупній заготівлі, і в готовому прокаті», — розповідає НВ Бізнес Інна Шевченко з Метал експерт.

А ось Олександр Сірик з MCI каже, що ситуація на експортних ринках, можливо, покращиться, незважаючи на очікуване уповільнення прогнозованих темпів приросту ВВП і світового споживання сталі в 2020 р до 1.7% еквіваленті готового прокату).

«Чому так? В 4 кварталі 2019 р. та й протягом усього року гравці ринку жили в кризі або її очікуванні. Обсяги пропозиції завчасно знижені, склади незаповнені. Тому, навіть невеликі сплески попиту позитивно відбиваються на кон'юнктурі ринку (як у обсягах, так і в цінах)», — пояснює Олександр Сірик, уточнюючи, що на тлі падіння обсягів у 2018-2019 рр., Це буде хоч і невелике, але поліпшення. За його даними, в Європі попит може зрости приблизно на 1%; на Близькому Сході очікується, як мінімум, збереження обсягів; в Африці і країнах СНД приріст споживання сталі може перевищити 2%.

Показати ще новини
Радіо NV
X