Що відбувається на ринку добрив і чим це загрожує економіці

22 травня 2017, 13:44
В Україні може бути введено пільговий режим імпорту на поставки мінеральних добрив азотної групи з-за кордону

Рішення про обнулення імпортних мит Кабмін прийняв на засіданні минулого тижня. Одночасно були введені антидемпінгові мита на добрива (карбамід і КАС) походженням з Російської Федерації у розмірі 31,84%. Однак, як стверджують експерти, на фактично безконкурентному ринку мита не обмежать постачання з Росії, а лише збільшують витрати українських сільгоспвиробників.

Відео дня

Частка мінеральних добрив українського виробництва, частка ринку яких на початок року досягала 70%, а в сегменті азотних добрив - 90%, на сьогодні прагне до нуля.

Причина такої неординарної динаміки – зупинка на початку лютого, якраз напередодні розгортання весняних польових робіт, всіх виробничих майданчиків ключового гравця на цьому ринку - групи Ostchem Дмитра Фірташа - черкаського Азоту, Рівнеазоту та Сєвєродонецького об'єднання Азот (Луганська обл.). Офіційно заявлена причина - припинення постачання газу на підприємства Укртрансгазом, який зі свого боку посилається на неможливість роботи без передоплати. Неформальна - затяжний бізнес-конфлікт між двома монополістами - газовим і хімічним – за оплату наданих раніше послуг, борг за якими не визнає Нафтогаз і які Ostchem намагається відшкодувати, домагаючись пільгових поставок газу для виробництва добрив на 2 млрд гривень. Заручники ситуації - представники агросектору, які опинилися без ключового ресурсу у весняну посівну і, можливо – в осінню, і уряд, який має знайти вихід із ситуації на користь аграріїв.

Для розв'язання кризи Кабмін опрацьовував кілька сценаріїв. Це вже згадане постачання газу на 2 млрд гривень у розстрочку без передоплати заводам Ostchem - найбільш лобійований варіант структурами Дмитра Фірташа, оскільки дозволяє за рахунок утримування в заручниках аграріїв отримати фактично безкоштовний газ для запуску заводів. Другий варіант був більш комплексним і складним, проте в довгостроковій перспективі закладав підвалинии для оздоровлення ринку міндобрив. Він передбачав налагодження давальницької схеми, при якій менеджмент Group DF усувався від операційного управління, а виробничі майданчики запускалися за рахунок позикових коштів, залучених державним оператором, який потім реалізовував би продукцію сільгоспвиробникам. На роль такого зовнішнього керуючого пропонувався державний Аграрний фонд, який завдяки якісній кредитній історії міг би залучити кредитні кошти, а завдяки налагодженим під час форвардних кампаній контактам з аграріями - легко налагодити збут міндобрив.

Але реалізований виявився третій – несподіваний – варіант. Його автором учасники ринку називають міністра аграрної політики і продовольства Тараса Кутового. З його подачі уряд дав зелене світло для постачання імпортних добрив, обнуливши ввізні мита. «На цьому ринку «імпортні» - синонім «російські», оскільки росіяни контролюють поставки з Казахстану і Таджикистану. А імпорт з більш далеких регіонів економічно нерентабельний, – розповів НВ Бізнес на умовах анонімності представник трейдингової компанії з продажу добрив. – Нещодавно ми намагалися домовитися про постачання казахських добрив замість російських. Отримали жорстке немає».

За його словами, при такій кон'юнктурі ринку введення антидемпінгового мита неефективне, оскільки демпінгувати, по суті, немає з ким, бо внутрішнє виробництво зупинено. Бажання Кабміну відбитися від звинувачень у лобіюванні російського бізнесу зрозуміле. І рішення про введення мит, можливо, правильне політично. Але економічно воно означає, що для аграріїв, яких спочатку в цій історії намагалися захистити, просто підвищили ціни на основний ресурс.

Пролобіював сценарій аграрний міністр Тарас Кутовий, про що він сам заявив у своєму коментарі. Зі свого боку уряд, опинившись перед перспективою скорочення врожаю і, відповідно, експорту та експортного виторгу, був змушений погодитися на сценарій, який профільний міністр подавав як безальтернативний. За даними учасників ринку, в квітні Кутовий провів ряд зустрічей з трейдерами, у тому числі з DF-traiding, для розробки, а потім уточнення цієї схеми.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X