Що очікує ринок спиртного після підвищення акцизу

12 квітня 2016, 15:55
PR

Збільшення акцизу на алкогольну продукцію на 50% з 1 березня вже призвело до поступового подорожчання напоїв. Експерти вважають: такі зміни обернуться скороченням легального ринку, тоді як пропозиція фальсифікату помітно зросте

Український алкогольний ринок знову опинився під податковим тиском. Нагадаємо, останній раз акциз на лікеро-горілчані вироби підвищувався в липні 2014 року на 25%. З 2000 року ставка збільшилася більш ніж в шість разів. Як нинішнє підвищення відіб'ється на стані галузі? Експерти впевнені, що подорожчання в повній мірі відчують як виробники, так і споживачі.

Відео дня

Підвищення акцизу торкнеться, в першу чергу, тих компаній, які сумлінно сплачують податки, забезпечують співробітникам офіційну зарплату, використовують першокласну сировину і сучасні технології. Яскравий приклад - ТОВ "ЛВН" Лімітед (ТМ Nemiroff). Її продукція відома більш ніж в 80 країнах світу. А загальна сума платежів до держбюджету України за підсумками 2015 року перевищила 764 млн гривень.

Все це вимагає чималих ресурсів, а тому будь-яке збільшення витрат буде дуже болючим для таких підприємств і можуть спричинити за собою скорочення виробництва. Цим скористаються постачальники нелегальної продукції, які будуть намагатися задовольнити попит дешевим алкоголем сумнівного походження. «Якщо в 2015 році обсяг легального ринку горілки становив близько 19-20 млн дал, то, за песимістичними прогнозами, до кінця поточного він скоротиться до 15 млн дал», - говорить генеральний директор міжнародної алкогольної компанії Nemiroff Юрій Сорочинський.

«Підвищення ставки в півтора рази - це пряме стимулювання нелегального виробника. Якщо зараз тіньовий ринок за різними оцінками становить 30-40%, то з новими ставками це буде вже 60%. Чим вище податок, тим більше розрив в ціні між легальним і нелегальним продуктом, а при слабкому контролі ринок йде в тінь», - зазначає генеральний директор асоціації «Укргорілка» Володимир Остапюк.

Скорочення обсягів легального ринку, в свою чергу, не вигідно економіці в цілому. Раніше з кожної пляшки 0,5 л виробники платили в бюджет 17,94 грн акцизу. Таким чином, обсяг платежів до скарбниці при обсязі ринку 20 млн дал перевищував 7 млрд грн. За нової ставки акцизу в 21 грн і ринку в 15 млн дал ця сума скорочується до 6 млрд грн. Заповнити такі втрати за рахунок зростання обсягів фальсифікату не вийде, оскільки "тіньовики" не вважають за потрібне платити податки. А легальні підприємства через падіння продажів будуть відраховувати державі менше. Результат - падіння доходів держбюджету.

«Нам би дуже не хотілося переймати негативний досвід Болгарії, де рівень нелегального алкоголю становить 65%. Ця ситуація склалася після збільшення акцизу в 2 рази, що на тлі низької купівельної спроможності обвалило ринок в 4 рази. У Великобританії рівень нелегального ринку низький - всього 5%, зате вражає рівень контрабанди - 55%, що також обумовлено високими ставками», - коментує Остапюк.

Оскільки споживання алкоголю навряд чи знизиться, держава буде відчувати брак коштів, тоді як тіньовий сектор - отримувати надприбуток.

«З кожної пляшки горілки Nemiroff 0,5л 21 грн йде в бюджет. Це та сума, яку тіньовик не платить. На чому легальний виробник зможе заощадити, щоб бути конкурентоспроможним? Таких резервів у нас просто немає», -каже Сорочинський.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Експерти прогнозують, що після підвищення акцизу знайти продукцію легального виробника за ціною нижче 70 грн за пляшку 0,5 л буде непросто. Собівартість її виробництва не змінилася і становить 17,94 грн. З 1 березня до неї додався новий акциз - 21,16 грн. Ну і, звичайно ж, ніхто не відміняв 20% ПДВ, в даному випадку - 7,82 грн. Якщо скласти ці цифри, вийде, що продукція відвантажується з заводу в роздрібні мережі за ціною 46,92 грн за пляшку. Додаємо до цього 15% витрат на дистрибуцію, 25% роздрібної націнки та ще 5% акцизу. В результаті пляшка на полиці супермаркету мінімально коштує вже 70,82 грн. Про те, що стало причиною такої ціни, буде нагадувати спеціальна наклейка на пляшці зі словами: "Податки сплачені - якість збережено".

«Nemiroff не економить на якості, використовує тільки високосортну сировину, оригінальні комплектуючі та сучасні технології. Робота в рамках законодавства - наша принципова позиція. Білі зарплати і прозорі контракти з контрагентами теж коштують чимало. Ми дотримуємося західних стандартів ведення бізнесу, і тому зарубіжні партнери вважають за краще працювати з нами», - резюмує Сорочинський.

Показати ще новини
Радіо НВ
X