Як Європа потрапила в енергетичну пастку Росії і коли з неї вибереться — гендиректор Оператора ГТС України

10 березня, 16:34
Сергій Макогон, гендиректор Оператор ГТС України (Фото:Оператор ГТС України)

Сергій Макогон, гендиректор Оператор ГТС України (Фото:Оператор ГТС України)

Сергій Макогон, генеральний директор Оператора ГТС України в інтерв'ю Радіо НВ розповів про вплив російських енергоресурсів на країни Європи. І про те, як скорочувати цю залежність.

НБ Бізнес обрав ключові тези з інтерв'ю Сергія Макогона та відредагував їх для кращого сприйняття.

Енергоресурс як зброя РФ

Фактично Росія забезпечує 40% постачання газу [трубопроводами]. І, на жаль, Європа була сліпа останні десятиріччя, коли Росія фактично підсажувала Європу на свою газову голку. Були дуже великі помилки в розвитку енергетики у Європейського Союзу.

Відео дня

Росія наразі використовує доходи від продажу енергоносіїв для фінансування військової агресії проти України. Тому ми вітаємо рішення Сполучених Штатів Америки про заборону імпорту енергоресурсів з Росії. Це і нафта, і газ, і вугілля. Також ми вітаємо рішення британського уряду, що прийняли рішення відмовитися від закупівлі російської нафти до кінця вже цього року. А також вітаємо попереднє бачення Європейської комісії, що передбачає скорочення споживання російського газу майже на 67%, і значна частина повинна відбутися вже в цьому році.

Хто в Європі найбільше залежний від російського газу

Німеччина — велика країна. Тому там дуже велике споживання — майже 90 млрд [кубометрів на рік]. Вона залежить, але не так критично. Більше залежать інші. Наприклад, Болгарія, яка майже на 100% залежить від постачання російського газу, Словаччина, Угорщина і так далі. Тому потрібне загальноєвропейське рішення, що дозволить вирішити проблеми і цих, скажімо так, маленьких країн.

Німеччина зможе вирішити це питання. Вони вже прийняли рішення про будівництво двох LNG-терміналів. Це займе деякий час, але вони будуть рухатися в цьому напрямку.

Слухайте подкаст на цю тему

Чи змінюються підходи до постачання енергоносіїв

Фактично Європа вже зрозуміла, наскільки вона залежить від російських енергетичних постачань. А також зрозуміла, що з цим потрібно боротися.

Ми бачимо, що Німеччина змінює свою позицію і відносно атомної енергетики. Інші країни також будуть шукати інші джерела і газу, і енергії взагалі.

Я вважаю, що «зелений перехід» буде дуже сильно переосмислений. Тому що Європа розуміє, що залежати від російського газу, від російської енергії - це дуже ризиковано для цих країн.

Що потрібно робити Україні

Нам треба в цьому році додатково імпортувати та закачати 6−8 млрд куб.м газу. Це доволі складна та дуже коштовна операція. Наразі у нас трохи менше 10 мільярдів. Скажімо, цього достатньо для проходження цієї зими. Але наступна зима буде викликом для України.

Україна не купує російський газ з 2015 року. Європа активно наразі працює для організації додаткових постачань газу, скрапленого газу, трубного газу з африканського континенту, Алжир і так далі. Тому ми будемо працювати з нашими європейськими партнерами.

Ми майже подвоїли потужності для імпорту газу з Європи. Якщо ще в минулому році імпортувати можна було тільки 27 мільйонів кубічних метрів на добу, то в цьому році вже 54. Ми зробили додаткові потужності по імпорту з Угорщини, зі Словаччини. І на минулому тижні з Польщі.

Редактор: Артем Ільїн
Показати ще новини
Радіо НВ
X