Знову. Прокурор САП втретє закрив справу Роттердам+
Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Віталій Пономаренко втретє закрив справу формули Роттердам+. Про це повідомляє пресслужба Національного антикорупційного бюро.
У п’ятницю, 9 квітня, Віталій Пономаренко знову закрив справу, незважаючи на те, що аналогічні рішення, які він ухвалював до цього, скасували прокурор вищого рівня і суд. НАБУ буде оскаржувати рішення і знову звернеться до генпрокурорки Ірині Венедіктової, щоб вона змінила старшого групи прокурорів.
«Сукупність зібраних доказів у провадженні, на переконання НАБУ, є достатньою для того, щоб саме суд визначив обґрунтованість звинувачень… Про це ж свідчать зокрема рішення про скасування постанов Пономаренка про закриття кримінального провадження у зв’язку з їх незаконністю та необґрунтованістю», ㅡ заявили в НАБУ.
До цього прокурор САП закривав справу Ротттердам+ в серпні 2020 року і січні 2021 року, але її щоразу поновлювали. Зокрема, 12 січня Шостий апеляційний адміністративний суд Києва підтвердив, що детективи НАБУ діяли законно і в межах повноважень при розрахунку і встановленні розміру збитків через введення формули Роттердам+. Збитки за весь період дії формули складають 39 млрд грн.
Після другого закриття справи Ірина Венедіктова пообіцяла, що щодо Віталія Пономаренка проведуть службову перевірку.
Також Венедіктова казала, що справою Роттердам+ має займатись новий голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). НАБУ вже закликало Венедіктову замінити старшого групи прокурорів у справі Роттердам+.
Роком раніше НАБУ повідомило про підозру шести особам, причетним до впровадження формули Роттердам+, про підозру в завданні споживачам електроенергії 18,87 млрд грн збитків. Йдеться про ексголову Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, Дмитра Вовка, ексчлена НКРЕКП Володимира Євдокимова, а також двох співробітників Нацкомісії і двох топменеджерів енергохолдингу ДТЕК олігарха Ріната Ахметова.
За даними слідства, представники ДТЕК натиснули на керівництво НКРЕКП, щоб воно включило в тариф на електроенергію, яку виробляли ТЕС цієї групи, витрати, яких насправді не було — на доставку і перевалку енергетичного вугілля в Україні з портів в Європі. У березні 2016 року НКРЕКП схвалила формулу Роттердам+. Це призвело до зростання вартості всієї електричної енергії. В результаті подорожчали товари та послуги для кінцевого споживача, зокрема й першої необхідності.
У ДТЕК заявляли, що вважають претензії НАБУ «безпідставними та необґрунтованими». Вовк назвав справу «розкрученою медійно-юридичною бульбашкою».