Креативні офіси, нестандартні соцпакети, час у подарунок. Як провідні компанії світу мотивують співробітників

11 серпня 2019, 10:00

Змагаючись за креативних співробітників, західні компанії розширюють і без того чималий арсенал бонусів і заохочень. Медстраховкою тут уже нікого не здивуєш, пише журнал НВ

В ісім років тому уродженець Києва Євген Варавва отримав роботу в дублінському офісі однієї з найбільших технологічних компаній світу Google. Через шість років він покинув столицю Ірландії та перебрався уже в американський офіс техногіганта.

Відео дня

"В обох випадках компанія допомогла мені з оформленням документів, перевезенням речей і пошуком житла", — ділиться 29-річний інженер надійності програмного забезпечення.

Варавва розповідає, що працівникам із сім'ями Google оплачує релокацію партнера і дітей, а також імміграційні процедури. І це далеко не всі бонуси, якими може похвалитися компанія. Крім соціального і медичного страхування, лікарняного і декретної відпустки, працівники Google можуть розраховувати на спонсорську допомогу в навчанні, безкоштовне харчування, а також послуги лікарів, перукарів, масажистів і фітнес-тренерів просто на території офісу.

У міру зростання своїх фінансових можливостей різні заохочення додатково до зарплати намагаються впроваджувати й інші західні компанії. Наприклад, у США витрати бізнесу на бонуси і пільги в середньому становлять 30% від загальної суми компенсації, підраховують у Бюро трудової статистики. Все тому, що в умовах високої конкуренції за талановиті кадри соціальний пакет став не менш важливою перевагою, ніж розмір окладу, підкреслюють експерти.

За даними опитування американського сайту пошуку роботи Glassdoor, приблизно 60% претендентів розглядають бонуси і додаткові пільги як другий за значущістю після зарплати фактор під час працевлаштування. А четверо з п'яти працездатних американців зізнаються, що віддадуть перевагу новим бонусам замість простого підвищення ставки.

Найціннішими доповненнями до зарплати мешканці США вважають гнучкий графік, професійний розвиток, можливість працювати віддалено і пільги у сфері охорони здоров'я і спорту, доповнюють у вашингтонській компанії ринкових досліджень Clutch. Такі переваги поліпшують якість життя, фізичне і психічне здоров'я, а також переконують працівників, що роботодавець про них піклується, цитують дослідники своїх респондентів.

Зловивши тренд часу, інтернет-гіганти, що стрімко розвиваються протягом останнього десятиліття, замислилися про комфорт офісних приміщень і ввели моду на кабінети з оригінальним дизайном, великою кількістю зелені, а також ігрові зони і просторі кампуси з галявинами.

Деякі американські компанії пропонують працівникам і такі незвичайні бонуси, як оплачуваний час на волонтерську діяльність, посмертна компенсація сім'ям співробітників, медстрахування для домашніх тварин і навіть послуга заморожування яйцеклітин. Останню віднедавна оплачують своїм фахівцям технологічні гіганти Apple, Facebook і Google. Процедуру, яка коштує в середньому понад $10 тис., компанії позиціонують як вільніший підхід до планування сім'ї та кар'єри.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

За словами Роберта Беднарського, директора Facebook у регіоні Центральної та Східної Європи, практики корпоративної культури змінюються, і чинити опір таким змінам — значить вести свідомо програшну війну.

"Очікування від роботи з боку наступного покоління диктують нові стандарти, і наше завдання — зробити робочі місця привабливими, а отже, адаптивними, такими, що вражають і надихають", — переконаний він.

Кому обіди, а кому — велосипеди

Наприкінці 2018 року компанія Glassdoor опублікувала власний рейтинг найкращих роботодавців. За підсумками аналізу 45 млн відгуків на її сайті про організації та за результатами опитування претендентів, назвали найтурботливіші компанії.

У топ-10 увійшли важковаговики бізнесу: на шостому місці опинилася соціальна мережа для встановлення ділових контактів LinkedIn, на сьомому — Facebook, на восьмому — Google. Однак випередили їх значно менші компанії: першу сходинку посіла консалтингова фірма Bain & Company, услід за нею йшли провайдер хмарного конференц-зв'язку Zoom Video Communications, каліфорнійська мережа закусочних In-N-Out Burger і провайдер хмарного програмного забезпечення для будівництва Procore Technologies.

Роботодавцю необов'язково витрачати великі суми на заходи корпоративної соціальної відповідальності (КСВ) щодо працівників, аналізують рейтинг експерти. Щоб персонал відчував турботу і підтримку на робочому місці, керівництву досить налагодити зворотний зв'язок і впровадити недорогі, але потрібні заохочення. Наприклад, гнучкий графік, можливість працювати з дому або приводити на роботу домашніх улюбленців.

Серед інших популярних, але дорожчих пільг для співробітників — навчання, медичне страхування, купівля абонементів у спортзал, оплата проїзду, харчування, знижки на придбання акцій компанії, участь у приватних пенсійних програмах і фінансова підтримка в декреті.

Втім оплачувані відпустки досі є слабким місцем багатьох американських компаній. Згідно з дослідженням, яке Glassdoor провела спільно з лондонською консалтинговою компанією Llewellyn Consulting, найщедрішими у наданні лікарняних, щорічних і декретних відпусток є підприємства Данії, Франції, Іспанії, Нідерландів і Швеції, а замикають рейтинг із 15 учасників Швейцарія, Ірландія та США.

У більшості американських штатів закон не зобов'язує компанії оплачувати декрет, однак прогресивні роботодавці надають відпустку молодим батькам і так досягають скорочення плинності персоналу. Наприклад, після того, як компанія Google у 2007 році збільшила декретні відпустки з 12 до 18 тижнів, число звільнень серед новоспечених матерів скоротилося удвічі.

Трохи менше — 16 тижнів надає молодим матерям Facebook, однак також пропонує ще й відшкодування витрат на дитячі речі та догляд за дітьми. А ось сервіс потокового відео Netflix і зовсім не обмежує термін відпустки для своїх працівників. Компанія оплачує відпустку будь-якої тривалості за умови, що фахівець встигає виконувати всю свою роботу.

За даними дослідження міжнародної маркетингової компанії Fractl, пропозиція безлімітної відпустки здатна схилити дві третини опитаних американців проігнорувати вакансію з вищою зарплатою, але без подібного бонуса. Тоді як безкоштовне харчування і напої в офісі, а також регулярні корпоративні вечірки мало впливають на рішення про працевлаштування.

Важливо, щоб пропоновані бонуси відповідали потребам працівників, підкреслює Тетяна Пашкіна, HR-експертка сайту пошуку роботи rabota.ua. Розуміючи це, багато західних і деякі українські роботодавці впроваджують так званий кафетерій пільг. Працює він так: після року роботи працівнику нараховують бонусні бали, які той може витратити на власний розсуд — медстрахування, курс навчання, абонемент у спортзал або щось інше.

"Такий спосіб мотивації забезпечує більшу залученість: працівники відчувають, що роботодавець розуміє їхні потреби, — пояснює Пашкіна. — Водночас компанія знає, кому обіди, а кому — велосипеди, і не витрачає гроші даремно".
ПРАЦЮЙ НА ХОДУ: Робочі столи з біговою доріжкою, встановлені в чиказькому офісі Google, допомагають співробітникам берегти здоров'я від ризиків сидячого способу життя (Фото: AP)
ПРАЦЮЙ НА ХОДУ: Робочі столи з біговою доріжкою, встановлені в чиказькому офісі Google, допомагають співробітникам берегти здоров'я від ризиків сидячого способу життя / Фото: AP

Офіс для душі

С

еред універсальних цінностей працівників, до яких нерідко звертаються роботодавці, — здоров'я. Наприклад, для боротьби з ризиками сидячого способу життя, до яких лікарі відносять серцево-судинні захворювання, діабет і навіть деякі форми раку, компанії дарують співробітникам абонементи в спортзал, організовують у офісах заняття фітнесом, встановлюють столи для роботи стоячи, м'які дивани і гамаки.

Інші, знаючи про позитивний вплив живої природи, сонячного світла і свіжого повітря на самопочуття і продуктивність праці, не просто розставляють у офісах вазони і використовують у внутрішньому оздобленні натуральні матеріали, а обладнують для робочих потреб прилеглі галявини. Ще ширше відчиняють двері офісу для живої природи компанії, де можна приводити на роботу домашніх улюбленців.

За підрахунками британського сайту пошуку роботи Reed.co.uk, 8% працівників у Сполученому Королівстві мають можливість прийти в офіс із вихованцем. Така практика сприяє робочому процесу: як з'ясували дослідники Центрального Мічиганського університету, собаки знижують рівень стресу серед офісних працівників і створюють атмосферу довіри.

Тим часом стимулювати творчі здібності співробітників допомагає нестандартний дизайн інтер'єру. Яскравий тому приклад — фабрика ідей Inventionland неподалік від Піттсбурга в американському штаті Пенсильванія. Тут працює приблизно дві сотні співробітників креативної компанії Davison Design & Development, які перетворюють ідеї своїх клієнтів на реальні речі, та роблять це продуктивно: щороку компанія реєструє приблизно 2 тис. патентів.

В офісах IT-компаній відбувається справжній «плюшковий чемпіонат», — Тетяна Пашкіна, HR-експерт сайту пошуку роботи rabota.ua

У приміщенні фабрики ідей площею 5,7 тис. кв. м розмістилися тематичні кабінети, переговорні кімнати і лабораторії: для розробників автомобільних продуктів облаштували кімнату з гоночною трасою, творці ігор облюбували піратський корабель, який потрапив у трощу, а виробники хендмейд-товарів трудяться у казковому будиночку зі стьобаним дахом і величезними ґудзиками на стінах. Загалом в Inventionland 16 тематичних зон. Окрім штатних співробітників, сюди щороку приїжджають по натхнення 15 тис. студентів, дизайнерів, бізнесменів та інвесторів зі США та інших країн світу.

Тим часом у офісах Facebook можна зустріти не тільки креативний дизайн, але й фанерні стіни та стелі без оздоблення. Простір має допомагати співробітникам концентруватися на головному, каже Беднарський. До того ж, такий дизайн відповідає прийнятій у компанії тезі про те, що Facebook сформований лише на 1% і завжди прагне до поліпшень.

"Facebook 15 років, але ми хочемо підтримувати атмосферу виклику і культуру стартапу, з якої починалася компанія у 2004 році", — заявляє топменеджер. Він підкреслює: хоча для компанії Цукерберга важливо мати офіс, що відповідає її цінностям, ще важливіше — підтримувати корпоративну культуру, яка дозволяє працівникам бути собою на робочому місці і надихати своїми захопленнями оточуючих.

"Головна передумова успішності колективу — це почуття безпеки, коли кожен співробітник знає, що його приймають, зокрема із його або її особливостями", — підтверджує Варавва з Google.

За результатами опитування міленіалів і представників покоління Z, яке в 2018 році провела міжнародна аудиторська компанія Deloitte, понад половина народжених після 1981 року працівників переконані, що позитивна корпоративна культура є вкрай важливим фактором під час вибору роботи.

Важлива для них і КСВ-політика компанії в широкому сенсі — зокрема турбота про потреби суспільства і навколишнього середовища. Так, дослідження американського PR-агентства Cone Communications підтверджує: три чверті міленіалів під час зміни місця роботи звертають увагу на соціальні й екологічні ініціативи майбутнього роботодавця.
МАЙБУТНЄ НАСТАЛО: Футуристична архітектура і мінімалістичний дизайн штаб-квартири Apple в каліфорнійському Купертіно покликані поліпшити концентрацію і креативність співробітників (Фото: AFP)
МАЙБУТНЄ НАСТАЛО: Футуристична архітектура і мінімалістичний дизайн штаб-квартири Apple в каліфорнійському Купертіно покликані поліпшити концентрацію і креативність співробітників / Фото: AFP

Співробітник як особистість

Н

амагаючись не відставати від західних сусідів, українські роботодавці все частіше пропонують своїм працівникам додаткові бонуси і пільги, констатує Пашкіна з rabota.ua. На ринку праці стираються кордони між країнами, й українські роботодавці, не маючи можливості перевершити європейських конкурентів за рівнем зарплат, замислюються про альтернативні стимули.

За даними опитування, яке 2018 року провела rabota.ua, найпоширенішими пільгами в Україні є гнучкий графік роботи і безкоштовні гарячі напої. Приблизно 15% роботодавців забезпечують персонал медичним страхуванням; рідше компанії оплачують обіди і компенсують транспортні витрати працівників, а найтурботливіші навіть запрошують у офіс масажистів і організовують заняття йогою.

"В офісах IT-компаній відбувається справжній "плюшечний чемпіонат": поле для гольфу, тренажери, футбол, вісім видів соєвого молока", — жартує Пашкіна. Втім, модернізують свої офіси не тільки IT-компанії, а й інші фірми з молодим персоналом, визнає вона.

Тим часом майбутнє експерти безпосередньо бачать в особистісному підході та заохоченні різноманітності в корпоративному середовищі. Так, Беднарський підкреслює: для Facebook важливо, щоб працівники могли вільно висловлювати свою думку і відчували себе частиною команди. Для цього компанія заохочує їх "проявляти на роботі своє справжнє я".
Показати ще новини
Радіо NV
X