Різкий стрибок цін на нафту і застій на українському паливному ринку – огляд і прогноз ринку нафти і пального

21 листопада 2016, 12:49
Минулий тиждень відзначився високою волатильністю на світовому ринку нафти. А ось в Україні, незважаючи на продовження падіння оптових цін, вартість палива на стелах АЗС майже не змінилася

У п'ятницю, 11 листопада, світові ціни на нафту продовжили динаміку позаминулого тижня і опускалися через побоювання ринку в надлишку сировини. До вечора п'ятниці падіння прискорилося на тлі прогнозу ОПЕК попиту та постачання.

Відео дня

У минулий понеділок, 14 листопада, падіння продовжилося через занепокоєння про перенасичення ринку у зв'язку з рекордним показником видобутку ОПЕК в жовтні і повідомлення про зростання нафтових бурових установок у США. До вечора понеділка котирування нафти марки Brent впали до $44/барель вперше з 10 серпня.

Втім, у вівторок стався різкий стрибок світових цін на нафту. Це сталося завдяки очікуванням про скорочення виробництва з боку американського сланцевого сектору і відновленого оптимізму щодо реалізації угоди ОПЕК щодо обмеження видобутку.

На високих позиціях ціни на нафту трималися аж до п'ятниці. Значний вплив не надали навіть дані про зростання запасів сировини в США.

На думку аналітиків консалтингової групи А-95, 21-30 листопада стане періодом максимальної волатильності цін на нафту. Вони будуть змінюватися на тлі чуток і витоків інформації навколо саміту ОПЕК, призначеного на 30 листопада у Відні, якому 28 листопада буде передувати консультаційна зустріч країн-експортерів в австрійській столиці.

А на українському оптовому ринку продовжилося зниження цін. Так, за даними директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, за тиждень бензини відступили на 450 грн/т, ДП – на 300 грн/т.

Пік зниження цін в опті припав на першу половину минулого тижня. Основним стимулом, продовжує Куюн, був обвал котирувань на нафтопродукти на $40-50/т. А ось другу половину тижня ціна стагнувала через відкат котирувань і падіння курсу гривні нижче 26 грн/$1.

"Наступного тижня можливе незначне зниження цін при зміцненні гривні. У той же час при продовженні зростання котирувань слідом за нафтою, оптовий ринок може повернутися до зростання", – говорить Куюн.

А ось на роздрібному ринку спостерігався застій. Зміни були зовсім незначними. Так, за даними аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренко, Бензини А-92 і А-95 подорожчали лише на 1 коп/л, а дизпаливо – на 2коп/л.

При цьому, серед національних операторів подорожчання дизпалива спостерігалося в мережі Укрнафта/Авіас на 10 коп/л – до 20,1 грн/л. Підняли ціни на ДП також БРСМ-Нафта і KLO на 10 коп/л – до 19,79 і 19,89 грн/л відповідно. Через ланцюгову реакцію великі регіональні оператори теж взялися за підняття цін, додає Сіренко.

Втім, були і ті, хто знижував прайс. Наприклад, говорить Сіренко, в мережі АЗС Олас А‑92 подешевшав на 20 коп/л, до 21,50 грн/л.

Трохи стабілізувався, і ринок зрідженого газу в Україні. За словами Куюна, оптові ціни на ЗВГ зупинилися в рості і навіть трохи відступили. До кінця тижня зміна цін практично припинилась на АЗС і АГЗС. Наступного тижня ключовими стануть аукціони держкомпаній 23 листопада. Залежно від рівня цін на них станеться або зростання, або зниження цін у роздробі.

"Найвірогіднішим результатом для наступного тижня буде збереження поточних цін в газовому роздрібі", – зазначає Куюн.

Показати ще новини
Радіо НВ
X