Капітал під ногами. Відкриття ринку землі в Україні — що хочуть агрохолдинги, чого побоюються фермери, скільки коштуватиме гектар

13 березня 2021, 11:11
НВ Преміум

Ринок сільськогосподарської землі здатен додати 1% до зростання ВВП, збагатити власників паїв і місцеві громади і залучити багатомільярдні інвестиції, пише журнал НВ.

«Я хотів би викупити землю, яку зараз орендую, і планую це зробити завдяки закону про ринок землі», — каже Микола Стецьків, засновник фермерського господарства Faynaberry у Львівській області, що займається вирощуванням полуниці.

Відео дня

У фермера 11 га в обробці. Щоправда, він одразу обмовлюється, що викупити землю швидко буде складно, адже для цього потрібно акумулювати капітал і оформити усі документи. А поточних витрат ведення полуничного бізнесу ніхто не скасовував.

Стецьків і такі, як він, — основні бенефіціари запровадження ринку сільськогосподарської землі, який запрацює 1 липня. Мораторій на її продаж набув чинності від самого початку української незалежності, а вперше за нього проголосували в парламенті у жовтні 2001-го. З того часу Верховна Рада з року в рік продовжувала дію заборони.

Але в ніч із 30 на 31 березня 2020-го депутати таки проголосували за відкриття ринку землі, зробивши це під тиском МВФ. Той прив’язав цю дію до програми Stand By $5 млрд, які після голосування отримала Україна.

«Відкриття ринку землі може дати величезний поштовх для розвитку України та її агросектора, — зазначає Аруп Банерджі, регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи. — Але ще треба продовжувати працювати над тим, щоб це відкриття відбулося прозорим способом».

Всесвітній банк, один із головних лобістів ринку землі, впевнено заявляє: його запровадження додасть 1% до щорічного зростання ВВП країни. Раніше банк давав навіть більше, але оскільки Рада встановила достатньо суворі обмеження у земельному питанні, прогноз переглянули.

Річ не тільки у ВВП. Вітчизняна економіка в перспективі отримає активів на $24 млрд, під які можна буде залучати банківське фінансування, підрахували у Світовому банку. Водночас власники паїв зможуть сумарно заробляти $3 млрд щорічно, а місцеві громади завдяки продажу землі отримають можливість направляти на інвестиції в інфраструктуру і соціальну сферу до $2 млрд щороку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X