Новий світовий газопорядок. На що може розраховувати Україна в глобальній війні за поставки енергоресурсів

13 червня 2020, 08:17
НВ Преміум

Україна підписала меморандум з американською компанією Louisiana Natural Gas на постачання скрапленого газу, вступивши у глобальну війну проти таких старих монополій, як Газпром, — пише журнал НВ.

Я кщо вбити у пошуковику Google абревіатуру LNG, то, найімовірніше, ваші налаштування виправлять її на ДТП — дорожньо-транспортна пригода.

Не поспішайте лаяти комп’ютер. Світові виробники LNG (Liquefied natural gas), простіше кажучи, скрапленого газу, дійсно стали подією світового масштабу: вони захоплюють ринки, перекроюють дорожні карти, блокують один одному маршрути постачання і відправляють на утиль неповоротких монополістів.

Відео дня

LNG виробляють шляхом охолодження звичайного газу. У рідкому вигляді обсяг палива у 600 разів менший, ніж у газоподібному, що дає можливість транспортувати LNG великими партіями, — наприклад, туди, куди важко дотягнути газопровід. Потім проводять процедуру регазифікації — і газ готовий до вживання.

«LNG-ринок убив старих монополістів газового ринку типу Газпрому, які контролювали все і всіх, — вони поза грою», — говорить Олександр Харченко, директор Центру енергетичних досліджень.

Україна прагне вклинитися у це «ДТП». На кордоні з Євросоюзом розміщені вітчизняні газові сховища місткістю 31 млрд кубометрів — це рекордний обсяг, з яким країна виходить на велику газову війну.

«Ми стаємо частиною газотранспортної системи, можемо переорієнтуватися під заощадження LNG-газу і стати хабом його зберігання для Європи», — стверджує Наталія Кацер-Бучковська, експертка з енергетики й інвестицій Українського інституту майбутнього.

У боротьбі за це

27 травня у публічному просторі з’явився меморандум, підписаний урядом Дениса Шмигаля й американською компанією Louisiana Natural Gas Exports (LNGE Inc). Американці зобов’язуються постачати в Україну через Польщу 5,5 млрд кубометрів газу, що відповідає приблизно половині всього вітчизняного імпорту цього викопного палива і чверті власного видобутку. Україна ж зобов’язується мінімум 20 років приймати й оплачувати цей енергоносій.

Експерти і конкуренти LNGE Inc та учасники ринку з підозрою поставилися до цієї новини. «Конкретний проєкт із цією Луїзіаною — це просто шахрайство, — впевнений Ілля Пономарьов, великий акціонер американської Trident Acquisitions Corp, яка торгується на нью-йоркській біржі NASDAQ. — Запитайте в Техасі: „Хто знає таку компанію?“ — Її ніхто не знає. Компанія не може довести, що має достатню кількість грошей».

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X