АМКУ стурбований ознаками монополії на ринку електроенергії і обіцяє штрафи
Лібералізація ринку електроенергії відбувається в умовах невирішених проблем, найбільш гострою з яких є висока концентрація ринку
Антимонопольний комітет України попередив, що зловживання домінуючим становищем та антиконкурентні узгоджені дії учасників ринку електроенергії призведуть до накладення на порушників штрафу у розмірі до 10% їх річного доходу. Про це повідомила прес-служба АМКУ.
У Комітеті відзначили, що з 1 липня 2019 року в Україні запроваджується нова модель ринку електроенергії.
«Лібералізація відбувається в умовах невирішених проблем, найбільш гострою з яких є висока концентрація ринку — частка Енергоатому складає понад 55% ринку генерації електроенергії, ДТЕК (належить Рінату Ахметову, — ред.) — близько 25%», — сказано у повідомленні.
«Ще в червні 2016 року Комітет виявив наявність структурних ознак монополії на ринку генерації електроенергії. Однак можливостей для зловживання своєю ринковою владою жодна з компаній не мала, оскільки держава регулювала тарифи, ціни та умови продажу товару. Одночасно Комітетом було внесено 26 пропозицій, спрямованих як на зниження концентрації і зняття бар'єрів доступу на ринок, так і на запуск конкурентного ринку електроенергії. Низку рекомендацій Комітету було виконано, але окремі питання залишаються актуальними і досі. Насамперед, це залучення імпорту, ліквідація перехресного субсидіювання та погашення заборгованості в галузі», — повідомили в АМКУ.
Комітет констатував наявність високих ризиків зловживання ринковою владою, які можуть проявитися вже з 1 липня, а саме:
— встановлення монопольно високих цін;
— застосування різних цін чи умов до рівнозначних угод;
— створення штучного дефіциту (відмова від реалізації/обмеження виробництва);
— недопуск на ринок нових гравців/усунення з ринку конкурентів;
— використання або розголошення інсайдерської інформації.
«Зловживання домінуючим становищем та антиконкурентні узгоджені дії призведуть до накладення на порушників штрафу у розмірі до 10% їх річного доходу», — попередили у Комітеті.
В перші 6−9 місяців новий ринок працюватиме в умовах так званого «безпечного перехідного режиму», під час якого діятимуть певні обмеження самостійності генеруючих компаній, зазначили в АМКУ. В Комітеті наполягають, що цей період має бути використаний для ґрунтовної роботи із створення умов, за яких головним регулятором ринку стане конкуренція.