Можлива мирова угода. Голова Держекоінспекції про рекордний штраф АрселорМіттал, політичний тиск і спільну роботу з СБУ
Держекоінспекція оштрафувала АрселорМіттал Кривий Ріг більш ніж на 450 млн грн. НВ Бізнес розпитав голову інспекції Андрія Мальованого про політичний підтекст штрафу, готовність до судів і перевірки підприємств українських олігархів.
Державна екологічна інспекція України (ДЕІ) нещодавно оштрафувала АрселорМіттал Кривий Ріг (АМКР) більше ніж на 450 млн грн. Це рекордний штраф в історії інспекції. Проте металурги мають намір оскаржити його через суд.
Держекоінспекція виявила на підприємстві незаконне розміщення шламу агломераційних цехів на одній із земельних ділянок, яка не призначена для таких відходів. За це порушення було розраховано суму збитку в розмірі 456,7 млн грн. Металурги за підсумками перевірки заявили, що шлами було розміщено на спеціально виділеній території. Більш того, це побічний продукт агломераційного виробництва, який повторно використовується у виробництві агломерату. «Це стандартна виробнича технологія для всієї гірничо-металургійної галузі», — заявили в АМКР.
Проте подібних штрафів для інших металургійних підприємств, більшість з яких належить Групі Метінвест Ріната Ахметова та Вадима Новинського, досі не було. Немає гучних справ і по промисловим підприємствам інших українських олігархів. Такий великий штраф, особливо після звинувачень в екоциді від Служби безпеки України в 2019 році, виглядає як планомірний тиск на єдине в Україні металургійне підприємство, що належить іноземному інвестору. Ба більше, це підприємство розташоване в рідному місті президента України Володимира Зеленського — Кривому Розі.
Тому НВ Бізнес вирішив розпитати Андрія Мальованого, очільника Держекоінспекції про деталі перевірки АМКР, судові перспективи, штрафи для інших підприємств галузі та нагадати про «резонансні заходи» по промисловим підприємствам Запоріжжя, які він обіцяв в інтерв'ю наприкінці минулого року.
— Як і чому ви вирішили провести перевірку АрселорМіттал Кривий Ріг, яка призвела до такого штрафу?
— Це була планова перевірка. Додаткові факти і інформація, необхідні для розрахунку претензії, були отримані в результаті позапланової перевірки за зверненням фізичних осіб. Всього протягом року було 2 позапланових та одна планова перевірки. Низку порушень було виявлено раніше, кілька претензій щодо сплати збитків виставлено АМКР. Близько 15 млн грн збитків зафіксували по викидам в атмосферне повітря. І вони були добровільно сплачені.
Планова перевірка — це комплексний захід контролю по всім видам діяльності, наскільки це можливо зробити протягом 10 днів. Це і питання відходів, і води, і атмосферного повітря тощо. На жаль це, м’яко кажучи, досить стислий термін для перевірки такого потужного підприємства, як АрселорМіттал Кривий Ріг. Але нас обмежує закон «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
— Чому ви звернули увагу саме на цей технологічний процес?