Рекордне зростання нафти від початку року і мовчання українських АЗС – огляд і прогноз ринку нафти і пального

3 квітня 2017, 14:05
Минулий тиждень приніс рекордне зростання нафти. А в Україні, незважаючи на падіння цін на оптові партії протягом всього березня, роздрібна вартість пального продовжує зберігати мовчання

У понеділок, 27 березня, світові ціни на нафту слабо знижувалися. Причиною стали дані американської нафтогазової сервісної компанії Baker Hughes про збільшення кількості бурових установок у США за тиждень на 20 штук (+2,53%) – до 809 одиниць.

Відео дня

Втім, починаючи з вівторка нафта взяла курс на підвищення. Так, у цей день зростання було пов'язане зі зниженням курсу долара США по відношенню до світових валют. Крім того, ринок чекав повідомлень про продовження угоди ОПЕК про скорочення видобутку.

У середу зростання цін на нафту забезпечили новини з Лівії про скорочення видобутку нафти в країні на 252 тис. барелів на добу. Це сталося внаслідок блокування збройними угрупованнями двох родовищ в країні – Шарара (Sharara) і Вафа (Wafa).

У четвер хмизу в огонь підкинуло Міненерго США. Згідно з його даними, комерційні запаси нафти в країні (за винятком стратегічного резерву) за тиждень виросли на 0,9 млн барелів (+0,2%), в той час, як аналітики очікували більшого зростання – на 1,357 млн барелів (+0,25%).

У п'ятницю, 31 березня, ціни на нафту незначно опускалися, відіграючи зростання кількома днями раніше. Незважаючи на це, тиждень став рекордним за зростання світових цін на нафту з початку 2017 року.

На поточному тижні найбільш значущими факторами впливу на вартість нафтових ф'ючерсів стануть заяви ОПЕК, уточнені дані про виконання віденських домовленостей їх підписантами і ситуація в нестабільних нафтовидобувних державах – Венесуелі, Лівії і Нігерії. Нові соціальні потрясіння в першій і загострення збройного протистояння у двох африканських державах сприятимуть різкому зростанню цін на нафту.

Але повернемося до українського ринку пального. Так, в оптовому сегменті після зниження тижнем раніше, ціни стабілізувалися і залишилися на тому ж рівні. На думку директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, це здебільшого відбулося через відскакування європейських котирувань на нафтопродукти на $22-33/т.

"Оператори очікують невеликого подорожчання ресурсу на поточному тижні на тлі того-таки зростання котирувань", – додає Куюн.

Гірше йдуть справи в роздробі. Незважаючи на падіння цін на оптові партії протягом всього березня, роздрібна вартість пального продовжує зберігати мовчання. За даними аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, дрібний опт по бензинах за березень просів на 3,3–3,5%, по дизелю – на 3,7%. Роздріб значно скромніше – всього 0,1–0,2% на бензини, а преміальний "п'ятий", навпаки, додав 0,2%. Дизпаливо відкотилося на 0,3–0,8%.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Сіренко зазначає, що рухи на стелах українських АЗС, звісно, були, але поводили себе різноспрямовано. Так, Shell підвищив вартість фірмового А-95 на 50 коп/л, Amic додав 50 коп./л на бензин А-92, "Приват" додав 10 коп./л на преміальний "п'ятий" по всій Україні.

Все ж були і оператори, які знижували ціни. За даними Сіренка, Маркет по всій мережі знизив вартість бензинів на 50 коп./л. Amic знову нагадав про себе, цього разу знизивши ціну на фірмове ДП на 20 коп./л.

Ринок не одностайний щодо подальших цін на АЗС. Більшість гравців впевнені, що глобального зниження не буде. Невеликі мережі продовжать знижуватися, щоб залучати клієнтів. Національні оператори на такі дії не звертають уваги.

"А з урахуванням початку подорожчання палива в опті можна забути про зниження цін на невизначений період", – нарікає Сіренко.

Зменшив темпи зниження і зріджений газ, падіння цін якого до середини минулого тижня практично повністю припинилося. Причиною цьому є зростання імпортних цін – котирувань на кордоні внаслідок сезонного зростання попиту на ринках України та Польщі, вважає Куюн. Оптові ціни на тиждень додали близько 1 тис. грн/т, Є ймовірність невеликих коригувань цін в мережах, які торгують газом за мінімальними цінами на поточному тижні. Потенціал зростання невеликий: 10-30 коп/л у мережах-дискаунтерах і 3-5 коп./л у середній ціні по Україні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X