Реальна вартість квитка. Чому Укрзалізниця готується до підвищення тарифів

8 лютого 2019, 16:35

Укрзалізниця має намір підвищити вартість пасажирських перевезень ще на чверть.

Водночас у компанії наголосили: щоб зробити перевезення беззбитковими, вартість квитків потрібно збільшити у понад два рази, а тарифи на перевезення багажу – майже у 3,5 рази. Про це повідомили у прес-службі компанії у відповідь на запит Радіо Свобода.

Відео дня

Ще не вирішено

Поки що Укрзалізниця готує пропозицію до Міністерства інфраструктури. Просять провести індексацію тарифів на перевезення пасажирів у два етапи: з 1 квітня – на 12% і з 1 жовтня – ще на 12%.

Жодних документів щодо зміни вартості проїзду залізничним транспортом до компанії не надходило

Якщо таку пропозицію затвердять, тарифи перерахують для всіх категорій поїздів і вагонів (крім вагонів першого класу поїздів Інтерсіті+). А з 1 квітня на чверть буде проіндексовано рівень тарифів на перевезення багажу і вантажобагажу. Проте питання про підвищення цін на квитки поки не вирішено. Такий висновок можна зробити з відповіді Укрзалізниці на офіційний запит Радіо НВ.

"Тарифи на перевезення пасажирів та багажу залізничним транспортом регулюється державою. Наразі жодних документів щодо зміни вартості проїзду залізничним транспортом не надходило до компанії. Просимо громадськість та ЗМІ не спекулювати на тему тарифів та не дезінформувати суспільство", – йдеться у відповіді Укрзалізниці.

В Укрзалізниці розробили фінансовий план на 2019 рік та стратегію компанії. Після їх затвердження компанія поінформує про тарифну політику на цей чи наступний рік.

Механізм формування тарифу не розголошується

Механізм формування тарифу на перевезення нікому не відомий. Цю інформацію Укрзалізниця не розголошує. Єдине, що відомо, – пасажирський напрямок є найбільш збитковим. І втрати перекриваються за рахунок вантажних. Про це в коментарі Радіо НВ розповів експерт з економічного аналізу та транспортної інфраструктури Українського інституту майбутнього Володимир Шульмейстер.

За підсумками 2018 року збиток становив близько 10 мільярдів гривень

За його словами, за підсумками минулого року збиток становив близько 10 млрд гривень. Навіть у разі підвищення вартості проїзду удвічі, навряд чи перекриється реальна вартість квитка, каже фахівець.

Крім того, катастрофічна ситуація з державною компенсацією проїзду пільговиків. Минулого року державний борг перед Укрзалізницею сягнув близько 500 млн гривень. І так триватиме, доки не буде монетизації пільг. Тому про жодні дотації від держави для Укрзалізниці не йдеться, як це роблять у Євросоюзі, сказав Володимир Шульмейстер.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"Просто підвищити тарифи – це найпростіше, але потрібно ще і щось робити з якістю надання послуг. Суху білизну, чисті вагони, щоб вночі було не жарко і не холодно, а як треба. Ось ці речі повинні вони виходити. Це те, що від них залежить і легко робиться. Просто внутрішня організація. В Укрзалізниці крадуть близько 2 мільярдів доларів на рік. Якби перестали красти, то не треба було б і підвищувати тарифи", – зазначив Шульмейстер.

Тарифи є завищеними

Проблема Укрзалізниці в тому, що одночасно вона виконує соціальну функцію, тобто державну, і бізнесову, зазначив у коментарі Радіо НВ експерт громадської кампанії Європатруль В'ячеслав Коновалов.

Не існує Нацкомісії, що регулює тарифи у транспортній галузі

Згідно з дослідженням організації, подекуди тарифи Укрзалізниці ще й завищені, наголосив експерт. Усе тому, компанія є монополістом і не існує Нацкомісії, що регулює тарифи у транспортній галузі, а вона повинна була заснуватися ще 15 років тому, зазначив В'ячеслав Коновалов.

"Останнім часом Укрзалізниця зайнялася такою хитрою схемою: вони намагаються підвищувати не стільки сам тариф, скільки різноманітні супутні послуги. Ввели додаткову плату за ліжко, подорожчав чай, кава, все інше, хоча насправді об'єктивних обставин для підвищення не було", – зауважив Коновалов.

У 2018 році Укрзалізниця двічі підвищувала тарифи на пасажирські перевезення: у травні і в жовтні. Загалом поїздки подорожчали приблизно на чверть.

Показати ще новини
Радіо NV
X