Рада звільнила Укроборонпром від сплати боргів російським компаніям

12 липня 2018, 11:53

Верховна Рада в четвер ухвалила в другому читанні та в цілому закон, який звільняє підприємства держконцерну Укроборонпром від зобов'язань за розірваними договорами в сфері військово-технічного співробітництва із РФ.

Відповідний законопроект №6697 підтримали 244 депутати, передає агентство Інтерфакс-Україна.

Законом, зокрема, зупинено виконавчі провадження та заходи примусового виконання судових рішень про стягнення заборгованості з внесених до переліку підприємств ОПК, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, на користь юросіб держави-агресора і держави окупанта, юросіб з іноземними інвестиціями, а також іноземного підприємства держави-агресора та держави окупанта.

Відео дня

Крім того, не допускається судове провадження у справі про банкрутство зазначених підприємств ОПК за заявами юросіб держави-агресора і держави окупанта, юросіб з іноземними інвестиціями або іноземного підприємства держави-агресора і держави окупанта.

Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, у зв'язку з прийнятим керівництвом держави в 2014 році в умовах зовнішньої російської агресії рішенням про розірвання ВТС з РФ, виконання укладених до серпня 2014 року договорів в сфері ВТС з РФ стало неможливим.

Тоді підприємства-замовники продукції почали звертатися в суди на території РФ для стягнення заборгованості, пені та інших штрафних санкцій, незважаючи на посилання українських підприємств на обставини непереборної сили (форс-мажору).

"Проведення судових розглядів на території держави-агресора спричинило винесення низки судових рішень, за якими українська сторона зобов'язана виплачувати суми, що перевищують вартість самого договору", - йдеться в документі.

Разом з тим порушення правил підсудності ухвалення судових рішень на території Росії проти підприємств ОПК України з подальшим нарахуванням підвищеної пені та відсотків гостро відбивається на бюджеті оборонного сектора, констатують автори законопроекту.

Згідно з озвученими під час засідання парламенту оцінками, обсяг пред'явленої до виплати підприємствам ОПК України заборгованості за розірваними договорами в сфері ВТС з РФ, включаючи пені і відсотки, наразі оцінюється в близько 3,8 млрд грн.

Зазначимо, що Україна в 2014 році припинила експорт в РФ товарів військового та подвійного призначення в зв'язку з російською агресією і анексією Криму. Заборона на ВТС з РФ, включно з поставки продукції подвійного призначення, закріплений указом президента України від 27 серпня 2014 року, що вводить в дію рішення РНБО від 27 серпня.

Уряд в травні 2015 року розірвав міжурядову угоду з РФ у сфері ВТС від 1993 року. У серпні того ж року уряд денонсував міжурядову з РФ про виробничу і науково-технічну кооперацію підприємств оборонної промисловості від 1993 року.

У серпні 2017 року Кабмін розірвав міжурядову з РФ від 2003 року про взаємодію при експорті військової продукції в треті країни, в жовтні - міжурядову угоду від 2000 року про збереження спеціалізації підприємств і організацій, що беруть участь у виробництві продукції військового призначення, в листопаді - міжурядову угоду від 2005 року, що регулює порядок взаємних поставок озброєння і військової техніки (ОВТ), комплектуючих та послуг військового призначення.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X