Після обшуків на Glusco. Близька до Медведчука компанія зупиняє відвантаження нафтопродуктів в Україну
Трейдер Proton Energy, кінцевим бенефіціаром якої є Нісан Моїсеєв, оголосив про припинення поставок нафтопродуктів в Україну.
Швейцарський трейдер Proton Energy Group SA з 1 квітня припиняє постачання нафтопродуктів в Україну. Про це повідомляє профільне видання enkorr з посиланням на лист компанії до контрагентам.
«З глибоким жалем повідомляємо Вам, що Proton Energy Group SA прийняла рішення припинити співпрацю і припинити поставки нафтопродуктів на український ринок з 1 квітня 2021 року. <...> Просимо Вас вважати цей лист офіційним повідомленням про розірвання контракту «, — йдеться в повідомленні трейдера.
Серед причин такого рішення в компанії називають дії української влади. Зокрема, в компанії заявили, що на початку березня 2021 року компанія отримала інформацію від одного з членів Нафтогазовій асоціації України про те, що СБУ настійно рекомендує учасникам українського паливного ринку не співпрацювати з Proton Energy і утримуватися від покупки нафтопродуктів у компанії.
«Крім того, минулого тижня ми стали свідками подій щодо мережі АЗС Glusco, що належить Glusco Energy SA, і члена Нафтогазовій асоціації України. Раніше, в лютому 2021 року технологічний обсяг дизельного палива в трубопроводі, який належить компанії, був незаконно заарештований українською владою «, — наводить видання заяву трейдера.
У Proton Energy додали, що такі дії української влади можуть призвести до затримок або відмови в митному оформленні нафтопродуктів, які компанія поставляє до українського кордону.

Як зазначає видання, контрагенти Proton Energy почали підтверджувати отримання листа і повідомляють про зупинку поставок з 1 квітня. Зокрема, про це повідомив один з найбільших постачальників партнерів швейцарського трейдера в Україні - Wexler Group.
З 2016 Proton Energy є єдиним постачальником продукції НК Роснєфть в Україні. У 2020 році компанія поставила в Україну 1,77 млн т дизпалива (23,9% ринку) і 411 тис. Т (22,3%) скрапленого газу.
Нагадаємо, що 11 березня СБУ і податкова прийшли з обшуками на об'єкти мережі АЗС Glusco. В СБУ заявили, що масштабні обшуки на об'єктах компанії пов’язані з організацією незаконного ввезення в Україну палива, в тому числі і з території Росії.
У прес-службі Glusco в свою чергу заявили, що обшуки пройшли в рамках кримінального провадження, яке не має відношення до діяльності групи компаній.
Компанія Glusco Ukraine є дочірньою структурою Glusco Energy SA (Швейцарія), яка, в свою чергу, входить до групи Proton Energy Group SA Швейцарська Proton Energy Group — міжнародний трейдер, заснований в 2009 році. У 2016 році компанія стала оператором проекту поставок дизпалива нафтопродуктопроводом Самара — Західний напрямок. Кінцевим бенефіціаром компанії є Нісан Моїсеєв.
У 2017 році журналісти програми Схеми помітили Моїсеєва з українським олігархом і політиком Віктором Медведчуком в аеропорту Київ (Жуляни). Журналістам вдалося зафіксувати їх спільний приліт до Києва на чартері Медведчука. До цього Моїсеєв спростовував причетність Медведчука до своїх компаній, пише Радіо Свобода.

Як писав enkorr в січні 2019 року, мережа Glusco взяли під спільне управління Unimex і групи компаній Wexler. Зазначалося, що Wexler Group є найбільшим імпортером дизельного палива нафтопродуктопроводом ПрикарпатЗахідтранс (Самара — Західний напрямок), а також координатором залізничного наливу «трубопровідного» ДП в Новограді-Волинському. Власником Wexler Group є Петро Белз.
19 лютого Рада нацбезпеки України доручив повернути в держвласність частина нафтопродуктопроводу Самара-західній напрямок, яку в 2017 році присвоїло оточення політика Віктора Медведчука. Президент Володимир Зеленський ввів в дію рішення РНБО.
Пізніше Нафтогаз України дав згоду на те, щоб його дочірня компанія Укртранснафта прийняла на тимчасове відповідальне зберігання арештоване майно ТОВ ПрикарпатЗахідтранс, в тому числі частина нафтопродуктопроводу Самара — Західний напрямок.
Нагадаємо, що в грудні 2016 року Антимонопольний комітет України дозволив компанії Glusco Energy SA (Швейцарія) купити понад 50% акцій Rosneft Management Company Ltd. і Fargrade Ltd. 21 грудня 2017 року Роснєфть повністю вийшла з роздрібного ринку України, завершивши продаж 100% акцій Rosneft Management Company.