«Ми фактично у приймах у Коломойського». Вітренко розповів, як буде розв’язувати проблеми з олігархом в Укрнафті та Укртатнафті
Держава, яка є співвласником компаній Укрнафта (51%) і Укртатнафта (43%), фактично відчуває себе «у приймах і у гостях» у ще одного акціонера цих компаній — олігарха Ігоря Коломойського.
Про це в інтерв'ю НВ Бізнес заявив глава Нафтогазу України Юрій Вітренко.
Відповідаючи на питання, як держава і Нафтогаз України збираються співіснувати разом із Коломойським — або ж розділити з ним активи, Вітренко відповів, що в Україні вже почалася «реальна деолігархізація».
«Ми бачимо в тій же енергетиці, що олігархи точно не отримують ніяких печенюшок, а реально втрачають свій вплив, втрачають можливість заробляти на громадянах України. Коломойський мав вплив у Центренерго. Коли я був на своїй позиції (у міністерстві енергетики, — ред.), він цей вплив реально втратив. Говорили про аукціони, коли продавалася електроенергія того ж Центренерго або Енергоатому за цінами нижче за ринок для підприємств Коломойського. Усе! Цього вже теж немає. […] Якщо ця тенденція триватиме, то ми у праві розраховувати на те, що і ситуація на Укрнафті і Укртатнафті зміниться», — розповів глава Нафтогазу України.
Він додав, що з практичних справ на порядку денному зараз перебуває проведення конкурсу з призначення нового керівника Укрнафти («щоб менеджмент компанії не залежав від міноритаріїв») і питання про поділ активів Укрнафти з міноритаріями.
«Окремо на політичному рівні було поставлено ще одне питання. Це те, що держава не може миритися, що в Укртатнафті у нас понад 43%, але фактично держава відсунута і від процесу прийняття рішень, і від дивідендів», — сказав Вітренко.
Він відмовився називати прізвища інших великих акціонерів Укртатнафти, крім Коломойського.
Крім того, Вітренко розповів про основну проблему з цими компаніями і можливим розділом власності.
«Фактично всі великі активи, які добувають нафту, зосереджені в Укрнафті. А єдиний великий нафтопереробник — Укртатнафта. Вони залежать один від одного. Нам треба відразу думати, як це буде працювати. Тому що у будь-якому випадку нафта, яка видобувається в Україні, повинна десь перероблятися. І логічно, щоб вона перероблялася в Україні, правильно? З іншого боку, нафтопереробний завод, який є в Україні, повинен звідкись брати нафту, і логічно, щоб він брав цю нафту з України. А коли у вас немає ринку, тоді ціна покупки нафти для переробки, і ціна послуг з переробки — це велике питання. І на цьому грунті завжди може бути неефективність, конфлікти або корупція», — пояснив він.
Вітренко вважає, що виходом зі такої ситуації може бути вертикальна інтеграція Укрнафти і Укртатнафти.
«Ми зараз дуже серйозно дивимося на це. […] Є варіант об'єднання. У цьому випадку державні інтереси точно не страждають. Але є проблема. Якщо ми отримаємо 50%+1 акція в об'єднаному бізнесі, то повинні розмити, якщо говорити корпоративною мовою, частку Коломойського і, можливо, інших осіб в Укртатнафті. Далеко не факт, що вони хочуть втратити контроль. І очікується, що вони будуть з цим боротися», — сказав Вітренко.
Поки що, за словами глави Нафтогазу, жодних переговорів щодо цього з Коломойським або з ким-небудь з акціонерів Укртатнафти не було.

Вітренко також додав, що після призначення в Нафтогаз не мав жодних контактів ні з Коломойським, ні з Фірташем, ні з їх представниками.
Раніше повідомлялося, що Вітренко запропонував через суд забирати газові компанії, що належать олігарху Дмитру Фірташу, за борги перед Нафтогазом.
Повну версію інтерв'ю з Юрієм Вітренком читайте тут.