Напівпорожні сховища, захмарні ціни. Газпром тримає Європу на голодному пайку за місяць до початку опалювального сезону
В Європі вже починається сезон відбору газу зі сховищ — при цьому їх заповнюваність залишається найнижчою за п’ять років, темпи закачування не ростуть, а ціни пробили чергову психологічну стелю.
Ціна найближчого, жовтневого, ф’ючерсу на спотовий індекс TTF на газ на біржі ICE Futures 8 вересня взяла позначку 55,1 євро за кВт*год, або $673 за тисячу кубометрів. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
При цьому поставки російського газу в Європу балансуючим газопроводом Ямал-Європа 8 вересня знаходяться на рівні 2,6 млн кубометрів на годину після 2,7 млн куб./год 7 вересня, 1,5 млн куб./год 6 вересня і 3 млн кубометрів на годину 5 вересня.
Через Україну Газпром у вересні прокачує не більше 109 млн кубометрів на добу — точну норму довгострокового контракту на транзит. Газпром не замовляв додаткові обсяги прокачування, хоча раніше докуповував 15 млн кубометрів на добу.
На євразійському континенті поступово починається опалювальний сезон — поки в північних регіонах. До переходу від закачування до відбору газу з підземних сховищ залишається трохи більше місяця.
На даний момент рівень запасів у підземних ПСГ Європи становить 69,13% (дані Gas Infrastructure Europe за підсумками 6 вересня), що на 15,7 в. п. нижче середнього рівня за останні п’ять років. Незважаючи на це величезне відставання, середні темпи закачування газу до європейських сховищ у вересні мало чим відрізняються від багаторічних значень.
Європейський ринок газу у вересні все більше палива використовує на поточне споживання і менше — на закачування. Як наслідок у будні дні закачування відстає від середніх багаторічних значень приблизно на чверть.
Раніше повідомлялося, що в українські ПСГ закачано понад 18 млрд кубометрів газу, для успішного проходження опалювального сезону необхідно закачати понад 19 млрд кубометрів.