Порошенко відмовився від задуму Януковича в інформаційній галузі

31 травня 2016, 21:16
Регулятор у сфері телекомунікацій більше не буде контролювати інформатизацію, як це задумала попередня влада в 2011 році

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) на засіданні 31 травня 2016 року схвалила проект президентського указу про своє перейменування. Документ пропонує вилучити з переліку повноважень цього відомства поняття інформатизації. Після того, як президент підпише указ, згаданий держорган отримає стару назву – НКРЗ.

Відео дня

Відповідальність за інформатизацію на телеком-регулятора поклав колишній президент Віктор Янукович. Відповідний указ він підписав 23 листопада 2011 року. На думку голови ради Телекомунікаційної палати України Тетяни Попової, поява слова «інформатизація» в назві телеком-регулятора була багатоходовкою тодішнього голови Держспецзв’язку Леоніда Нетудихати. Він переконав Януковича надати Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації частину повноважень центрального органу виконавчої влади в телеком-галузі. Інформатизацію – в це значення включалося інформаційне суспільство та електронне урядування – тоді закріпили за регулятором. Наступним кроком мало стати створення окремого профільного міністерства, яке би перебрало на себе всі відповідні функції, але цього не сталося. «Не встиг», - підсумувала Попова.

«Поняття інформатизації виявилося без наповнення, тому й вирішили його прибрати», - пояснив НВ Бізнес голова НКРЗІ Олександр Животовський. За його словами, чіткіше повноваження очолюваного ним відомства прописані в законопроекті про електронні комунікації №3549-1, який очікує розгляду в парламенті.

Попередні члени НКРЗІ розкритикували проект президентського указу. «Фактично це свідчення того, що ця команда регулятора розписується в безсиллі задовільнити потреби суспільства в інформаційному продукті», - переконаний Ігор Сиротенко. Своє звільнення з керівного складу Нацкомісії після перемоги на президентських виборах Петра Порошенка він оскаржив у суді та виграв. Однак глава держави повторно його звільнив на підставі закону про очищення влади.

На думку колишнього члена НКРЗІ, держава у галузі інформатизації повинна забезпечувати дві ключові потреби. По-перше, для поширення інформації не повинно бути ніяких завад, окрім згоди її власника. По-друге, інформацію треба захищати від спотворення.

Попередній склад НКРЗІ не встиг за кілька років здійснити потрібних перетворень у даній галузі. «Ми почали цей процес, приготували законодавчі зміни, які би давали комісії дійсно регулювати в тому числі і питання інформатизації, але вони на той час не були підтримані Верховною Радою», - пояснив Сиротенко. Він переконаний, що «повноваження не дають, їх беруть». «Якби комісія захотіла мати ці повноваження, то вона повинна була працювати над тим, щоби їх отримати, а не просто скласти руки і здавати свої позиції», - підкреслив колишній член телеком-регулятора.

Екс-голова НКРЗІ Петро Яцук повідомив, що наприкінці 2010 року у владних коридорах обговорювалося створення Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері електронних комунікацій. Новий орган відповідав би і за телекомунікації, і за інформатизацію та «відповідав би поклику часу». «Якщо вже перейменовувати, то краще вже в розрізі нового законопроекту про електронні комунікації», - переконаний колишній керівник відомства, який теж оскаржив у суді своє звільнення.

«Інформатизація – це той сектор економіки, який єдиний зараз, не зважаючи ні на що, продовжує розвиватися, і буде ще стрімкіше зростати. І єдиний, який юридично ще не регулюється». – підкреслив Яцук. На його думку, повинно бути два органи управління: один, який видавав би правила, регламенти, стандарти, і другий – який здійснює регулювання.

Низка спостерігачів на ринку висловила припущення, що президентський указ дасть змогу відсікти судові позови від попередніх керівників НКРЗІ. «Як би не змінилася назва комісії, все одно вона буде правонаступницею», - не погодився з подібними версіями Ігор Сиротенко. Його слова підтвердила старший юрист юридичної фірми Астерс Інеса Летич. Вона вказала на істотну різницю між теперішніми намірами президента та діями його попередника у 2011 році.

«НКРЗ був центральним органом виконавчої влади. Згідно Конституції 2008 року він був визнаним неконституційним. Проблему вирішили, ліквідувавши його та створивши нову юридичну особу, просто – державний орган. Тому тоді виникли підстави для повної зміни складу», - вказала Летич. За її словами, зараз інша ситуація – НКРЗІ залишиться тим самим державним органом, тією ж юридичною особою, з тими самими правами та обов’язками.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X