Зрушили з мертвої точки. В Україні змінюють оподаткування азартних ігор — плюси і мінуси схваленого законопроекту
Іноземні та вітчизняні оператори азартних ігор та лотерей в цілому позитивно оцінили нові правила оподаткування ринку.
Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект 2713-Д, який передбачає зміну оподаткування азартних ігор і лотерей. Про його плюси та мінуси в колонці для НВ Бізнес розповів Андрій Астапов, керуючий партнер Eterna Law.
Серед найбільш значущих позитивних нововведень законопроекту експерт виділив такі:
— збалансування оподаткування галузі;
— скасування потрійної вартості ліцензії для беттінгу, онлайн-казино і автоматів;
— розрахунок вже оплаченої вартості потрійний ліцензії на наступні роки дії ліцензії;
— впровадження прогресивного податку GGR (Gross Gaming Revenue), який використовується у більшості країн Європи.
«Ставка GGR встановлюється на рівні 10% для всіх видів азартних ігор. У результаті планується, що оподаткування операторів азартних ігор буде виглядати таким чином: GGR 10% + 18% податку на прибуток», — пише Астапов.
Він нагадав, що чинна система оподаткування азартних ігор передбачає диверсифікований податок на дохід для різних їх видів: для беттінгу встановлений податок в 18%, для ігрових автоматів — 10%, для лотерей — 30%. Окремо для всіх операторів азартних ігор передбачено податок на прибуток в розмірі 18%.
Що стосується недоліків схваленого законопроекту, експерт виділяє наступні:
— зазнали краху очікування учасників ринку на введення ставки GGR на рівні 5−7% на час перехідного періоду та становлення ринку (хоча подібний підхід показав успішність у багатьох країнах, наприклад, на Мальті);
— законопроект у чинній редакції передбачає встановлення податку на виграш від суми понад 48 тис. грн (орієнтовно — $1500) на рівні 19,5% (як і діюча ставка податку на доходи фізичних осіб, яка становить 18% + 1,5% військового збору). Представники ринку вважають, що це може відлякати іноземних туристів і привести до стрімкого розвитку нелегального ринку.
«В цілому прийняття законопроекту в першому читанні є важливим сигналом про те, що незабаром оподаткування буде збалансовано і, з огляду на високу вартість ліцензій, приведено у відповідність з загальновизнаним принципом «високі ліцензійні збори — лояльне оподаткування», — резюмує експерт.