«Ми взяли політичні зобов’язання». Північний потік-2 не має бути використаний для тиску на Україну — посол ФРН у Росії
Ситуація на енергетичному ринку Європи не вплине на процес сертифікації оператора Північного потоку-2 як незалежного оператора.
Про це заявив посол Німеччини у РФ Геза Андреас фон Гайр, повідомляє Інтерфакс-Україна.
«Завершення процедури сертифікації є передумовою початку комерційної експлуатації трубопроводу незалежно від ситуації на європейському енергетичному ринку. Від Газпрому ми очікуємо на подальше виконання всіх договірних зобов’язань перед Європою, зокрема й у тому числі щодо транзиту газу через Україну», — сказав посол.
Коментуючи, зокрема, участь польської та української сторони у процедурі сертифікації, фон Гайр зазначив: «Процедура сертифікації Північного потоку-2 здійснюється незалежним німецьким регулятором (Федеральним мережевим агентством) у суворій відповідності до положень газової директиви ЄС. У межах цієї правової процедури зацікавлені сторони можуть висловити свою позицію та бути заслухані. Ми взяли на себе політичні зобов’язання, згідно з якими цей трубопровід не має бути використаний для тиску на Україну. Тому ми виступаємо за надійне, довгострокове, підкріплене договорами постачання газу та договори про транзит через територію України».
Посол також зазначив, що «Німеччина принципово перебудовує архітектуру свого енергозабезпечення, уникаючи використання атомної енергії та викопних джерел і переходячи на відновлювані джерела та підвищення енергоефективності».
«Однак це не означає, що на цьому закінчуються взаємно надійні зв’язки між Росією та Німеччиною в галузі енергетики, які тривають десятиліттями. Ці зв’язки також змінюватимуться у перспективі. Наприклад, водень є одним із основоположних елементів для досягнення цілей захисту клімату як у Німеччині, так і в усьому світі… Водночас російська воднева стратегія передбачає світове лідерство країни в галузі виробництва та експорту водню: до 2030 року частка на світовому ринку має скласти 20%», — зазначив він.
«Тут криється справді великий потенціал для нових німецько-російських енергетичних проектів. Початок вже покладено: вже існує низка ініціатив, серед яких відкриття у Москві німецького бюро з питань водневої енергетики. Тим самим, незважаючи на всі існуючі політичні розбіжності, ми працюємо над довгостроковим проєктом наших країн і наших економік, який має великою мірою стратегічний характер», — сказав фон Гайр.
Як повідомлялося, на початку вересня Федеральне мережеве агентство Німеччини офіційно почало розгляд заявки оператора Північний потік-2 як незалежного оператора.
Наразі процедуру призупинено, оскільки регулятор вирішив, що предметом його регулювання може бути лише дочірня компанія швейцарської Nord Stream 2 AG у Німеччині, яка має стати власником та оператором німецької частини трубопроводу.
Директивні терміни розгляду заявки вже змістилися на середину 2022 року, що означає, що в опалювальному сезоні 2021/22 років Європі не варто розраховувати на постачання газу новою магістраллю.
