Різке зниження транзиту Газпрому через Україну загрожує технічними проблемами — Вітренко
Можливе різке зниження Газпромом обсягів транзиту природного газу через Україну в разі запуску Північного потоку-2 призведе до таких змін фізико-хімічних властивостей газу, які викличуть питання у європейських операторів газотранспортних систем (ГТС) на західному кордоні України.
Про це заявив глава правління НАК Нафтогаз України Юрій Вітренко під час саміту YES Brainstorming в Києві в суботу, 11 вересня.
«Якщо [Газпром] нічого не буде давати [на вході української ГТС], то нам навіть простіше — нічого не треба виконувати. Але якщо він буде давати якісь невеликі обсяги газу або якщо буде дуже сильно варіювати: один день максимум, а інший день, скажімо, мінімум — то будуть фізичні проблеми, як забезпечити транзит, необхідні фізико-хімічні властивості газу, які специфіковані згідно з контрактом між оператором українським і операторами Словаччини, Польщі, Угорщини і так далі», — сказав Вітренко.
За його словами, в такій ситуації європейські оператори можуть заявити, що Україна порушує умови контракту за фізико-хімічними властивостями газу, що створює їм певні технічні проблеми й ставить під питання нинішню надійність транзиту через Україну.
Глава Нафтогазу зазначив, що в транзитному контракті є «якісь загальні положення, які, в принципі, теоретично можуть нас захистити, якщо ми потім підемо в суд», проте слід привертати увагу до цієї можливої проблеми вже зараз.
«Тому важливо це питання наперед якимось чином вирішувати», — підкреслив Вітренко.
За його словами, для стабільного вирішення необхідно усунути монополію Газпрому на постачання газу з Росії в Європу транзитом через Україну, перенести точки доступу з західного кордону України на кордон з РФ, адже в цьому і був весь сенс переведення роботи української ГТС на європейські правила.
21 липня США і Німеччина опублікували текст угоди по Північному потоку-2. Згідно з документом, Німеччина зобов’язалася використовувати всі доступні їй засоби впливу для продовження транзитного контракту між Україною і Росією на строк до 10 років.
У Міненерго України, Нафтогазі й Операторі ГТС України (ОГТСУ) допускають, що в разі запуску Північного потоку-2 Газпром готовий буде різко скорочувати постачання газу через Україну, не чекаючи завершення поточного контракту у 2024 році й попри необхідність оплати невикористаних потужностей ОГТСУ.
У 2021−2024 роках на українському газотранспортному коридорі діє нова обов’язкова «бронь» для Газпрому за принципом «качай або плати» (ship or pay): 40 млрд куб. м (110 млн куб. м на добу) після 65 млрд куб. м (178 млн куб. м / добу) у 2020 році.
Торік Газпром прокачав менше контрактного обсягу — 55,8 млрд куб. м, знизивши його на 37,7% в порівнянні з 2019 роком (89,6 млрд куб. м). Середньодобовий обсяг транзиту на поточний рік склав 153 млн куб. м при заброньованих 178 млн куб. м, хоча за невикористані потужності Газпром і заплатив згідно з контрактом.