Оператор ГТС України має декілька запасних сценаріїв на випадок запуску Північного потоку-2
Оператор газотранспортних систем України підготувався до можливого запуску російського газопроводу Північний потік-2 в обхід нашої держави та має декілька запасних сценаріїв.
Про це в інтерв'ю угорській економічній газеті Világgazdaság розповів генеральний директор Оператора ГТС України Сергій Макогон, текст якого наводить українське посольство в Будапешті.
За словами гендиректора, навіть якщо російський газ піде в обхід України, послуги газотранспортної системи будуть потрібні в будь-якому разі, оскільки в нашій країні найбільший внутрішній ринок споживання газу в Східній Європі. Водночас він додав, що транзитні потужності оптимізують.
«Адже ми не можемо дозволити собі утримання потужностей, які не будуть задіяні для транзиту», — наголосив Макогон.
Так, модернізують лише ті компресорні станції, якими користуватимуться, а інші поступово виводитимуть з експлуатації.
«Відповідно, у разі повної відмови від транзиту нашою територією — вже не можна буде сприймати українську ГТС як доступний запасний варіант», — додав гендиректор Оператора ГТС.
Північний потік-2 — газопровід з Росії до Німеччини через Балтійське море довжиною 1234 км. Його будівництво завершено більш ніж на 90%.
З грудня 2019 року діють санкції США щодо іноземних операторів суден-трубоукладачів Північного потоку-2, через які швейцарсько-нідерландська компанія Allseas припинила підводне укладання труб. Роботи з будівництва газопроводу не велися приблизно рік.
З 1 січня 2021-го набули чинності нові обмеження, передбачені оборонним бюджетом США на цей рік. Вони торкнуться компаній, які будуть сертифікувати добудову Північного потоку-2. Через нові санкції понад 20 європейських компаній вийшли з проєкту.
6 лютого Росія відновила укладання труб Північного потоку-2 в Данії через 413 днів після зупинки через санкції США.
Україна вважає Північний потік-2 політичним проєктом, який необхідний Росії для того, щоб припинити транзит газу до Євросоюзу через українську газотранспортну систему.
Президент США Джо Байден в січні назвав Північний потік-2 «поганою угодою» для Європи.
Речниця Білого дому Джен Псакі заявляла, що позиція адміністрації Байдена щодо газопроводу залишається «ясною і незмінною». «Будівництво газопроводу зробить Україну і Центральну Європу вразливими для Росії і йде врозріз з цілями країн Європи з енергетики й безпеки», — заявила Псакі.