Країни Балтії не будуть імпортувати російську електроенергію через запуск БелАЕС

5 листопада 2020, 12:19

Литва закликала Білорусь зупинити запуск БелАЕС, яка знаходиться в 50 кілометрах від Вільнюса.

Латвія і Естонія не зможуть торгувати електроенергією з Росією через свої перемички ЛЕП за новою, узгодженою країнами Балтії тристоронньою методикою, поки цю методику не затвердить влада Литви.

Відео дня

Про це повідомляє Інтерфакс-Захід з посиланням на Держраду з регулювання енергетики Литви.

В рамках режиму бойкоту електроенергії з БелАЕС з початком роботи станції 3 листопада як литовський мережевий оператор Litgrid, так і латвійський і естонський оператори застосовують методику 2018 року, і не торгують електроенергією ні з Росією (за винятком Калінінградської області), ні з Білоруссю.

Крім того, Міністерство закордонних справ Литви направило Білорусі ноту протесту із закликом зупинити запуск «небезпечної Білоруської атомної електростанції». БелАЕС розташована за 50 кілометрів від литовської столиці Вільнюса.

"Ми настійно рекомендуємо Білорусі припинити запуск АЕС до тих пір, поки не будуть виконані найвищі стандарти ядерної безпеки та екологічні вимоги", - йдеться в повідомленні литовського МЗС.

Влада Литви поінформувала мережевих операторів країн Балтії, Єврокомісію та біржу електроенергії Nord Pool про те, що нова тристороння методика набере чинності тільки після її затвердження регуляторами всіх трьох країн.

Литовський регулятор до 5 листопада проводить консультації за цією методикою з учасниками ринку. Коли питання про затвердження методики буде розглянуто в Литві, поки не ясно. Раніше Литва, Латвія і Естонія домовилися про бойкот електроенергії з Білорусі після запуску там БелАЕС.

Нагадаємо, що 3 листопада Литва заявила про відмову купувати електрику в Білорусі після того, як на Білоруській АЕС почалося виробництво електроенергії.

У вересні цього року Литва поінформувала Міжнародне агентство з атомної енергетики про те, що з 2021 року не постачатиме Білорусі резерв електроенергії передбачений за угодою з країнами енергокольца БРЕЛЛ (Білорусь-Росія-Естонія-Литва-Латвія) в зв'язку з завершенням будівництва Білоруської АЕС.

Також повідомлялося, що Латвія, Литва та Естонія припинять купувати електроенергію у Білорусі після запуску Білоруської АЕС.

БелАЕС знаходиться поруч з містом Островець в Гродненській області, її будували за російським проектом ВВЕР-1200. Генпідрядником будівництва АЕС є Атомстройекспорт, структура Росатома.

Редактор: Люба Балашова
Показати ще новини
Радіо NV
X