Підвищення вантажних тарифів Укрзалізниці може виправдати зростання якості послуг

25 травня 2017, 18:46
Намір найбільшого перевізника країни переглянути розцінки на вантажні перевезення викликав спротив у гравців ринку

Укрзалізниця оголосила про плани підвищити тарифи на вантажні перевезення на 22,5% з червня 2017 року. Про це підприємство повідомило на своєму офіційному сайті.

"Такі крокі дозволять нам здійснити найбільші капітальні вкладення за всю історію діяльності залізничного транспорту – 22,7 млрд грн. Причому більша частина коштів піде на вирішення найгостріших проблем – оновлення рухомого складу", – процитувала прес-служба голову правління Укрзалізниці Войцеха Балчуна.

Відео дня

Наміри залізничників викликали критику серед клієнтів Укрзалізниці. Як стало відомо НВ Бізнес, сьогодні учасників European Business Association (EBA) на зустрічі в Кабінеті міністрів запевнили, що згадані плани про перегляд тарифів поки не затверджені.

Виконавчий директор EBA Ганна Дерев’янко заявила, що підприємства, які входять у цю асоціацію, не готові до підвищення вантажних тарифів. По-перше, такий крок негативно позначиться на їхній діяльності, зазначила вона. По-друге, можна сідати за стіл переговорів з цього питання, якщо Укрзалізниця вирішить питання щодо ефективності управління на підприємстві.

Бізнес готовий впевнитися, що в Укрзалізниці рівень корупції суттєво зменшений. І це вивільнило додаткові кошти. Правда, на сьогодні такої впевненості нема, підкреслила Дерев’янко. Інакше додаткові кошти, які Укрзалізниця може отримати в разі зростання тарифів на вантажні перевезення, можуть використовуватися не за призначенням.

Заступник гендиректора Арселор Міталл Кривий Ріг Володимир Ткаченко зазначив, що для промислових підприємств дуже важливий логістичний фактор. Якщо Укрзалізниця втілись свої наміри щодо підвищення тарифів на ванажоперевезення, то це найвідчутніше вдарить по найбільшим користувачам. А Арселор Міталл Кривий Ріг якраз до таких належить, підкреслив Ткаченко. Якщо підійти до цього питання необдумано, то українські підприємства стануть ще менш рентабельними, а вітчизняна економіка – ще менш конкурентноздатною.

Звісно, погодився заступник гендиректора Арселор Міталл Кривий Ріг, Укрзалізниця має мати можливість розвиватися. Однак, зазначив він, неодноразово можна було почули про корупцію на цьому підприємстві. Ткаченко висловив надію, що нове керівництво навело лад у цьому питання і за рахунок цього отримало додаткові ресурси. Адже не можна Укрзалізниці щоразу вирішувати свої завдання за рахунок вантажних перевезень, підкреслив Ткаченко.

Керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій вважає наміри Укрзалізниці виправданими. Він нагадав, що міністр інфраструктури Володимир Омелян раніше заявив про намір збільшити залізничні вантажні тарифи на індекс промислової інфляції.

Адже Укрзалізниця перевозить промислові вантажі, які останнім часом подорожчали. Відповідно, підприємства могли би теоретично мати змогу закласти нові тарифи у вартість своїх товарів. За його словами, основними клієнтами Укрзалізниці є металургійні та гірничозбагачувальні компанії. Якщо порівнювати ціни на цю продукцію, то за 2016 рік її вартість зросла приблизно на 50%, розповів Паращій. Тобто, підкреслив він, ці підприємство могли би закласти додаткові витрати, але, очевидно, "робити цього не хочуть".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Якщо ж говорити про корупцію в Укрзалізниці, то промислові підприємства могли би активніше займатися скороченням витрат, зазначив Паращій. Керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital підкреслив, що тоді у незадоволених планами Укрзалізниці з’явилися додаткові ресурси і вони змогли би спокійно сприйняти зростання залізничних тарифів на вантажоперевезення.

Остаточне рішення в діалозі між Укрзалізницею та клієнтами має бути результатом переговорів, переконаний Паращій. Представники промисловості неодноразово заявляли, що підвищення вантажних тарифів має співвідноситися зі зростанням якості залізничних перевезень.

Показати ще новини
Радіо NV
X