Перша шпальта розповіла, від чого залежить зростання добробуту українців

18 квітня 2016, 16:58
1161
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Для підвищення добробуту Україні необхідно експортувати не сировину, а готову продукцію

Як розповідають учасники аграрного ринку в програмі Перша шпальта, чиїм партнером є НВ, зростання української економіки неможливе без будівництва підприємств з переробки аграрної сировини

Генеральний директор асоціації Український клуб аграрного бізнесу Тарас Висоцький зазначає, що за результатами 2015 року 80% експорту аграрної продукції зайняла сировина, тобто зернові, олійні культури. Це перший етап з точки зору виробництва аграрної продукції. «Зазвичай попередні 10-15 років експорт аграрної продукції з певною додатковою вартістю, в тому числі крупи, м'ясопродуктів, молока, молочної продукції, концентрувався на країнах СНД, здебільшого Російській Федерації. Зважаючи, що Україна почала різко втрачати ці ринки, компанії фізично не встигли переорієнтуватися і ми ще більше стали експортувати сировину», -- розповів Висоцький.

Перша шпальта зазначає, що кілограм українського зерна, яке українські аграрії відправляють за кордон коштує 26 грн. А кілограм спагетті, зроблених з українського ж зерна і які імпортували в країну, коштував вже 65 грн.

Співвласник компанії UDP Василь Хмельницький відзначає, що немає ніякої конкурентної переваги в тому, щоб продавати на експорт пшеницю, боби і насіння. «Нам треба створити підприємства, які будуть переробляти. Я б не говорив тільки про глибоку переробку – про будь-яку переробку. Навіть просте борошномельне виробництво створює тут робочі місця, створює місцеві податки. А з борошномельного виробництва можна перейти на виготовлення наступної продукції. Нам треба відійти від того, що ми постачаємо сировину, -- каже Хмельницький. -- Переділ дає додаткові робочі місця, а вони дають новий виток економічного зростання. І я не бачу іншої моделі, аніж створити ефективні робочі місця. Хочу підкреслити ефективні, тому що наша конкурентна перевага – не те, що у нас зарплата по $100-200 на місяць. У нас зарплата повинна бути по $500-1000. Просто продукція повинна бути настільки якісною, що вона повинна бути конкурентною на європейському, і на світовому ринку».

Аналітик ІК Dragon Capital Наталя Шпигоцька зазначає, що для збільшення експорту необхідно гармонізувати українське законодавство з техрегламентами Євросоюзу щодо якості та безпеки харчової продукції. «Поки залишаються неухваленими закони щодо контролю якості і безпеки продукції тваринництва», -- нарікає Шпигоцька.

Директор інформаційно-аналітичної компанії ПроАгро Микола Верницький зазначає, що необхідно політичне рішення щодо структурних реформ у сільському господарстві. «Господарства населення мають стати товарними виробниками з усією відповідальністю, яку на них накладає цей статус, або відмовитися від промислового виробництва сировини», -- наголошує він.

Хмельницький додає, що якщо взяти за приклад країни, які сьогодні мають економічне зростання, такі як Польща, Туреччина, Китай, то вони організували правильну систему економічного стимулювання. Всі ці країни мають індустріальні парки і полегшену процедуру створення нових підприємств.

За статистикою українці працюють більше, ніж будь-який інший європейський народ. Ресурси, якими володіє країна, колосальні. Але, країна живе бідно через неефективність української економіки, яка виражається саме у виробництві продукції з низькими переділом. В експорті сировина і залежність від імпорту продукції кінцевих переділів.

«Тому виробництво готової продукції, це не просто про те, щоб більше заробляли аграрії. Це про те, щоб ми нарешті стали жити багатше», -- йдеться у програмі.

Також дивіться в програмі інтерв'ю в. о. голови правління Укрзалізниці Євгена Кравцова та блог екс-міністра оборони Чехії Александра Вондри.

Завершує випуск «розбір польотів» від спеціального кореспондента Майкла Щура

Програма Перша шпальта виходить на каналі UA: Перший в партнерстві з журналом Новое Время. 

Зверніть увагу

4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Вибір редакції

Країни

Сьогодні, 10:01

article_img
"ФінляндіяІранНаші". Як в 1941 році Радянський Союз почав дві власні локальні війни
IT-індустрія

Вчора, 20:10

article_img
Розвідка доповіла. Чому шпигунські скандали можуть знищити Huawei
Країни

Сьогодні, 11:03

article_img
Сурогатне материнство. Чому британці їдуть по дитину за кордон, в тому числі в Україну

Головне

Економіка

Сьогодні, 10:23

article_img
Головні новобудови країни: НВ визначило топ-10 інфраструктурних проектів України
Країни

Сьогодні, 09:57

article_img
У Москві провели пікети за звільнення українських в'язнів Кремля
Геополітика

Вчора, 20:05

article_img
Росія розмістила нові ракетні комплекси Іскандер поблизу кордону з Україною - Fox News