Оператори повинні знизити вартість дзвінків на мережі один одного – телеком-регулятор

7 червня 2016, 20:56
Національна комісія регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) схвалила документ, за допомогою якого намагатиметься зменшити завищені розцінки на міжмережеві дзвінки серед українських стільникових операторів

НКРЗІ на сьогоднішньому засіданні затвердила порядок встановлення розрахункових такс (інтерконект) за пропуск трафіку на телеком-мережі з істотною ринковою перевагою. Цей документ комісія направила на затвердження до Міністерства юстиції. Після цього відомство отримає підставу для того, щоб зобов’язувати учасників ринку зменшувати міжоператорські розцінки.

Відео дня

Голова НКРЗІ Олександр Животовський повідомив НВ Бізнес, що комісія «не має бажання регулювати роздріб» і оператор може встановлювати будь-які ціни на голосові дзвінки на «чужі» мережі. Але якщо хтось буде використовувати неринкові та необґрунтовані тарифи, то перевірка може виявити обмеження прав споживачів та анормальні прибутки. Тоді в дію може вступити Антимонопольний комітет. НКРЗІ вже знизила з 36 коп. до 23 коп. вартість хвилини, яку оператори платили за доступ на мережі одне одного. Регулятор раніше натякав, що буде й надалі зменшувати інтерконект до 15-18 коп./хв.

«Зниження ставок інтерконекту стимулює конкуренцію», - переконаний Животовський. За його словами, це дозволить зменшити відтік коштів від маленьких операторів до великих – за рахунок розміру абонентської бази великих компаній. Відповідно, маленькі компанії зможуть більше інвестувати в розвиток.

Представник одного зі стільникових операторів зазначив, що схвалений телеком-регулятором порядок стане основою для подальшого обґрунтованого зниження ставок при взаєморозрахунках. За його словами, раніше деякі оператори надавали різні розміри собівартості дзвінка у своїх мережах – у когось 5 коп./хв, а в іншого – 40 коп./хв. Після вступу в дію схваленого НКРЗІ документа всі учасники ринку будуть надавати комісії розрахунки за чітким і зрозумілим взірцем.

Зараз понад 90% голосового стільникового трафіку замикається всередині мереж – за рахунок умовно-безкоштовних дзвінків у «рідній» мережі і завищених тарифів для викликів на номери інших операторів. Наприклад у передоплачених тарифах Київстара та МТС вартість хвилини дзвінка на стаціонарні українські номери становить 1,5 грн. Оскільки НКРЗІ не має повноважень регулювати роздрібні тарифи, то єдиним засобом впливу на операторів у неї залишається регулювання розрахункових міжоператорських розцінок.

Животовський виокремив два підходи у регулюванні інтерконекту: а) собівартість - тарифи повинні бути близькі до собівартості; б) відсутність дискримінації. «Для цих принципів є одна причина – ми, споживачі, маємо право спілкуватися з ким завгодно», - підкреслив керівник телеком-регулятора. Він переконаний, що ставка інтерконекту повинна бути близькою до собівартості.

Опитані НВ Бізнес спостерігачі очікують, що після того, як згаданий порядок вступить в дію, регулятор зможе запровадити для всіх операторів єдині правила гри. Голова комітету Верховної Ради з питань інформатизації та зв'язку Олександр Данченко вважає, що оператори зможуть цивілізовано взаємодіяти і отримають «рівні умови» на ринку.

Голова ради Української асоціації операторів зв’язку Телас Леонід Ошеров назвав рішення НКРЗІ очікуваним. Він висловив переконання, що чим нижчі будуть ставки інтерконекту, тим меншими будуть тарифи для споживачів.

МТС Україна (Vodafone) стримано сприйняла ініціативу НКРЗІ. «Рішення планувалось заздалегідь, обговорювалось протягом довгого часу і вже прийняте. Компанія буде його виконувати», - повідомила прес-служба оператора. Київстар не встиг сьогодні надати коментар.

Нагадаємо, що у законопроекті 3549-1 про електронні комунікації, який надійшов на розгляд до парламенту, передбачено право регулятора впливати й на роздрібні тарифи.

Показати ще новини
Радіо НВ
X