8,8 млрд грн. Борги облгазів поставили під загрозу опалювальний сезон — Оператор ГТС України
Лише за серпень борги операторів газорозподільчих мереж перед Оператором ГТС України за газ, відібраний для власних виробничо-технологічних витрат, зросли на понад 153 млн грн.
Сукупний борг облгазів та міськгазів вже становить 8,8 млрд грн, повідомили у компанії Оператор ГТСУ.
Серед найбільших боржників: Київоблгаз (1,07 млрд грн), Донецькоблгаз (1,12 млрд грн), Львівгаз (792 млн грн), Тернопільміськгаз (581,7 млн грн), Харківгаз (491,2 млн грн).
При цьому сукупний борг облгазів групи РГК, яку пов’язують з олігархом Дмитром Фірташем, становить понад 6,2 млрд грн.
У компанії заявили, що «проблема накопичення боргів облгазами негативно впливає на фінансовий стан Оператора ГТСУ та ставить під загрозу безперебійне транспортування газу споживачам України».
Зі свого боку ОГТСУ протягом 2020−2021 років подав близько 50 позовних заяв щодо стягнення заборгованості за врегулювання щодобових негативних небалансів на загальну суму понад 9 млрд грн.
«Проте з огляду на прогнозоване погіршення ситуації з початком опалювального сезону, питання потребує нагального вирішення — впровадження механізму розподільчих рахунків для облгазів», — зазначили у компанії.
«Впровадження спецрахунків передбачає, що частина коштів, які облгази отримують від споживачів за послугу розподілу, буде автоматично перерахована для сплати за газ Оператору ГТС. Наш аналіз підтверджує, що споживачі сумлінно сплачують приватним облгазам за послугу розподілу, але кошти не доходять до державного Оператора ГТС. У ситуації „безоплатних відборів“ газу з магістральних газогонів Оператор ГТС мимоволі виступає постачальником газу для приватних облгазів і змушений витрачати власні кошти, необхідні для проведення ремонтів та обслуговування ГТС», — заявив гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон.
Він також зазначив, що компанія EY (Ernst&Young), залучена за підтримки Світового банку до консультацій щодо розв’язання цієї проблеми, надала такі рекомендації:
— ввести механізм розподільчих рахунків для облгазів;
— ввести інститут тимчасових адміністрацій для облгазів, які системно порушують ліцензійні умови;
— скорегувати модель ринку в частині постачання газу на виробничо-технічні потреби операторів газорозподільчих мереж чи/або компенсації несплати через плату за нейтральність балансування.