У лютому втрати зростуть. Обмеження ціни на нафту коштує Кремлю в 160 млн євро на день

З 5 лютого, коли обмеження буде поширено на нафтопродукти, втрачені доходи зростуть до $280 млн на день (Фото:Єлизавета Сергієнко/Прес-центр НБУ)
Обмеження ціни на російську нафту коштує Кремлю в 160 мільйонів євро ($172 мільйони) на день.
Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на Гельсінський центр досліджень енергетики й чистого повітря (CREA).
З 5 лютого, коли обмеження буде поширено на нафтопродукти, втрачені доходи зростуть до $280 млн на день.
Крім цього, зазначається, що флагманська російська нафта вже продається нижче за світові ціни більш ніж удвічі.
У грудні 2022 року доходи Росії впали на 17%, до найнижчого рівня з початку вторгнення в Україну. Заборона ЄС на імпорт сирої нафти та розширення цінових обмежень призвели до скорочення експорту РФ на 12% та падіння відпускних цін на 23%. Через це доходи Росії від продажу сирої нафти у грудні впали на 32%.
Однак експорт викопного палива з Росії все ще приносить країні 640 млн євро на день, але до лютого цей показник знизиться приблизно до 520 млн євро, коли набуде чинності заборона ЄС на імпорт рафінованої нафти та збільшення граничної ціни на нафту.
«Заборона ЄС на постачання нафти та обмеження цін на нафту нарешті почали діяти, і їхній вплив є настільки значним, як і очікувалося», — сказав провідний аналітик CREA Лаурі Миллівірта.
Гельсінський центр стверджує, що ЄС необхідно продовжувати шукати шляхи подальшого закручування гайок щодо Москви. Подальше зниження верхньої межі до $25−35 за барель з $60 все одно буде вище російських витрат на видобуток і транспортування, але скоротить дохід країни від експорту нафти як мінімум ще на 100 мільйонів євро на день.
Інші заходи, такі як посилення штрафів за недотримання вимог та додаткові санкції щодо продажу танкерів, зазначається у доповіді, можуть скоротити доходи від викопного палива ще на €200 млн на день.
Нагадаємо, 5 грудня набуло чинності рішення ЄС щодо запровадження ембарго на постачання нафти з Росії, яке також передбачає механізм планки цін на нафту (price cap). Цей механізм передбачає заборону на надання послуг з транспортування російської нафти морським шляхом, а також її страхування, брокерські послуги та фінансування операцій компаніями на території ЄС, за винятком випадків продажу енергоресурсу за ціною не вищою від певної планки ($60 за барель). Аналогічний заборону ввели країни G7 та Австралія.