Активи неплатоспроможних банків будуть продавати ProZorro

24 червня 2016, 11:41
Міністерство економічного розвитку, Національний банк України та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) підписали меморандум про співпрацю, згідно з яким активи неплатоспроможних банків будуть продавати через систему електронних продажів, аналог ProZorro

Меморандум дозволить зробити торги активами більш прозорими. На цей рік відомства запланували продати активи на 12 млрд грн.

Торги будуть проходити не через систему держзакупівель ProZorro безпосередньо, так як є юридичні складності з використанням торгової марки ProZorro. "Буде запущено аналогічний проект зі схожою назвою і з відповідними прозорими принципами роботи", – уточнив заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.

Відео дня

"Сьогодні в інтересах держави реалізувати ці активи за високою ціною. Наша система ProZorro навіть отримала світове визнання і нагороди, тому ми виступаємо за співпрацю. Електронны торги повинно підвищити продажі і погасити борг банків. Сьогодны потенційні втрати банків – 111 млрд грн, з них 52 млрд грн втратили суб'єкти господарювання. Система збільшить шанси підприємців повернути свої кошти", – заявила голова НБУ Валерія Гонтарева.

Голова правління Transparency International Україна Андрій Марусов впевнений, що реалізація майна неплатоспроможних банків з допомогою ProZorro дозволить подолати корупцію.

"Нам потрібно створити умови, щоб дати можливість перемогти кращій пропозиції. В цьому випадку не буде окремої біржі, сайту або платформи, на яку потрібно буде заходити потенційному покупцю, так як це створює додаткові ризики недовіру, оскільки є ймовірність змови", – продовжує думку Нефьодов.

За його словами, іноді, після аукціону з'являються фіктивні власники. У планах передача у відкритий доступ QR-коду, який допоможе перевірити, що майно реалізовується абсолютно законно

Також всім біржам, які підключені до системи, дадуть доступ до переліку майна, яке продаєтся. В кінці року система перейде в промисловий режим. Зараз система готова на 95%. Через 2-3 тижні запустять пілот з реалізації активів, який будуть тестувати з липня по вересень.

"Зараз існують образи з приводу того, чому обрали ту чи іншу біржу. Тому що покупці не можуть реєструватися на 40 біржах, щоб побачити запропоновані активи. Ми усуваємо цю проблему, надаючи доступ всім майданчикам", – пояснив Нефьодов.

Раніше в НБУ були незадоволені якістю продажу активів, які були у заставі регулятора, так як їх продавали 20 бірж. У результаті активи продавалися за ціною в кілька разів нижче, ніж вони реально коштують.

"За балансовою звітності сьогодні у Фонді знаходяться близько 400 млрд грн активів банків, але близько 100 млрд грн з них – це валютна переоцінка, яка виникла в наслідок девальвації. Ще приблизно 50 млрд грн – це договори, які ФГВФО визнав нікчемним. Наприклад, коли в заставі знаходитися земля, яка на балансі банку, і вона переоцінена в три рази", – повідомив розпорядник Фонду гарантування виплат Костянтин Ворушилін.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X