Огляд ділових новин в Україні за тиждень: правоохоронці розслідують розкрадання банків, Ахметов втрачає на активах

3 липня 2016, 22:13
На поточному тижні, хоч і скороченому через святкування Дня конституції, активність учасників економічного світу була не нижчою, ніж зазвичай. Очевидно, підігрітий результатами референдуму щодо виходу Британії із ЄС минулого тижня фінансовий світ ще певний час буде лихоманити – вже подейкують про послаблення тиску на Російську Федерацію як поплічника тероризму. Проте поки…

1Євросоюз ухвалив рішення продовжити економічні санкції проти РФ ще на півроку. Вперше санкції були введені ще 31 липня 2014 року. Євросоюз переглядає їх щопівроку. Поточне економічне ‘‘покарання’’ щодо окремих секторів російської економіки триватиме до 31 січня 2017 року, йдеться в заяві. ‘‘Оцінивши реалізацію Мінських угод, Рада ЄС вирішила продовжити термін дії санкцій ще на шість місяців, до 31 січня 2017 року’’, - наголошується в повідомленні.

Відео дня

А вчора, 2 липня, стало відомо, що вже США готуються із 5 липня ввести санкції проти ще трьох російських компаній. Як витікає із стін Держдепартаменту США, під санкції потрапить московське конструкторське бюро Кунцево, КБ машинобудування Коломни та 150-й авіаремонтний завод (Калінінград).

Проти ряду підприємств американці продовжили санкції, які були введені у вересні 2015 року. В Держдепартаменті зазначають, що російські компанії підозрюються в постачаннях Ірану, Північній Кореї та Сирії технологій, які можуть бути використані у виробництві зброї масового знищення та ракетної техніки. Також обмеження введені проти білоруського Білзовнішпромсервісу.

Україна поки лише розглядає можливість продовження торгового ембарго ще на рік, до кінця 2017-го. За словами заступника міністра економрозвитку – торгового представника України Наталії Микольської, МЕРТ пропонує Кабміну продовжити заходи, які нині застосовуються у відповідь на аналогічні дії Росії. Наразі Україна заборонила постачання з Росії продуктів харчування, а також низки інших товарів, сумарна вартість імпорту яких відповідає вартості забороненого РФ українського експорту.

Нагадаємо, 29 червня Володимир Путін продовжив дію продовольчого ембарго щодо держав, які ввели санкції проти Росії до кінця 2017 року.

2В Україні закінчилися високваліфіковані банкіри із чистою репутацією, тож внутрішня міграція банкірів вже стає схожою на серіал. ВТБ Банк, як і решта російських кредитних фінустанов, продовжує активно змінювати топ-менеджмент в Україні. 30 червня з посади першого заступника голови правління був звільнений Артур Іліяв, а вже наступного дня він очолив правління VTB Bank у Німеччині, який входить до міжнародної фінансової групи ВТБ.

Іліяв обійняв посаду в Україні у грудні 2013 року, у розпал революції. Хто прийде йому на заміну, поки не відомо. У травні у ВТБ Банку змінився голова наглядової ради: Андрія Костіна замінив Василь Тітов.

Минулого тижня про зміну керівного складу повідомляв Промінвестбанк, дочірня структура російського Внєшекономбанку (ВЕБ). Після того керівництво ВЕБу підтвердило наміри продати фінустанову в Україні. Раніше ВТБ вже робив заяву про аналогічні наміри, але потім сам же її і спростував, посилаючись на покращення економічних умов в Україні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Тим часом новим заступником голови правління іншого російського банку – Форвард (перейменований після революції Русский стандарт) – призначили екс-заступника банка Юнісон Дмитра Яковлєва.

Сам Юнісон на поточному тижні укотре після рішення суду був відправлений до Фонду гарантування вкладів за непрозору структуру власності. Фінустанову пов’язують із Антоном Клименком, братом Олександра Клименка, українського екс-податківця часів Януковича.

Яковлєв покинув Юнісон минулого тижня, пропрацювавши півроку, із жовтня 2015-го. А отже, згідно з українським законодавством, потрапляє до категорії банкірів із зіпсованою репутацією та не може працювати у банківській системі протягом трьох років.

21 червня колишній голова правління банку Юнісон Олександр Глущенко перейшов на позицію заступника голови ТАСкомбанку без узгодження із НБУ. Глущенко також підпадає під критерії банкірів із зіпсованою репутацією.

Ніяк не може визначитися із очільником і український Платинум банк. Наглядову раду там укотре очолив Григорій Гуртовий, російський бізнесмен, якого НБУ визнав контролером банку.

У лютому поточного року управління цінних паперів Ізраїлю звернулося до суду з проханням про затримання Гуртового. Суд вимогу задовольнив. Після того Національний банк відклав узгодження купівлі Гуртовим 70% акцій Платинума до з'ясування подробиць затримання. 27 квітня Гуртовий припинив свої повноваження на посаді голови ради Платинума, а його місце зайняв на два роки Дмитро Зінков.

Зінков прийшов у Платинум зі збанкрутілого банка Надра, який належав бізнесмену Дмитру Фірташу, затриманому за рішенням австрійського суду. Тож Зінков теж має зіпсовану банківську репутацію.

Зінков також подавав клопотання до НБУ щодо очищення репутації та заявив про наміри стати головою Платинум банка після того, як на цю посаду не затвердили екс-голову збанкрутілого банку Михайлівський Ігоря Дорошенка.

У колі банкірів Платинум банк досі пов’язують із українськими бізнесменами Борисом Кауфманом і Олександром Грановським. Та впевнені, що останні чинять тиск на в.о. заступника голови НБУ Катерину Рожкову, яка до роботи в Нацбанку очолювала Платинум банк.

Головою правління Неос Банку став співакціонер та екс-голова правління кіпрського Універсал Банку Ігор Волох. Наразі його призначення ще узгоджується із НБУ. Вадим Поліщук, який очолював банк із липня 2014 року, звільнився за власним бажанням.

Незабаром Неос Банк, який входив до групи Альфа-банку, а ще раніше до кіпрської групи Банк Кіпру, перейменують на Альтбанк. НБУ дозволив купити Неос Банк п'яти фізособам – це Олег Шуптар (10% акцій), Леонід Стольників, Андрій Дегода, Сергій Артюх (23,31%) та Ігор Волох (19,98%).

3Окрім власників Неос Банку, у другому кварталі поточного року Нацбанк надав ще 24 дозволи інвесторам на придбання істотної участі в банках. Переважна частина рішень, ухвалених регулятором за останні три місяці, стосувалася завершення процесу легалізації структур власності окремих банків, зазначають в НБУ. Разом із тим у таких банках, як Неос та Український будівельно-інвестиційний банк (УБІБ), відбулася зміна власників.

УБІБ придбали у бізнесмена Нвера Мхітаряна (корпорація Познякижилбуд) фізособи Світлана Дем'яненко (53,69% акцій банку) та Артур Чечоткін (46,31% акцій). Дем'яненко є засновником одеської фінкомпанії Фінансовий світ, яка провадить обмін валют. Чечоткін є власником київського підприємства Круїз Атлантик та одеського Армакс ЛТД. Окрім того, Чечоткін – зять лідера фракції Батьківщина Юлії Тимошенко.

Віктору й Олені Тополовим Національний банк дозволив придбати 100% акцій банку Земельний капітал. Тополов на початку 2000-х був президентом Індекс-банку, який у 2006 році придбав французький Credit Agricole. У 2005-2006 роках Тополов обіймав посаду міністра вугільної промисловості.

Окрім того, НБУ відмовив у придбанні істотної участі потенційним акціонерам Смартбанку та банку Юнісон. Обидва банки визнані неплатоспроможними через непрозору структуру власності.

4Нацбанк за останні півтора роки направив до правоохоронних органів 108 справ щодо відповідальності посадових осіб за доведення банку до неплатоспроможності. Загальна сума активів банків, виведених з ринку, становить ₴416 млн, під виплату Фондом гарантування потрапили депозити на загальну суму ₴82 млрд. Водночас поки нікого із власників банків-банкрутів не притягнули до відповідальності.

Поточного тижня стало відомо, що кримінальну справу порушено проти керівництва банка Михайлівський. Наразі проводяться необхідні слідчі та процесуальні дії для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення.

Взялася генпрокуратура і за бізнесмена Костянтина Жеваго. Генеральна прокуратура розслідує привласнення посадовими особами банку Фінанси та Кредит коштів фінустанови у 2010-2015 роках. Суд вже задовольнив клопотання слідчих про надання тимчасового доступу до документів компаній Київмедпрепарат, Артеріум та Корпорація Артеріум щодо взаємодії із банком. Банк Фінанси та кредит був віднесений до категорії неплатоспроможних у вересні минулого року.

5 ДТЕК і Метінвест, що належать українському олігарху Рінату Ахметову, втратили майже половину своєї вартості. Акції ДТЕК шахти Комсомолець Донбасу, яка котирувалась на Українській біржі, втратили 48% своєї вартості у середу, 29 червня. Падіння також зазнали його Єнакіївський метзавод – на 38,02%, Авдіївський коксохімічний завод – на 30,98% , Північний ГЗК – на 15,74%.

Таке здешевлення вартості компаній пов’язане із припиненням торгів на Українській біржі акціями 13 компаній, які перереєструвалися з публічних на приватні акціонерні товариства. Рінат Ахметов контролює 10 із 13 цих емітентів. Найбільше обвалилась вартість найменш ліквідних цінних паперів.

6Податкова (ДФС) укотре зволікає з відшкодуванням ПДВ підприємцям. Обсяг відшкодування податку на додану вартість у червні 2016 року становив ₴111 тис. Це, за даними Державної казначейської служби, найнижчий показник за 2016 рік. У травні, наприклад, обсяг ПДВ становив ₴6,7 млн, у квітні – ₴7,1 млн.

‘‘Станом на 30 червня територіальними органами Казначейства відшкодовано ПДВ на загальну суму ₴97,3 млн, зокрема ₴1,8 млн за судовим рішенням, – заявляють у відомстві. – Станом на 30 червня узагальненої інформації від ДФС України на відшкодування ПДВ у червні поточного року за сумами, що перевищують ₴100 тис., в Казначейство України не надходило’’.

Разом із тим міністр фінансів Олександр Данилюк звинувачує керівництво Державної фіскальної служби у тому, що останнє недостатньо робить для детінізації економіки. Він також повідомив, що Мінфін після завершення переговорів з Міжнародним валютним фондом візьметься за реформування ДФС, яке відбуватиметься за прикладом реформи поліції. Відомство має намір скоротити штат, оновити кадри шляхом відкритого прозорого конкурсу, а також ліквідує податкову поліцію.

Показати ще новини
Радіо NV
X