Навіщо нам потрібна переробка сміття, – Андрій Грущинський, голова правління підприємства Київспецтранс

13 серпня 2018, 12:33
Позиція

Вивезення твердих побутових відходів (ТПВ) на полігони й утилізація без попередньої підготовки заборонено в Німеччині з 2005 року. Навіщо потрібна переробка сміття нам, у чому полягає цивілізований підхід до відходів і які успішні технології можна застосувати в Україні, – розповідає голова правління підприємства Київспецтранс Андрій Грущинський.

-У світі донині немає технології, за якою сміття (не плутати із вторинною сировиною) є ресурсом або сировиною. Ось, скажімо, нафта, на відміну від нього, - сировина. У випадку з нафтою потрібно витратити кошти на її видобуток, на спеціальне обладнання і його роботу, відтак на виході отримати легкі і важкі фракціїтощо, - бензин, дизпаливо, масла. Ці продукти коштують більше, ніж сировина, дорожчі вони і в процесі виготовлення. Але сміття – це не нафта. Зі сміттям все це працює зовсім інакше.

Відео дня

Сміття не варте нічого – бери не хочу. Проте, щоб щось дістати з нього, потрібно витратити коштів більше, ніж коштуватиме те, що ви з нього отримаєте.

-Навіщо тоді потрібна переробка?

Результат цивілізованого підходу до сміття – це відсутність екологічних ризиків в майбутньому, тобто те, що дорожче за будь-які гроші.

Переробка твердих побутових відходів (ТПВ) – це не видобуток певних товарних позицій, які можна задорого продати. Це перетворення джерел потенційної небезпеки і шкоди для довкілля на інертні залишки.

Відходи після переробки стають безпечними для здоров'я людини та екології. Якщо навіть утилізувати ТПВ як є, частка ризику завжди залишається.

Закономірно, що процес переробки сміття має оплачуватися. Але одне із завдань, яке він вирішує, – забезпечення безпеки навколишнього середовища і унеможливлення негативного впливу на здоров'я людей.

-Які на сьогодні є технології в світі, які доцільно застосувати в Україні?

-Технологій багато. Зокрема, механіко-біологічна обробка, яка передбачає сортування на органіку-неорганіку, і спалювання згідно з різними технологіями.

Зараз ми використовуємо технологію утилізації минулого століття: привезли, висипали, зрівняли. У цьому циклі відсутній етап переробки ТПВ, який давно практикується в Європі.

У європейських країнах дійшли практики поділу та використання переробних потужностей і відмовилися від безрозбірного захоронення. За міжнародними нормами, перш ніж неорганічні відходи будуть ізольовані й утилізовані на полігоні, їх потрібно відсортувати від органічних, а вже потім – розділити на горючі і негорючі і т.ін.

Ми ж не можемо взяти і залишити все як є...

Фракції, які можуть бути реалізовані як вторсировина, – пет-пляшка, кольоровий метал, папір/картон, відокремлюються для повторного використання.

З органіки отримують біогаз, який можна використовувати для виробництва електроенергії. Його застосування дозволить зменшити викид вуглекислого газу, що забруднює атмосферу.

Тверді горючі відходи подрібнюються для створення альтернативного палива, потенційно затребуваного підприємствами на кшталт заводу "Енергія", що виробляє теплову енергію. При цьому ККД самого заводу також зросте, бо завод спалюватиме підготовлене сміття, без органічної фракції. І тільки ті залишки, які не горять і не є органікою, підлягають захороненню. При цьому важливо зазначити, що саме за такої обробки ТПВ на полігоні практично не утворюється фільтрату, що є наслідком розкладання органіки.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

-Технологій і справді чимало. Як же вибрати саме те рішення, яке забезпечить екологічне благополуччя?

-Захороняти сміття й далі, як колись, залишаючи місце ризиків для здоров'я людей та екології, або ж переробляти, як у цивілізованому світі? На це принципове питання відповідь очевидна: систему утилізації відходів потрібно доводити до міжнародних стандартів.

На зборах акціонерів підприємства Київспецтранс 23 липня я виступив з доповіддю і звернувся з пропозицією створити сучасний сміттєпереробний комплекс. Мою ініціативу підтримали і направили в КМДА відповідного листа з пропозицією розглянути можливість будівництва заводу з переробки твердих побутових відходів.

-Скільки потрібно часу для будівництва і запуску такого сміттєпереробного заводу?

- Півроку на виготовлення проекту, рік – на загальнобудівельні роботи, виготовлення спеціального устаткування. Загалом – два роки на введення в експлуатацію.

-Скільки ще працюватиме полігон ТПВ-5?

- Полігон – це складна технологічна одиниця. Його не можна просто так зупинити. Вже наявні відходи потрібно буде обслуговувати й надалі, після того як на полігон припинять доставляти сміття. Відповідно до технології, нам потрібно провести рекультивацію першої і другої карт, осушити всі озера з фільтратом, зменшити його рівень в тілі полігону. Ми ж не можемо взяти і залишити все як є. На такі заходи знадобиться не менше двох років за наявності належного фінансування.

І найголовніше: ми повинні почати переробляти сміття якомога раніше.

-Де буде споруджено сміттєпереробний завод?

- Місце будівництва визначатиметься відповідно до технічних вимог до нового підприємства. Також буде враховано цільове призначення землі. Зараз про місце будівництва говорити ще зарано. Головне, щоб підрядниками стали компанії, які мають досвід будівництва та експлуатації подібних об'єктів, оскільки це буде технологічне підприємство.

Полігон ТБО №5, який приймає близько 450 тис. тонн сміття на рік, має бути рекультивовано і закрито. Потужності нового заводу з переробки ТПВ повинні бути 450 тис. тонн або й більше.

Показати ще новини
Радіо NV
X