Найбільший в світі нафтотрейдер вперше закачав свій газ в українські підземні сховища

13 листопада 2017, 15:34
Найбільший в світі нафтотрейдер Vitol в жовтні поставив в Україну через Словаччину тестовий обсяг природного газу і оформив його в режимі «митного складу» для тривалого зберігання в підземних сховищах газу (ПСГ)

Про це пише enkorr з посиланням на дані Консалтингової групи А-95.

Раніше Vitol ніколи не поставляв природний газ в Україну. Дебютну поставку в обсязі близько 2 тис. куб. м оформила нідерландська структура Vitol Gas and Power BV

Відео дня

Як відомо, з 2 червня скасовані митні збори для тривалого зберігання газу (до 3 років) в українських ПСГ. До цього митне оформлення газу, поставленого в Україну для зберігання в ПСГ, можна було проводити тільки в режимі «транзит». При цьому Митним кодексом встановлено терміни транзитних перевезень трубопровідним транспортом - 31 добу. Такі умови не були економічно вигідними для іноземних трейдерів.

Зберігання в режимі "митного складу" дозволяє компаніям поставляти газ з Європи в сезон низьких цін і закачувати в українські ПСГ, а в період сезонного зростання цін оформляти його для продажу. Вивіз газу назад в Європу ускладнюється вартістю плати за вихід з ГТС, введеної з 2016 р Приміром, за основним напрямком - Ужгород - плата за вихід з ГТС становить $32,8/тис. куб. м.

Укртрансгаз (оператор української ГТС, в т.ч. ПСГ) готовий надати в сховищах вільний обсяг 14 млрд куб. м (всього в Україні близько 30 млрд куб. м) для зберігання в режимі "митного складу" за ціною € 0,4/МВт (або € 4,2/тис. куб. м) за цикл зберігання. Така ціна, за твердженням Укртрансгазу, є найнижчою в Європі.

Раніше у вересні стало відомо про підписання договорів з 8 компаніями про можливість зберігання природного газу в підземних сховищах в режимі "митного складу". Тоді серед інших, за інформацією Укртрансгазу, закачування газу в ПСГ в режимі митного складу виконав найближчий конкурент Vitol компанія Trafigura.


Vitol - перший за величиною нафтотрейдер в світі з річним оборотом $152 млрд. Компанія також володіє акціями азербайджанської компанії Arawak Energy, що має в Україні спільний проект з групою Geo Alliance.


На початку листопада стало відомо, що вперше на електронні біржові торги був виставлений природний газ, що знаходиться на зберіганні в українських підземних сховищах газу (ПСГ). Власником газу виступила дочірня компанія міжнародного енергетичного трейдера MET Holding AG (Швейцарія).

Показати ще новини
Радіо НВ
X