Найбільший енергетичний актив України став "дійною коровою" для групи депутата Ігоря Кононенка - розслідування НВ

4 серпня 2016, 16:03
Держкомпанія Центренерго перетворилася для влади на джерело великих прибутків, з яким вона не хоче прощатися. Всі ниточки ведуть до найближчого соратника президента депутату Ігоря Кононенка, пише в новому номері журнал Новое Время

Продажуцієї держкомпанії вимагають іноземні інвестори, народні депутати та активісти боротьби з корупцією. Її назва - Центренерго - згадана навіть у меморандумі МФВ, що є винятковим випадком для подібного роду документів. Ключовий кредитор України наполягає на приватизації цієї держкомпанії, якій належать три теплові електростанції (ТЕС): Трипільська, Зміївська та Вуглегірська, що забезпечують центр і частково схід країни. В цілому це близько 15% всієї електрогенерації. Більше тільки у державного Енергоатому, оператора АЕС, і ДТЕК, що належить мільярдерові Рінату Ахметову.

Відео дня

МВФ просить, але Київ назустріч не йде. Ще уряд Арсенія Яценюка оголосив про приватизацію компанії в листопаді 2014 року, але віз і нині там: чиновники знаходять нові і нові приводи, щоб відкласти продаж. При цьому держава останнім часом все гірше розпоряджається цим активом: за два останніх року прибуток компанії впав з майже 500 млн грн до 22 млн грн.

"Центренерго має отримувати не менше 500 млн грн чистого прибутку в рік", - вважає Андрій Герус, який до недавнього часу був виконавчим директором інвесткомпанії Concorde Capital.

Чому влада чіпляються за цей актив? Вікторія Войціцька, представник фракції Самопоміч в парламенті, впевнена: компанія стала дійною коровою для групи депутата Ігоря Кононенка, першого заступника голови фракції Блоку Петра Порошенка (БПП) і в минулому бізнес-партнера президента.

Так думає не тільки вона. "Частина отриманих таким способом (від Центренерго) грошей іде на збереження влади - інформаційний супровід БПП, підготовку під вибори", - пояснює Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції.

Раніше ключовим опонентом приватизації Центренерго був міністр енергетики Володимир Демчишин. З квітня 2016 року акції компанії передали Фонду держмайна (ФДМ), але і там процес застопорився.

"Поки твій бізнес-партнер - президент, є своя фракція і Кабмін, тобі можна блокувати все що завгодно", - робить висновок Шабунін.

Одночасно з початком підготовки до продажу акцій Центренерго в березні цього року заступник голови ФДМ став Володимир Державін. Джерела НВ стверджують: саме він курирує приватизацію компанії. Мовляв, для всіх потенційних покупців глава ФДМ Ігор Білоус відправляє до свого заступника.

Сам Білоус в бесіді з НВ визнав лише те, що Державін впливає на призначення гендиректорів держкомпаній.

До ФДМ Державін працював помічником депутата Кононенка. Ще раніше - в одному з підрозділів корпорації Богдан, акціонерів якої колись був сам Порошенко з партнерами.

Державін в історії з Центренерго, на думку цілого ряду політиків, з'явився невипадково. Мовляв, він оберігає інтереси Кононенко, зав'язані на цій держкомпанії.

Про особливе ставлення заступник БПП до Центренерго НВ ще кілька місяців тому розповідав Геннадій Корбан, колишній заступник дніпропетровського губернатора і лідер партії УКРОП.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Слова Корбана підтверджує Михайло Волинець, лідер профспілкового руху шахтарів.

"Смотрящим" над енергетикою є Кононенко", - заявляє він.

Кононенко не захотів коментувати НВ свою участь в діяльності компанії Центренерго.

Повністю розслідування читайте у свіжому номері журналу Новое Время - №28 від 5 серпня 2016 року.

Показати ще новини
Радіо NV
X